• YARIM ALTIN
  1.745,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5392
  % -0,02
 • € EURO
  11,1048
  % 0,24
 • £ POUND
  13,1865
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  1,4942
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1373
  % 0,04
 • BITCOIN/TL
  589402,170
  % -2,09
 • BIST 100
  1.509,20
  % 1,09

Engelliye 65.000 TL Hibe Müjdesi 2021

Engelliye 65.000 TL Hibe Müjdesi 2021

Finansagi.com Engelliye 65.000 TL hibe verilmesi kararlaştırıldı. Bakan Selçuk, iş sahibi olmak isteyen engellilerin önünü açacak projenin hayata geçirildiğini duyurdu. Engelliler için kendi işinin sahibi olma fırsatı 2014 yılından beri bu tür projelerle sağlanıyordu. Ancak bugüne kadar 50.000 TL olan engelli hibe programı, bugün itibari ile 65.000 TL olarak açıklandı. Bakan Selçuk geçmişte bu kapsamda 2291 engellinin bu projeden yararlandırıldığını da ifade etti. Artık engelli vatandaşlar da hibe programından yararlanarak kendi işlerinin patronu olma fırsatını yakalamış bulunuyorlar. Engelliye 65.000 TL hibe verilmesi ile ilgili ayrıntıları bu makalede bulacaksınız.

Engelli Hibe Projesi Başvuruları Ne zaman Bitiyor?

Engellilere 65.000 lira hibe desteği programı için yapılacak başvurular bugün itibari ile başladı ve 17 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Bu programdan yararlanmak isteyen engelliler, İş-Kur İl müdürlüklerine şahsen başvurabilir ya da İş-kur resmi sitesindeki duyurulara bakarak, bu proje ile ilgili yayınlanan dosyayı güncel olarak indirerek, doldurduktan sonra çıktısını alarak müdürlüğe götürebilirler. Hazırlanan dosya KOSGEB iş planı dosyasına benzer içeriklere sahiptir. Dosyanın girişinde başvuracak engellinin adı soyadı ve unvanı belirtilecektir. Tabloda engellinin hayata geçirmek istediği projenin adı, projenin uygulanacağı il ve ilçe yazılacak. Başvuran engellinin adı soyadı TC kimlik numarası, ikametgahı telefon numarası e-mail adresi belirtilecek.

Proje Tasarımı ve Uygunluğu

Projenin tasarımına ve uygunluğuna 20 puan verilmektedir. Proje komisyon tarafından uygun görülmelidir. Deneyim durumunu ortaya koyan engelli bu 20 puanın 10 puanının hemen alabilecek. Proje amacının yazılacağı maksimum 300 kelimelik bir izahat gerekecek. Projenin yararları, neden gerekli görüldüğü yaratacağı istihdam hakkında bilgi verilmesi, hedefinin belirtilmesi gerekmektedir. Proje hayata geçmeden önce, proje ile ilgili bağlantı yapılan kurumlara da yer verilmeli, işin ciddiyeti ortaya konmalıdır. Engelli girişimci bu işle ilgili ne tür araştırmalar yapmıştır? İşe hakim midir? Bu işin üstesinden gelebilecek midir? Resmi olarak bu işin kurulması için ne gibi hazırlıklar yapmıştır? İşin resmi engeli var mıdır? Gerekli resmi izinlerin durumu nedir? D

aha sonra 500 kelime olacak şekilde, proje konusu, faaliyet alanı hakkında bilgi verilecek, projeyi etkileyecek iç ve dış faktörler ve risklere değinilecektir. Engellinin olumsuzluklar karşısında ne gibi tedbirler alacağı da bildirilecektir.

Projeden Beklentiler

Hemen akabinde 300 kelime olacak şekilde, projeden girişimcinin neler beklediği açıkça ve net olarak ifade edilecektir. Beklenen hedefler, ayrıntıları ile izah edilecektir. İfadelerin, açık ölçülebilir olması gerekir. Bu bölümden 5 puan alınabilmektedir. Bu bölüm de bittikten sonra 300 kelimelik ve 20 puanlık bir bölüm daha geliyor. İstihdama ne gibi bir katkı sağlanacağı bilgisi verilecektir. Engelli girişimci, işini kurduktan sonra ilerleyen süreç içinde, kaç kişiyi istihdam edebilecektir?

