• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9843
  % -0,06
 • £ POUND
  10,4197
  % -0,15
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1015
  % -0,05
 • BITCOIN/TL
  377003,498
  % 2,96
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Erken İhtiyaç Kredisi Kapatma İşlemi İçin Bilmeniz Gerekenler

Erken İhtiyaç Kredisi Kapatma İşlemi İçin Bilmeniz Gerekenler

Erken İhtiyaç Kredisi Kapatma İşlemi İçin Bilmeniz Gerekenler

Krediler genellikle ev, araba, arsa vb gibi yüksek maliyetli varlık alımlarında kullanılır. Günümüzde popülerliği giderek artan ihtiyaç kredisi günlük her türlü ihtiyaçta bankalar tarafından kullanımı kolay bir şekilde çıkıyor. Bankadan bankaya değişiklik gösteren kredi oranları ile ortalama 30.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçlar için kullanıla bilen, acil nakit para ihtiyacı için hızlı ve etkili bir yöntem olarak kullanılıyor.

İhtiyaç kredisi verilirken bankalar tarafından diğer kredilerde olduğu gibi ev alımı , arsa alımı , araba alımı gibi onlarca belge istenmiyor. Bu sayede hızlı ve pratik bir şekilde bankalar tarafından kredinizi alabiliyorsunuz. Kullandırılan ihtiyaç kredileri yasal düzenleme gereği en fazla 48 ay olarak taksitlendirilebiliyor. Çekmiş olduğunuz krediyi 48 ay gibi bir süreye yayarak rahat bir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz.

İhtiyaç kredinizi kapatmak istemeniz durumunda 48 ay beklemeniz gerekmiyor. Bu yazımızda “Erken ihtiyaç kredisi kapatma işlemi nedir?”, “Erken ihtiyaç kredisi nasıl kapatılır?”, “İhtiyaç kredinizi erken kapatırken ceza ödemeniz gerekir mi?” gibi sorulara cevap vererek erken ihtiyaç kredisi kapatma işlemi için bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Erken ihtiyaç kredisi nasıl kapatılır?

Çekmiş olduğunuz İhtiyaç kredisini vadesinden önce kapatmak için hangi bankadan ihtiyaç kredisi çektiyseniz o bankaya başvurmanız gerekiyor. Başvurunuz esnasında müşteri temsilcisi tarafından erken kapatmanız durumunda ödeyeceğiniz tutar tarafınıza bildirilecektir. İstisnai durumlarda bazı bankaların kendi politikasına göre erken kapama indirimi yapılabiliyor ya da erken kapama cezası çıkabiliyor. Bu yüzden ihtiyaç kredinizi erken kapatma işlemi yapmadan önce müşteri temsilcisine bu durumu sorup böyle bir ücret isteyip istemediklerini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

İhtiyaç kredinizi erken kapatırken ceza ödemeniz gerekir mi?

İhtiyaç kredisi çeken tüketicinin kredisini erken kapatması gibi bir durumda bankanın tüketiciden erken kapatma cezası adı altında bir ücret talep etmesiyle ilgili düzenlemeler “Tüketici Kredisinde Erken Ödeme İndirimi ve Kredinin Yıllık Maliyet Oranını Hesaplama Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik” adı altında derlenmiş durumda ancak gene de bu ücretlerle ilgili bankanızla görüşmenizde yarar olacaktır.