• YARIM ALTIN
  1.744,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,4994
  % 0,19
 • € EURO
  11,0465
  % 0,09
 • £ POUND
  13,0902
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  1,4848
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,1346
  % 0,64
 • BITCOIN/TL
  563402,152
  % -3,92
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Esnafa 1000 TL Destek Başvurusu Ne Zaman, Nereden Yapılacak?

Esnafa 1000 TL Destek Başvurusu Ne Zaman, Nereden Yapılacak?

Esnafa 1000 TL Destek Başvurusu Ne Zaman, Nereden Yapılacak?

Finansagi.com Koronavirüsün dünyayı sarması ile birlikte herkes zor süreçlerden geçiyor. Esnaflarımız da bu süreç içerisinde maddi olarak oldukça büyük kayıplar içerisinde bulunuyorlar.

Herkesin maddi olarak desteğe ihtiyacı olduğu süreç içerisinde de devlet tarafından yardımlar durmadan devam ediyor. Esnafa 1000 TL destek başvurusu başlıyor, bütün esnaf bu desteği merak ediyor. Destek ile birlikte yükünü hafifletmeyi isteyen esnaf, hibe programından yararlanmayı istiyor. Devlet belirli koşulları sağlayan esnaflarımıza kira desteği vererek, 2021 yılına girerken yüklerini hafifletmeyi amaçlıyor.

Maddi olarak yükü hafifleyen esnafın, daha aktif bir şekilde ticarette rol alması ve ülke içerisindeki ticaretin hızla devam etmesi amaçlanıyor. Ülkemizin can damarlarından birisi olan esnaflarımız için yapılan bu düzenleme, birçok kişiye rahat bir nefes alma imkanı tanıyacak.

Destek Başvurusu Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Esnafa 1000 TL destek programından yararlanmak isteyen kişilerin belirli koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Bu koşulları sağlayan esnaflar destekten yararlanarak, virüs sürecindeki kayıplarını biraz olsun hafifletebilme imkanı bulabiliyorlar.

Kişilerin iş yeri alanlarının kira olması bir şart olarak belirleniyor. Kendi iş yeri olmayan ve kira üzerinde dükkanı ya da mağazası bulunan esnaflar, destek programından yararlanabilecekler. Esnafların kiraları için belirli tutarda devlet tarafından destek verilecek. Büyükşehir belediyeleri için 750 TL, küçük şehirlerde ise 500 TL esnaflara destek verilecek. Bu habere oldukça fazla sevinen esnaflar bu sürecin ne kadar süreceğini de araştırıyor.

Esnafa 1000 TL destek programı içinde verilecek olan kira desteği, 3 ay boyunca ödenecek. 3 ay boyunca kiralarına destek alacak olan esnafın rahat nefes alması umut ediliyor. Eğer esnafın kira miktarı 500 TL ya da 750 TL’nin altında ise kirası kadar destek alacak. Bu sayede kira ödemeleri azalan esnafın, yalnızca faturalarını ödeyerek işyerinden kar etmesi hedef olarak belirleniyor.

Destek almak isteyen kişilerin esnaf olması yeterli olarak görülüyor. Bu meslek grubu içerisinde kendi kuaförü, terzi dükkanı, ara tamiri dükkanı, yurdu, pansiyonu ya da kafesi olanlar dahil bulunuyor. Kişisel dükkan işletmesi bulunan herkes esnafa 1000 TL destek hibesinden yararlanabiliyor. Giyinme, barınma, tamirat, restoran gibi birçok farklı çalışma alanı bu imkanlar içerisinde yer alıyor. Büyük iller için 750 TL olarak belirlenen ödeme, maddi ödemeler ele alındığı zaman küçük şehirlerde 500 olarak belirlendi. Küçük şehirlerde daha az kira ödemesi olduğu ele alınarak yapılan bu düzenleme, birçok esnafı mutlu etti.

Başvurular Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Kira desteği almak isteyen esnaflar başvuruları nasıl yapacağını araştırmaya başladı. Başvurular günümüzde birçok işlemin de sürdürüldüğü e-devlet platformu üzerinden yapılacak. Bu sistem üzerinden başvurularını yapan esnafların, başvuruları değerlendirmeye alınacak. Peki esnaflar bu sistem üzerinden nasıl bilgilendirme sağlayacaklar? Esnaflar internet ortamı üzerinden başvurularını yapabilecek ve gerekli yazıları kolaylıkla onaylayabilecekler. Esnafa 1000 TL destek başvuruları kolay bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Bu desteğe başvuruda bulunmak isteyen esnafların işyeri adreslerini açık bir şekilde yazması gerekiyor. Açık bir şekilde adresi bulunmayan esnafların başvuruları geçersiz sayılacak. Bu nedenle başvuruda bulunmak isteyen kişilerin adreslerini doğru bir şekilde girmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra kira sözleşmesinde yer alan tutar gibi bilgileri de doğru bir şekilde giren kişiler, değerlendirilmeye alınacaklar. Başvurular henüz başlamadı ve esnafın da merakla beklediği sürece henüz adım atılmadı. Henüz kesin bir süreç belirlenmemiş olsa bile uzun bir başvuru süreci olması bekleniyor. Eğer kişilerin başvuruları reddedilir ise yeniden başvuruda bulunabilecekler.

Esnafa 1000 TL destek programına kişilerin ret talebinde bulunma imkanları da olacak. Bu sayede kişiler yeniden değerlendirilmeye alınabilecekler. Eğer başvuru onaylanır ise kişilerin ödemeleri banka hesaplarına direkt olarak yapılacak. Pandemi süreci nedeni ile artık ödemeler PTT üzerinden yapılmıyor ve kişiler birçok yardım ödemesini de banka hesaplarından alabiliyorlar.

Bu destek ödemesi de kişilerin, kişisel banka hesapları üzerinden gerçekleştirilebilecek. Kolaylıkla alınabilecek bu ödeme esnaf tarafından dört göz ile bekleniyor. Ödemelerin verileceği esnaflar için oldukça rahatlatıcı bir dönemin gelmesi bekleniyor. Yine internet sitemiz üzerinden başvuru süreci de yayınlanacak ve kişilerin hangi dönem aralıklarında başvuracağı açıklanacak. Başvurular e-devlet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilecek.

Hibe Şeklinde Verilecek Desteklerden Kimler Faydalanıyor? 

Hibe şeklinde verilecek olan sosyal destek  taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanabilecektir. Bu hibeler ile devlet ayda yaklaşık 1 milyar 240 milyon liradan toplamda 3 milyar 718 milyon lira desteği esnafın hizmetine sunmuş olur.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.