• YARIM ALTIN
  2.429,00
  % 4,12
 • AMERIKAN DOLARI
  13,2944
  % 3,66
 • € EURO
  15,0741
  % 3,95
 • £ POUND
  17,6518
  % 3,27
 • ¥ YUAN
  2,1019
  % 4,61
 • РУБ RUBLE
  0,1791
  % 4,19
 • BITCOIN/TL
  771207,402
  % 2,15
 • BIST 100
  1.809,65
  % 0,05

Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi 2021 Şartları

Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi 2021 Şartları

Esnafa 30 Bin Lira  Geçtiğimiz günlerde esnaf ve sanatkarlara Halkbank tarafından faizsiz esnaf kredisi verileceği açıklanmıştı. Daha sonra Hazine ve Maliye Bakanı tarafından 40 bin işletmeye 20 milyarlık paket sağlanacağının müjdesi verildi. milyonlarca esnafın yüzünü güldüren bu habere bir yenisi daha eklendi. Hükumet tarafından esnaflara kredi desteğinin yanı sıra geleneksel mesleklere alışveriş merkezlerinde kira desteği, markalaşma, vergi ve prim teşviki, tedarik ve dağıtım kooperatifleri kurulmasına kadar 10 adımlık büyük bir paket hazırladı. Detaylar haberimizde..

Esnafa 10 Adımlık Dev Paket Müjdesi!

Daha önceki günlerde belirli şartları taşıyan esnaflara Halkbank tarafından toplamda 22 milyar TL’lik faizsiz kredi kullandırılacağı açıklanmıştı.  Halkbank faizsiz esnaf kredisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bunun üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamalarda 40 bin işletmeye 20 milyarlık kredi paketinin yanı sıra birçok alanda da destek sağlanacağı da belirtilmiştir. Hükumet tarafından esnafa kredi desteğinin yanı sıra sağlanacak olan diğer destekler ise şu şekildedir;

 • Geleneksel alanda faaliyet gösteren meslek gruplarına alışveriş merkezlerinde kira desteği,
 • Markalaşma desteği, 
 • Tedarik ve dağıtım kooperatifi kurulum desteği,
 • Vergi desteği,
 • Prim teşviki,
 • Sosyal güvenlik,
 • Kredi desteği,
 • Finansman desteği,
 • Yenilikçi alanlarda sağlanacak olan destekler,
 • Oda kayıtlarında kolaylık desteği sağlanacaktır.
Esnafa 10 Adımlık Dev Paket Müjdesi!
Esnafa 10 Adımlık Dev Paket Müjdesi!

Ticaret Bakanı Pekcan bu desteklerin artmaya devam edeceğini açıklarken; “Markalaşma projesini hayata geçireceğiz.” şeklinde açıklamalarda da bulundu. Bakan Pekcan tarafından yapılan açıklamalar neticesinde verilecek olan desteklerin içerikleri ise şu şekilde;

Markalaşma Desteği Kapsamında;

Pekcan yaptığı açıklamalarda markalaşma projesinin hayata geçirileceğini söylemişti. Küçük olarak sayılabilecek işletmelerin fuar, eğitim ve markalaşma forumlarına katılımlarına gerekli destekler sağlanacak. Küçük işletmelerin büyütülmesi adına çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda verilen markalaşma desteği ile küçük işletmeler de büyüme yoluna gidecek.

Kredi Desteği Kapsamında;

Esnafa sağlayan kredide sübvansiyon oranı yüzde 20’den yüzde 100’e çıkartılmıştır. Bu kapsamda doğru orantılı olarak uygulamadan faydalanan kişilerin sayısı da 600 bine yaklaşmış oldu. 2021 yılında küçük esnaf işletmelerini desteklemek adına birçok alanda destekleme verilecek. Kredi desteği alanında işyeri kurulumu ve dekorasyonu ile hammadde ihtiyaçlarının giderilmesi adına esnaflara sağlanan 30 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi kullandırımı imkanı 2021 yılında da devam edecek.

