• YARIM ALTIN
  1.354,00
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5441
  % 0,11
 • € EURO
  8,9887
  % -0,02
 • £ POUND
  10,4405
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  1,1601
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,1022
  % 0,52
 • BITCOIN/TL
  381121,687
  % 1,60
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

FAST ile 7/24 EFT İmkanı Geliyor (FAST Nedir?)

FAST ile 7/24 EFT İmkanı Geliyor (FAST Nedir?)

Bugün hayatımıza yeni bir terim daha ilave oldu. Elektronik Fon Transferi yani kısaca EFT işlemi olarak tanıdığımız ve bankalar arası para transferi işlemleri sadece mesai saatleri ile sınırlıydı. Merkez Bankası tarafından uygulama konulacak yeni bir sistem sayesinde artık hafta sonu EFT yapma imkanı olacak. Bu sistemin ismi ise FAST. Peki, FAST Nedir? FAST ne zaman uygulamaya konulacak ve FAST kullanmanın avantajları neler olacak?

FAST Nedir?

Açılımı Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak ifade edilen FAST nedir sorusu yapılan ilk açıklamanın ardından sorulmaya başlandı. Artık FAST ile 7 gün 24 saat bankalar para transfer etme imkanına kavuşacağız. Saniyeler içerisinde dilerseniz kendi hesaplarınız arasında dilerseniz diğer ödemeleriniz için bankalar arasında para gönderme ve para alma imkanı oluşacak.

FAST Ne Zaman Uygulamaya Konulacak?

FAST ile 7/24 EFT İmkanı Geliyor

Merkez Bankası tarafından dün tanıtımı yapılan FAST için başlangıçta pilot bir çalışma gerçekleştirilecek. 18 Aralıkta devreye alınacak olan FAST pilot çalışmaları sistemin stabil çalışıyor olmasının teyidi ile birlikte kademeli olarak sistemin herkesin kullanımına açılması hedefleniyor.

FAST Ne İşe Yarar?

İster bireysel isterse de kurumsal olsun herkesin kullanımına sunulacak olan FAST sistemi bankalarda bugüne kadar kullandığımız EFT işlemine artık son verecek. Bildiğiniz üzere EFT işlemi bankaların mesai saatleri içerisinde kısıtlı olarak kullanılan bir hizmettir.

Özellikle gece ya da hafta sonu EFT işlemi nasıl yapılır sorunu pek çok kişinin karşısına çıkmıştır. Oysaki uygulamaya konulacak FAST sistemi sayesinde ister gece, ister hafta sonu, isterseniz de bayram gibi resmi tatil günlerinde başka bir bankaya ödeme gönderebilir ya da başka bir bankadan ödeme alabilirsiniz. Üstelik bu işlem saniyeler içinde gerçekleşmekte ve aktarılan para anında hesaba geçmektedir.

FAST Kullanmanın Avantajları?

FAST ile 7/24 EFT İmkanı Geliyor

EFT işleminde kullanmak zorunda olduğumuz IBAN bilgisi de yeni sistemle tarihe gömülecek. Kullanımı gittikçe kolaylaştıran Kolay Adresleme Sistemi- KOLAS entegresi ile birlikte IBAN numarası ezberlemeye gerek olmayacak. Sadece telefon numarası, mail adresi, ya da TC kimlik numarası ile para gönderme işlemi kolayca yapılabilecek.

FAST kolaylıkları arasında yer alacak olan bir diğer özellik ise Karekod yöntemi ile hızlı bir şekilde ödeme yapma imkanının tanınacak olmasıdır. KOLAS ile FAST sistemini bir arada kullanan kişiler banka hesapları ile kişisel bilgilerini entegre ederek kullanabilecekler.

EFT ile FAST Arasındaki Farklılıklar

Elbette ki ilk farklılık EFT işlem saati kısıtlı olmasına karşılık FAST işlem saatlerinin 7 gün 24 olacak şekilde sınırsız olmasıdır.

EFT işlemi yapıldığında yapılan para transferinin hesapta görünmesi 5 ile 15 dakikalık bir süreç alırken FAST sisteminde saniyeler içerisinde hesapta görünmektedir.

EFT işlemi yaparken alıcı hesap bilgilerine, IBAN bilgilerine sahip olmak gerekmektedir. Oysa ki FAST sisteminde telefon numarası ya da Karekod ile çok kolay bir şekilde ve hızlıca para transferi yapılabilir. Yani bu sayede telefona para gönderme işlemi çok kolaylaşacak.