• YARIM ALTIN
  1.355,00
  % -0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  7,1638
  % -0,11
 • € EURO
  8,7306
  % -0,04
 • £ POUND
  10,1449
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  1,1104
  % -0,18
 • РУБ RUBLE
  0,0975
  % -0,15
 • BITCOIN/TL
  364820,490
  % -0,79
 • BIST 100
  1.483,02
  % -2,30

Emekli Olmak İçin Kredi Çekmek 2021

Emekli Olmak İçin Kredi Çekmek 2021

Emeklilik birçok kişinin hayalini kurduğu bir dönemdir. Hayatı boyunca farklı işlerde, yıllarca çalışmış herkesin hakkı olan emeklilik hak edilmesi gereken bir durumdur. Bir kişinin emekli olabilmesi için emeklilik şartlarını sağlaması zorunludur. Emeklilik şartları sağlayan kişiler emekli olmak için kredi çekme imkanına sahiptirler.

Sigorta prim ödemeleri kişilerin çalıştıkları günler bazında yapılır. Çalışılan her iş günü için prim ödemesi yapılır ve emeklilikten bahsedilen prim günü kavramı da buradan gelmektedir. Bir kişinin emeklilik hakkını elde etmesi için prim günlerini doldurmuş olması gerekir. Bunun dışında kendisi için belirlenen yaşı da doldurması gerekir.

Emekli Olmak İçin Şartlar

Emekli Olmak İçin Şartlar

İşverenler tarafından yapılan prim ödemeleri prim günü olarak hesaplanır ve kişilerin ilk sigortalı bir işe girdikleri tarihte çalışanlar için devlet tarafından belirlenmiş koşullara göre prim gününün doldurulmuş olması gerekir. Bunun yanında emekli olmak için yine kişinin SGK giriş yılına göre belirlenen emeklilik yaşını ve yılını doldurması şarttır.

Bu şartları sağlayan kişiler emekli olmaya hak kazanırlar. Bu şartlardan yaş, yıl şartını yerine getiren ancak prim ödemeleri yeterli olmayan kişilerin emekliliklerini kazanabilmeleri için bir imkânları vardır. Primleri düzenli ödenmemiş kişilerin bu dönemin borcunu tek seferde toplu bir para ile kapatarak emekli olmaları mümkündür.

Bunu yapmak için herkesin toplu paraya sahip olması mümkün olmadığından bankalar bu durumda olan kişiler için emekliye özel krediler çıkarmışlardır. Bu kredilere özel faizler uygulanır ve emeklilikten sonra geri ödemeleri başlar.

Emekli Olmak İçin Kredi Nasıl Çekilir?

Emekliye Kredi En Fazla Ne Kadar Verilir?

Emekli olmak için kredi sıradan ihtiyaç kredisi olabileceği gibi bankalara başvurarak emeklilik durumuna özel çıkarılan kredilerden yararlanmak da mümkündür. Pek çok banka bu tip kredileri çıkarmıştır. Bunun için kişinin özel durumunu kanıtlaması beklenebilir.

Bankanın şubesine gidip öncelikle emekliye kredi ile ilgili bilgi alınması ve ödeme planı oluşturulması gerekir. Kişinin emekli olduktan sonra ödeyebileceği şekilde bir planın ortaya çıkması durumunda kredi kullanılabilir. Sonrasında çekilen tutar SGK’ya ödenir ve eksik günlerden kaynaklanan SGK prim borcu kapatılarak emeklilik hakkı kazanılır.