Geleneksel Alanlarda Faaliyet Gösteren Mesleklere Sağlanan Kira Desteği Kapsamında;

Geleneksel, sanatsal ve kültürel alanlarda faaliyet gösteren kişilerin, alışveriş merkezlerine kurduğu işyerlerindeki rayiç bedelin maksimum 1/4’ünden kiraya verilerek, satış alanının toplamının minimum binde 3’ü kadar yer ayrımı yapılacaktır.

Tedarik ve Dağıtım Kooperatifleri Kurulumu Desteği Kapsamında;

Kurulacak olan bu kooperatifler esnafların satışa sundukları malı aktif bir şekilde piyasadan alabilmesi için yardımcı olacaktır. Bu kapsamda sağlanan destek ile esnaflar sattıkları ürünün tedariğinde ve satışında kar etmiş olacak.

Esnaflara Sağlanan Vergi Desteğine Devam Edilecek;

Basit usulde faaliyet gösteren işletmelerin ticari kazançlarının 9 bin TL’lik kısmı üzerinden gelir vergisi talep edilmeyecektir. Vatandaşların emekliliğinin ardından oluşan Sosyal Güvenlik Primi ortadan kaldırılmıştır. Bu sayede mevcut emekli maaşlarında yüzde 10’luk bir artış meydana gelmiştir.

İşyeri İçin Bir Ustalık Belgesi Yeterli Olacaktır

İşyeri birden fazla kişi ile açılıyor ise veya açılmış ama birden fazla kişi ile faaliyet gösteriyor ise bir adet ustalık belgesi yeterli görülecektir. Bu kapsamda herkesin ustalık belgesi almasına gerek kalmayacaktır.

Esnaflara sağlanacak kolaylıklar
Esnaflara 2021 Yılında Pek Çok Kolaylık Sağlanacak.

Odalara Kayıt Olurken Kolaylık Sağlanacak

Normal standartlarda esnafların odalara kayıt yaptırmaları için ustalık belgesi veya aynı eşitliği sağlayacak belgeler talep ediliyordu. Yeni getirilen düzenleme neticesinde ilgili Esnaf ya da Ticaret Odalarına kayıt yaptırırken ustalık belgesi veya dengi bir belge talep edilmeyecektir. 

Alışveriş Merkezlerinde Yer Verilecek

Getirilen yeni düzenlemeler neticesinde il ve ilçelerde bulunan alışveriş merkezlerinde esnaf vatandaşlara da yer sağlanıyor. Esnaflara faaliyet gösterecekleri işe göre toplam satış alanlarının minimum %5’i kadar yer imkanı sağlanacak.

Perakende Satış Gerçekleştiren İşletmelere Kolaylık Sağlanacak

Perakende satış gerçekleştirmek üzere işletme kuran esnafların, işletmesini açmak ve faaliyete geçirmek arasında bazı hususları yerine getirmesi gerekiyor. Bakanlık tarafından açıklanan 10 paketin içinde esnafların gelişmesi, büyümesi ve faaliyetlerini kolay bir biçimde sürdürmeleri adına avantajlar sağlanmıştır. Bu alanda satış gerçekleştirecek ve açılıştan faaliyete kadar geçen sürede belirlenecek olan kriterler esnaflara yarayacak şekilde tekrardan düzenlenecektir.

İşletmecilerin Noter Tasdiki İle Uğraşmasına Gerek Kalmayacak

Daha evvelden esnafların defter onaylarını Noter’den onaylattırmaları gerekiyordu. Ancak esnafa sağlanan kolaylık paketlerinin içerisine bir yenisi eklenerek esnafların artık Noter’le uğraşmasına gerek kalmayacağı bildirildi. Esnafların defter onayları Gelir İdaresi tarafından elektronik ortamda gerçekleştirilecektir. 

