• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1550
  % 0,27
 • € EURO
  9,7089
  % -0,14
 • £ POUND
  11,2284
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,2454
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1056
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  493268,187
  % 3,25
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65

Eski Sevgiliden Ayrıldıktan Sonra Arkadaş Kalmak Mümkün Mü?

Eski Sevgiliden Ayrıldıktan Sonra Arkadaş Kalmak Mümkün Mü?

Eski çiftler arasındaki dostluğun orijinal olarak platonik ilişkilerden niteliksel olarak daha kötüye gittiği ve buna göre daha kötüsü için bir düşünce  var. Bu bağlantıyı sürdürmenin ne zaman gerekli olduğunu ve fikri terk etmenin hala daha iyi olduğu zamanları anlıyoruz.

Hangi durumlarda arkadaş olabilirsiniz

Çiftlerin birbirlerine karşı hiçbir duygusu kalmamışsa

Eski sevgiliden,  düşünüldüğünde arkadaş olmak imkansız. Ancak, onun adını her duyduğunuzda; artık kalbin küt küt atmıyorsa, her şey yoluna girebilir.

Aile psikoloğu olan Natalia Poletaeva.

Eski çiftlerin sözünde hiçbir duygu yoksa – acı yok, öfke yok, aşk yok – o zaman duygusal ilişki  bitmiş ve arkadaşlığın bir şansı var.

Uzun ve karmaşık bir süreç olabilir, ama her şey gerçek. Herkesin hislerin artık var olmadığını anlaması önemlidir . Bir psikolog ya da zaman yardımcı olabilir.

Çiftler günlük yaşamda karşılaşmak zorunda ise

Herkesin rahat olması için bir partnerle nasıl etkileşim kuracağınızı düşünmeniz gerekir. Ve bu sadece eski sevenler için değil, aynı zamanda çevrelerindeki insanlar için de geçerlidir; çünkü konuşmayı kesemezler.

Psikolog, çatışmacı olan Oleg İvanov, sosyal çatışmaların çözülme merkezi başkanı.
Her halükarda, bunun bir aradan sonra normal, nötr, sakin bir ilişki sürdürmesi daha kolay, fakat arkadaşça değil.

Arkadaşlık güven ve karşılıklı yardımlaşmadır. Eğer hiç kimse buna hazır değilse, ancak bir sebepten dolayı iletişimi sürdürmek gerekiyorsa, en azından her toplantıda birbirleriyle ilgili, sürekli kavgalar ve alaycı düşünceler olmayacak şekilde denemelisiniz.

Çiftler başlangıçta aşıklardan çok arkadaş olurlar

İlişki başlangıcında tutku ve romantizme sahip değil ise, ortak gelecek yüzeysel olarak tartışıldı ya da bu soru hiç gündeme gelmedi, ancak saygı ve karşılıklı anlayış her zaman mevcuttu. Ve aile planında bir şeyler yolunda gitmediyse de, çiftler hala birlikte ilgileniyorlar ve birbirlerine güveniyorlar. Böyle bir durumda, dostane ilişkilere geçiş oldukça mantıklı görünüyor.

Ne zaman iletişim kurmayı bırakmak gerekir

Ortakların ortak hiçbir şeyleri yoksa

Bir ayrılıktan sonra, ne bir erkek ne de bir kadının birkaç yıl birlikte nasıl yaşayabildiklerini bile anlamadıkları anlaşılıyor – hepsi birbiriyle tamamen yabancı. Aşıklar dağılırlar ve sonunda geçmişi unuturlar.

Ortak çıkarların, amaçların veya planların yokluğunun yanı sıra, tarafların her birinin dikkatini gerektiren ortak bir husus -çocuk,ortak iş,okul vs.- bulunmadığında, arkadaşlık veya güç yoluyla herhangi bir ilişki sürdürmenin anlamı yoktur.

Çiftlerden biri, arkadaşlığı ilişkiyi geri döndürmek için bir fırsat olarak görüyor

Her şeyin yolunda olduğundan emin olun: yeni bir yaşamın ayrıntılarını paylaşabilir, ev halkı hakkında konuşabilir ve tutkunuzu övebilirsiniz. Bir diğeri dişlerini sıkarken hepsini dinlemekten memnun görünüyor ve aslında her şeyin normale döneceğini umuyor. Hayali dostluğun bir ilişki içine gireceği zaman yanılsamalarla yaşar ve bekler. Ve bu, birinden rahatsızlıktan başka bir şey değil, acı çekmekten, diğerinden hayal kırıklığından başka bir şey vermeyen travmatik bir deneyimdir.

Çiftlerden birinin diğerinde yıkıcı etkisi var

Toksik bir ilişkinin bir kez ve herkes için bitirilmelidir. İlişkinin iyi bir yere gitmesi mümkün değildir. Ve toksik bir kişinin davranışına ayrıldıktan sonra bir şeylerin değişeceğini ve arkadaşlıkların daha  farklı olacağını beklememelisiniz.

Aile psikologu, işlemsel psikoterapist, genetikçi ve travma terapisti Larisa Milova.

Bütün ilişkiler korunmaya değmez. Örneğin, bir kişi bir psikopat ise ve size zarar vermek istiyorsa, onunla  iletişimi kesmek daha iyi olur.

Bazen ayrıldıktan sonra, elbette biri elbette diğerini döndürmeye çalışır: tehdit eder, fiziksel ya da ahlaki zarar vermeye çalışır. Devam edersen, kasten mahkum olan bir birlikteliğe geri dönme riskin var.

Çiftler, birlikteyken bile arkadaş değilse

İlişki zamanla tutkuya ve diğer soluk duygularile devam etti ve dostça hiçbir şey  yoktu, ayrıldıktan sonra nereden geldi? Birlikte iyi vakit geçirdiniz, ama her zaman destek veya tavsiye için diğer insanlara döndünüz, duygularınızı eski sevgilinizle paylaşmadınız ve ona güvenmediniz. Büyük olasılıkla, ayrıldıktan sonra, arkadaşlığa ihtiyacın olursa gitmek istediğin son kişi o olacak.

İlişki bittikten sonra oluşan boşluk

Örneğin, birisinin inisiyatifinde gerçekleşti ve ikincisi hiç ayrılmak istemedi. Ya da  ihanet  ile ilişki bitti. Buradaki arkadaşlık hakkında konuşmak zordur, en azından acı ve olumsuz duygular azalıncaya kadar. Aylar hatta yıllar alabilir.

Gerçek şu ki, arkadaşlık karşılıklı şefkat ve güvene dayanıyor. Ve insanlar ayrıldıklarında bu bağ kopuyor.

Ayrıldıktan sonra dostça ilişkiler nasıl korunur

 • Biraz ara verin ve duyguların bitmesi için bir süre iletişim kurmayı bırakın.
 • Kendine karşı dürüst ol: her şeyin eskisi gibi olacağı yanılsamaları ve haklı olmayan umutlar sonuçta daha da fazla hayal kırıklığı yaratacaktır.
 • Size bir çift olarak hatırlatan şeylerden kaçının. Ve dahası, flört etme!

Ayrılmadan sonra arkadaş olmak ya da arkadaş olamamak senin seçimin. Ancak tutkunun sınırlarına düşmemeye ve kimsenin ihtiyaç duymadığı dramaya taraf olmamasına dikkat edin.