• YARIM ALTIN
  1.459,00
  % 0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1748
  % 0,13
 • € EURO
  9,7293
  % 0,09
 • £ POUND
  11,2647
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  1,2475
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,1057
  % -0,05
 • BITCOIN/TL
  487345,575
  % 1,08
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65

Eleştirilere Karşı Nasıl Davranmalıyız

Eleştirilere Karşı Nasıl Davranmalıyız

1. Eleştiri Kaçınılmazdır..

Eleştiriden tamamen kaçınmanın tek yolu varlığınızdan kimsenin haberi olmaması. Dünya ile etkileşime girdiğiniz anda, etrafınızdaki insanlar sizinle ilgili görüşlere sahipler. Hiç kimse, en başarılı insanlar bile, yaygın bir iyilikten hoşlanmaz. Her zaman memnuniyetsiz kalacaktır.

Eğer böyle şeylere bakarsanız, eleştiri doğru yolda olduğunuzu gösterir. Bu yüzden, çalışmanızı halka verirken veya nasıl yaptığınızı veya aptalca bir şey söylediğinizi hatırladığınızda, cesaretiniz hakkında düşünmeyi unutmayın. Belki de gerçekten bir hata yaptınız. Ama en azından denedin..

2. Seni Tam Olarak Kimin Eleştirdiğini Düşünün

Eleştirmenin görüşünün sizin için önemli olup olmadığını düşünün. Bir patron ya da güvendiğiniz bir arkadaşa ait olabilir  yada sizi twitterdan  yorumlar bırakan bir yabancıda olabilir yapılan eleştiriler oldukça farklı.

3. Gerçekleri Varsayımlarınızdan Ayırın

İnsanlar iyi niyetli olarak eleştirildiği zaman bile, mevcut olgularla insan değerlendirmesi arasında büyük bir boşluk var. Etrafınızdaki insanlar hareketlerinizi yorumlar ve onlarda kendilerine göre tepki verir. Ve ifadelere cevap olarak kendi varsayımlarını oluşturursun.

Durumu anlamak için, onu bir arkadaşınıza açıkladığınızı hayal edin. Duygulardan bahsetme, sadece gerçekleri listele. Örneğin, altı yayıncı makalenizi reddetti. Olanlar için birkaç açıklama getir. “Herkes kitabımdan nefret ediyor  ben iyi değilim” düşüncesi üzerinde durmayın.

Kendinize mevcut seçenekleri hatırlatın. Aslında kitabı diğer yayıncılara gönderebilirsiniz. Veya değiştirebilirsin. Ve sonra bu yolları daraltmak ve doğru olanı bulmak için bilgi toplamaya çalışın.

4. Olumsuz Yorumların Eleştiriden Daha Fazla Konuştuğunu Unutmayın

Biri sizi belirli bir sebep olmadan eleştirmeye karar verdiyse; kişi hakkında ne yazdığınızı düşünün. Belki özel bir şey bildiğini veya durumu kontrol ettiğini düşündü. Ya da kendine kötü yorum yaptırıp ve sizi halka küçük düşürmek istedi, zeki görünüyor.

Ve eğer tartışmalı bir konu hakkında konuşursanız ya da politika hakkında yazıyorsanız, olumsuz yorumlar kesinlikle niteliklerinizi değil, görüşlerinizi eleştirecektir..

5. Eleştirinin Gerçeklik Payı Var Mı? Eleştirileri Önemseyin.

Eleştiri, hızlı şekilde  en acı verici şekilde algılanır. Herkesin kendinden şüpheleri vardır. Bu nedenle, birinin ifadesi sizi incittiğinde, bu kötü anlamda olmayabilir, kendinizin de bildiği bir eksikliği hatırlattığı için inciniyorsunuz..

Öyleyse eleştirilere odaklanmayın ancak bu sorun üzerinde çalışmanız gerekip gerekmediğini düşünün. Çünkü eleştirmen adına değişmek zorundasın. Bu sizin için önemli olabilir..