Esnafa 20 Milyar TL’lik Kredi Desteği

Esnafların işletme ihtiyaçlarını gidermeleri adına birçok destek verilmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak KOBİ’lere 20 milyar TL’lik kredi desteği verileceğini açıkladı. Bu kredi sayesinde KOBİ Değer Paketi ile senelik kazanç cirosu 25 milyon TL’nin aşağısında olan mikro ve küçük ölçekli işletmelere kredi ve finansman desteği verilecek. İhracat ve İmalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelere maksimum 1 milyon lira, hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelere ise maksimum 500 bin TL destek verilecektir. Toplamda 40 bin tane işletmeye kredi imkanı sağlanacak olup 6 ay geri ödemesiz kredi için %1,54 oranında faiz uygulaması yapılacaktır. Bakan Albayrak konuya ilişkin şu açıklamalarına göre sağlanacak kredinin detayları şu şekildedir;

Sağlanacak olan paketin büyüklüğü 20 milyar TL olacaktır. Kredi 6 ay geri ödemesiz olarak sağlanacak. Paket 13 adet bankanın kendi inisiyatifine göre hazırlanmıştır. 6 ay geri ödemesiz olan bu kredi için uygun görülen faiz oranı yüzde 1,54 olarak belirlenmiştir. KOBİ Değer Kredisi kapsamında verilecek olan bu kredinin Hazine’ye herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Bu sayede bankacılık sektörü sağlıklı bir yapıya ulaşacak ve 40 milyona yakın işletme Ekonomik anlamda rahatlama yaşayacak. Devletin Ekonomik anlamda hedeflerine ulaşacaklarını belirtti.

Esnaflarımız için bu yıl KOSGEB tarafından genel olarak 30 bin TL. faizsiz kredi verileceğine ilişkin bir açıklama yapılmadı. Ancak birçok kamu ve özel bankanın KOBİ avantajları ile düşük faizli kredileri verilmeye devam etmektedir.

Sizde işyeri sahibi iseniz veya sıfırdan bir işletme açacak iseniz, esnaf kredisi çekerek iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Esnaflarımızın işyeri ve taşıt alımları gibi konularda finansman ihtiyaçlarının karşılanması için esnaf kefalet kooperatifleri tarafından kredi imkanı sağlanmakta olup bu kredilerin faiz oranları oldukça düşüktür. Esnaf kefalet kooperatifleri bankaya karşı size kefalet vermektedir. Krediye karşılık teminat sunarsınız. Fakat teminat yeterli görülmezse kefil şartlarını taşıyan 2 kişi talep edilir. Esnaf kefalet kredilerinin limitleri kredi çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Sizler için içeriğimiz de örnek kredi hesaplamaları yaptık.

Devlet Küçük Esnafın Yanında!

Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi imkanı sunulmaya devam ediyor. Esnafa 30 bin liraya kadar %50 ve %100 faiz indirimli kredilere yönelik düzenlemeler 29 Aralık 2020 tarihli Resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu doğrultuda; kredinin ne şekilde verileceği ve hangi esnafların bu krediden faydalanacağını anlatacağız.

Halkbank 30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

30 bin lira faizsiz esnaf kredisi ile, kısa süreli de olsa tüm gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz. Ve uygun geri ödeme koşulları, faizsiz sunum ile özellikle küçük ölçekli esnaflar için, bekleme derdi olmadan kısa sürede sahip olabilecekleri 30 bin liraya esnaf kredisi için, firma sahiplerinin şahsi olarak bankaya giderek başvuru yapması gerekir. Bu aslında Kobilere destek olan tüm bankaların sunduğu bir hizmettir. Bu imkanı neredeyse tüm bankalarda bu tip kredi paketi bulabilirsiniz. Devlet desteği ile iş kurmak yazımızda sıfırdan iş kurmak dükkan açmak esnaf olmak isteyen girişimcilere yönelik anekdotlar bulunur.

Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

Bakanlar Kurulunun Halk bankası anonim şirketine Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif birlikleri merkez birliğine bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatif kefaletiyle ya da doğrudan esnaf ve sanatkarlar kredi kullandırılmasına dair kararda değişiklik yapılması hakkındaki kararı yürürlüğe girdi. Bu duruma göre, esnaf ve sanatkarların ekipman ve demirbaş alımları, makine alımı, iş yeri modernizasyonu ya da ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile 30 bin liraya kadar faizsiz kredi kullandırabilecektir.