Bundan sonra da 20 puanlık bir bütçe yapısı başlıklı yazı yazılacak, bu yazıda, belirlenen bütçenin, hedeflenen faaliyetlere uygunluğu ifade edilecektir. Sunulacak destek (65 bin lira) ve sizin kendi sermayeniz, bu projenin hayata geçmesi için yeterli midir? Ayrıntılı bir tablo hazırlayacak engelli hibe desteğinden yararlanabilirsiniz. Diğer bölümde, 200 kelimelik ve 10 puan değerinde bir bilgi daha verilecektir. Bu bilgi de, tasarlanan projenin, sürdürülebilirliği konusunun açıklanmasından ibarettir. Destek bitiminde, kurulan şirket kendini nasıl devam ettirecektir? Finansal destekler başka bir kanaldan nasıl sürdürülecektir?

Sonraki bölümde bir tablo doldurulacaktır. Bu tabloda alınacak demirbaşların listesi, adedi, birim tutarı, toplam tutarı, İşkur’dan alınacak destek tutarı, engellinin kendi karşılayacağı kısmı yazılacaktır. Devlet, bu kısım için kuruluş desteği olarak 45.000 TL destek vermektedir. Daha fazla gider olursa bunu engelli girişimci karşılayacaktır. Devletin bu programda işletme gider desteği adı altında 15.000 TL 1 yılık desteği söz konusudur. İşletme giderleri ise belgelendirmek şartıyla su elektrik-kira ısınma reklam gibi masraflardır. Kuruluş işlem desteği olarak da engelliye hibe programı çerçevesinde 5.000 TL destek sağlanmaktadır. Engelli kişi, tarım ve hayvancılık yapacaksa, kira desteği yoktur ve işletme gider desteği maksimum 9.000 TL dir. İşletme giderleri 1 yıllık olarak hesaplanacak ve İş kur bu giderin yüzde atmışını karşılayacaktır. Diğer yüzde kırkı ise engellinin kendi parasından karşılanacaktır.

Çalışmak İsteyen Engellilere Hibe Desteği Güzel Bir Fırsattır

Sonuç olarak iş yapmak isteyen ve para kazanabileceğine, bu işte gelişebileceğine inanan engelliler için hibe desteği güzel bir fırsattır. Kurmayı hedefledikleri işin sürdürülebilir bir iş olması gereklidir. 1 yıl çalıştırdıktan sonra iş yerini “yürümüyor” diye kapatmak akla getirilmemelidir, zira bu işletme en az 3 yıl açık kalmalıdır.

Bu arada girişimci de bu süre zarfında boş oturamaz. Çünkü sigorta primleri, kira giderleri, elektrik internet reklam işçi giderleri sorumluğu vardır. Korona sürecinde iş kurulamaz diye düşünenler olabilir, ama böyle düşünenler bardağın dolu değil boş tarafını görebilen mükemmeliyetçi insanlardır. Ancak hayat hiç kimse için mükemmel olmamıştır. Zaten hayatın böyle bir vaadi de yoktur! Korona sürecinin bile yarattığı iş fırsatları vardır. Mesela terzi olup da eskiden sinek avlayan birçok girişimci insan, seri maske üretimi işine girerek sınıf atladı. Kolonya ve dezenfektan satışlarında büyük patlama oldu. Bu sektörde iyi kazançlar elde edildi. Bu ve bunun gibi iş fırsatlarını takip ederek, devletimizin sunduğu bu güzel iş fırsatlarından en iyi niyetlerle yararlanmak ve çaba göstermek gereklidir.

Engellilere 65.000 TL Hibe desteği bu devirde sunulacak en güzel desteklerdendir. Sıcak para ihtiyacını karşılayamayan parlak iş fikirleri olan insanlar için böyle fırsatlardan yararlanmak, ekonomik açıdan sınıf atlamak için bir hediyedir.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.