• YARIM ALTIN
  1.450,00
  % -0,99
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1583
  % -0,02
 • € EURO
  9,7290
  % 0,13
 • £ POUND
  11,2269
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  1,2457
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,1055
  % -0,10
 • BITCOIN/TL
  489997,662
  % 0,34
 • BIST 100
  1.375,91
  % -1,24

Ethereum Cüzdan Kodu Oluşturma

Ethereum Cüzdan Kodu Oluşturma

Ethereum bir sanal para birimidir ve bu sanal para birimi her türlü internet alışverişlerinde kullanılabilir. Sanal ortamda kullanılan bu para birimini alabilmek için sanal cüzdan oluşturmanız gereklidir. Bu yazımızda Ethereum cüzdan kodu oluşturma işlemini sizlere anlatmaya çalışacağız. Ethereum cüzdan kodunu oluşturduktan sonra bu para birimini kullanmaya başlayabileceksiniz.

Ethereum Özellikleri Nelerdir?

Ethereum Vitalik Buterin tarafından 30 Temmuz 3015’te Amerika da düzenlenen bir Bitcoin konferansında tanıtılmıştır. Tanıtıcı Ethereum’un kurucularından biridir. Tanıtımı yapılan Ethereum bahsi geçen özellikleri ile dinleyici kitlece oldukça büyük bir ilgi ile karşılaşılmış olup mantıksal olarak Bitcoin’in daha çok gelişmiş hali olarak kabul görmüştür. Ethereum Projesi, ana güç kaynağı ETH (kripto para) olarak işleyen bir kripto işletim sistemidir. Bitcoin projesinin BLOCKHAİN mantığı ile oluşturulmuş olan bu platform kendisine ait bir özel yazım diline sahip olup bu özel yazım dilini kullanarak belirtilen işletim sistemi üzerinden merkezi olmayan yazılım protokolleri geliştirilmesine olanak sağlaması ile son zamanlarda oldukça tercih edilen bir kazanç aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu protokoller sayesinde aynı ana işletim sistemi üzerinden ve bir tek blockhain üzerinden kabul edilecek olan kontratlar kullanılabilir hale gelmiştir. Binlerce altcoin yaratmayı mümkün kılacak olması, kullanıcıların en çok dikkatini çeken ve Ethereum projesine katılmalarına sebep olan özelliklerinden bir tanesidir.

Temelinde bitcoin ile aynı teknolojik temele dayanan proje kripta para, bitcoin gibi merkeziyet olmayan, güvenli ve şifreli işlemleri mümkün kılabilen blockhain teknolojisi ile de daha çok gelişimi sağlanmıştır. Ethereum, bir ağa katılan kullanıcıların bilgisayarlarının donanımları ile yeni coinler üretebilecekleri şekilde geliştirilmiş bir projedir. Bu projenin içinde yer almak için Ethereum cüzdan kodu oluşturmak yeterli olacaktır.

Ethereum Cüzdan Kodu Oluşturma İşlemi

Ethereum kullanmak isteyen kişilerin öncelikle Ethereum cüzdan kodu oluşturma işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Bu cüzdanı oluşturmak için kullanıcı adaylarının öncelikle blockhain. info sitesine girmeleri gerekmektedir. Bu site tamamen güvenli bir site olup kullanıcıların kendilerine özel Ethereum cüzdan kodu oluşturmaları sağlanmaktadır.  Siteye giriş yaptıktan sonra kullanıcı adaylarının karşılarına bir pencere açılacak olup LOG IN ya da SING UP seçenekleri karşılarına çıkacaktır. Sitede cüzdan oluşturmuş olan kullanıcılar LONG IN seçeneği ile giriş yapmayı sağlayabilirler yeni cüzdan alacak kişiler SING UP seçeneği ile giriş sayfasına yönlendirileceklerdir. Daha sonrasında mail adreslerini girerek yeni şifre oluşturmaları ve hizmet şartlarını okudum kabul ediyorum seçeneğini işaretleyerek devam butonuna tıklamaları gerekmektedir. Kayıt olduktan sonra ise siteye giriş yapmaları gerekmektedir.

Siteye giriş sağlandıktan sonra ekranın sol tarafında bulunan Dashboard bölümüne giriş yapmalılardır. Daha sonra giriş sağladıkları sayfada üst tarafta bulunan Al butonunu seçmeleri gerekmektedir. Son adımda ise karşılarına çıkacak olan sayfada Currency kısmına gelip Ether seçeneğini girip kendilerine ait Ethereum cüzdan kodlarını almalılardır. Kolay ve anlaşılır olması dolayısı ile de oldukça ilgi çekici olan bu platform da gerekli adımlar izlendiği takdirde kişilere ait özel bir Ethereum cüzdan kodu mevcut olup bu kodu istedikleri alanda kullanım sağlayabilmektedirler. Kullanıcıların cüzdanlarında bulunan Ethereumlar yine bu site üzerinden ücretsiz bir şekilde kontrol edilebilir ve dilendiği gibi cüzdandaki Ethereumlar alınıp satılabilmektedir. Kullanıcıların güvenlikleri açısından sitede oluşturdukları cüzdanın şifresini kimse ile paylaşmamaları önerilmektedir.

Ethereum ve Bitcoin Farkı

Ethereum’u, Bitcoin’den farklı kılan en temel özellik ise Bitcoin’de kullanılan CPU yani bilgisayarın işlemcisi yerine GPU kullanılır. Yani çok daha seri çalışan ekran kartı kullanılmaktadır. Büyük donanım maliyeti gerektirmeyen bu proje Ethereum mining algoritması ile kullanıcıların evlerinden bile mining yaparak ağa katılacak kişi sayısını oldukça arttırmaktadır. Mining ağı katılımcılarının sayısı, ağın daha stabil ve daha güçlü bir yapıya sahip olmasına olanak tanımakta olup işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlamaktadır.  Ethereum algoritması sayesinde scrypt madenciliği ve Asic cihazlara karşı dirençli bir yapıya sahiptir ve bu sayede her bireysel bilgisayar üzerinden kolayca madencilik yapabilecek ve sistem ağı çok daha geniş kitleler tarafından kullanılabilecektir. Bitcoin’den farkı tanıtımcısı tarafından örneklendirilmiş olup tanıtıcı Ethereum’un altında yatan teknolojinin dünya üzerindeki internet sistemindeki enerji kaynağı olacağı yönünde olup bu projeyi petrole benzetmektedir.

Vitalik Buterin Bitcoin Magazine sitesinin kurucularından biridir. 1994 doğumlu olan program yazılımcısı küçük yaşlardan itibaren program yazılımları yapmaya başlamış olup yatırım sermayesi bulamadığı için oldukça uzun zaman projelerini hayata geçirememiştir. Kar amacı gütmeyen topluluklarda yazılar da yazan Buterin, 2011 yılında Bitcoin dünyası ile tanışmıştır. Üniversite hayatını bırakıp dünya genelindeki tüm bitcoin topluluklarının buluşmalarına katılım sağlayarak bu işin kemik kadrosunda yer almayı başarmış biridir. Genç yaşına rağmen iyi bir programcı olarak adından söz ettirmiştir. Bu yazımızda sizlere Ethereum cüzdan kodu oluşturma işleminin nasıl yapılacağını ve bu kripto para ile ilgili bilgileri sizler için derledik.