Kosgeb tarafından verilen faizsiz kredi ve hibe desteğinden faydalananlar hariç, Kosgeb girişimcilik programını bitiren başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış genç girişimci esnaf ve sanatkarlara Kosgeb tarafından onaylanan projelerini bankaya sunmaları halinde, 100 bin liraya kadar %100 faiz indirimi uygulanarak kredi kullandırılabilir. Bu avantajdan bakiyesi geçen yıla devreden kredi borcu bulunanlar faydalanamaz. Bu kredilerin yararlanmak isteyen kişi için, Kosgeb hibe desteğinden yararlanmadıklarına dair yazı getirmeleri zorunludur.

Halkbank 30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?
Halkbank 30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaflara 30 Bin Lira Faizsiz Hibe Kredi ve 100 Bin Lira Faizsiz Kredi

3308 sayılı meslek eğitim kanunu dahilinde, kredi başvurusu en az 3 yıl ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci, esnaf ve sanatkarlara, bu karar dahilinde, kullandırılacak ve önceki yıl da bu kapsamda kullandırılan kredilerden, bakiyesi geçen yıla devreden krediler için %100 faiz indirimi uygulanır. Bu destekten son 1 yıl içinde ticari faaliyetini ya da vergi mükellefiyetini sonlandıranlar yararlanamaz.

Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi

Esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demir baş alımları, iş yeri modernizasyonu ve döner sermaye ve ham madde ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile, Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi %100 faiz indirim oranı uygulanacak kredi kullandırılabilir. Bu kapsamda başvuruda bulunanların kredi kullanım amacını yazılı olarak taahhüt etmeleri zorunludur. Bu olanaktan bakiyesi geçen yıla devreden kredi borcu olanlar yararlanamaz.

Taksitlendirilmiş, ertelenmiş, tasfiye olunacak olacaklar hesabında borcu bulunan ve yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup da geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkarlara borçlarının tamamı bankaya ödenmeden bu karar kapsamında hiç bir şekilde kredi verilmez. 30 bin lira 0 faizli esnaf kredisi kullanmak isteyenlerin geriye dönük 1 yıllık sürede en fazla iki defa faiz indirimli kredi kullandırılabilir.

30 bin lira faizsiz esnaf kredisinin kesintileri; 500 TL bir yıllık komisyon ücreti 300 TL bloke tutar (borcunuz bittiğinde size iade edilir), 100 TL kooperatif ortaklık payı ( kooperatiften kullanılırsa), ortalama 360 liraya kadar banka hayat sigortası kesilebilir.

kredi
Esnafa kredi imkanı!

Gayrimenkul ipoteği verilecekse, kredi kullandırma öncesi masraflar; Ortalama 250 TL civarında tapuya ödeyeceğiniz ipotek masrafı, 450 TL eksper ücreti (bazı kooperatiflerde eksper istenmeyebilir). Buna ek olarak krediden her yıl başında 500 TL komisyon alınır.

Özetleyecek olursak; Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından faizsiz kredi ve hibe kredi kullanan esnaflar, aynı işletme için, aynı konuda kredi kullanamaz. Başvuru yapacak olan esnaflardan bu konuda taahhütname alınır. 30 bin lira faizsiz kredi verilen esnafların, taksitlerini zamanında ödememesi durumunda, vade tarihi- tarih vadesi tarihinden itibaren geciken tutarlar için bu karar hükümleri uygulanmaz. Şartları yukarıda belirtilen esaslara uymayanların başvuruları halinde bankanın belirlediği oranlar dahilinde kredi kullandırılır.

Bu yıl verilecek olan Esnaf ve Sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri birlikleri tarafından Halkbank tarafından verilecek faizsiz kredileri almak isteyenler daha önceden hazine destekli esnaf kredisi kullandıysa 30 bin lira faizsiz kredi alamaz. Özel bankalar bu kapsamın dışında tutulur. Yani kısaca özel bankalara kredi borcu olanlar, başvuru yapabiliyorlar.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.