• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  370281,215
  % 0,49
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

En Uygun Faizler İle Arsa Kredisi İmkanı! 2021

En Uygun Faizler İle Arsa Kredisi İmkanı! 2021

Arsa kredisi hesaplama; imarlı ya da imarsız olan arsaların alınması sırasında yapılmaktadır. Arsa kredileri, arsaların alınabilmesi için belirli bir faiz oranı ve vade süresi ile verilmektedir. Arsa alımı için belirlenen kredi oranları genel olarak konut kredileri seviyelerindedir. Ancak bazı bankalar müşterilerine arsa kredisi verirken belirli ödeme koşulları ve faiz oranları sunabilecektir.

Arsa Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

İmarlı ya da imarsız olan arsaların her ikisinde de kredi alınabilmesi mümkündür. Alınan arsa imarsız ise kredi sonrasında müşterinin sahip olduğu bir gayrimenkule ipotek konulmaktadır. Ancak alınan arsa imarlı bir yapı ise bu durumda arsaya ipotek konularak kredi verilebilecektir.

Arsa kredisi; arsanın değerinin yalnızca bir kısmını içermekte olup, verilecek miktar yüzdesi bankaya göre değişiklik gösterecektir. Ziraat, İş, TEB, Albaraka ve Şekerbank arsa kredisini veren bankalar arasında yer almaktadır. Bu bankaların verebileceği kredi miktarı ve vade süresi şu şekilde sıralanabilir;

 • TEB bankası arsanın değerinin %60’ı kadarını verebilmekte ve 60 aya kadar vade imkanı sunabilmektedir.
 • Ziraat bankası ve İş bankası ise arsanın %50’sini 60 ay vadeye kadar ödemek koşulu ile kredi verebilmektedir.
 • Şekerbank diğer bankalardan farklı olarak arsa kredisi için, 120 ay ödeme imkanı ve arsanın %45’i kadar kredi hizmeti sunabilmektedir.
 • Albaraka bankası arsanın tamamına kredi çıkarabilecektir. Çıkan kredi tutarı ise, 60 aya kadar vadelendirilerek ödenebilecektir.

arsa-kredisi-hesaplama

Arsa Kredisinin Faiz Oranları Nelerdir?

Arsa kredisi faiz oranları; kredinin hangi bankadan çekileceğine göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde hemen her banka pek çok tüketiciye her konuda finansal destek verebilecektir. Banka müşterilerinin kredi imkanından yararlanabilmesi için ilk olarak bir başvuru yapması ve bu başvurunun olumlu bulunması gereklidir.

Tüketicinin arsa kredisi çekmek için, öncesinde arsa kredinin hesaplama yapılması gereklidir. İnternetten pek çok platform üzerinden yapılan hesaplamaya göre en uygun ödeme koşullarını sunan banka tercih edilebilir. Bankanın belirlenmesinden sonra internet bankacılığı, mobil uygulama ya da şubeler aracılığı ile kredi başvurusu yapılabilecektir.

Başvurunun tamamlanması sonrasında, bankalar bu talebi farklı unsurlar çerçevesinde değerlendirecektir. Müşterinin Findex notu, kredi çekebilmesinde etkili bir unsurdur. Findex notu yüksek olan ve mevcut bir geliri bulunan müşterilerinin talebi olumlu değerlendirilecektir. Arsa için verilecek kredinin miktarını ise ekspertiz raporu belirleyecektir.

Arsanın mali değeri göz önünde bulundurularak %50 ila %100 oranında kredi çıkması mümkün olabilecektir. Çekilebilecek tutarın belirlenmesi ile güncel faiz oranları üzerinden arsa kredisi hesaplama yapılarak, vade sayısına göre ödeme tablosu oluşturulur. Arsa alan tüketicilerin tamamı  konut ve arazi sahipleri gibi her yıl emlak vergisi ödemek ile yükümlüdür. Arsa emlak vergisi yıl içerisinde belirlenen iki farklı ayda, 2 ay taksitli olarak ödenebilmektedir.