• YARIM ALTIN
  1.370,00
  % -1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4377
  % 1,14
 • € EURO
  9,0175
  % 0,65
 • £ POUND
  10,3735
  % 0,50
 • ¥ YUAN
  1,1505
  % 1,21
 • РУБ RUBLE
  0,0995
  % 0,97
 • BITCOIN/TL
  353021,485
  % -3,10
 • BIST 100
  1.467,69
  % -1,38

FPS (Frame Per Second) Nedir 2021 ?

FPS (Frame Per Second) Nedir 2021 ?

FPS (Frame Per Second) Nedir 2021 ?

Frame Per Second (FPS) saniye başına oyundan aldığımız ( Yüklediğimiz) kareyi belirtir. Oyun oynamaya başladığımız andan itibaren saniye başına bize sunulan oyun karesidir. Kare hızınız ne kadar yüksek olursa o kadar hızlı ve akıcı düzgün bir görüntü ile oyun oynarsınız. Günümüzde oynanan oyunlarda, oyuncuları minimum olarak tatmin edebilecek FPS değeri 60 FPS’dir. 60 FPS nin üzerinde olduğunuz takdirde, kullandığınız monitöre bağlı olarak süreci farketmeniz pek mümkün değildir. Kullandığınız monitör oynadığınız oyun çözünürlüğü ile orantılı veya daha yüksek çözünürlük sağlıyor ise farkı net olarak görebilirsiniz.

FPS Değerlerine Nasıl Bakarım?

Steam üzerinden oynan oyunlarda FPS değerlerinizi anlık olarak takip edebilirsiniz; aşağıda belirtilen adımları izleyerek FPS değerinizi görebilirsiniz.

 1. Oyunumuzu Steam üzerinden başlatarak giriş yapıyoruz.
 2. Oyun açık durumdayken  ”shift+tab” tuşlarına basıyoruz.  (”shift” tuşuna basılı tutarken ”tab” tuşuna basıyoruz.)
 3. Açılan Steam arayüzünde alt kısımda bulunan ”Ayarlar” sekmesine geçiş yapıyoruz.
 4. Ayarlar sekmesi içerisinde üstte bulunan ”Oyun İçi” sekmesine tıklıyoruz.
 5. Sol tarafta bulunan alanda FPS değerlerimizin ekranımızın neresinde olmasını istediğimizi seçiyoruz.

Oynayacağımız oyun Steam üzerinde değilse, ekstra programa ihtiyacımız olacak.

FPS Değerlerini Göstermek İçin Hangi Programlar Kullanmalıyız.

 1. Fraps: Oyun sektörünün belki de ilk programlarından olan Fraps yıllar geçmesine rağmen eskimeyen bir program. Kurulum ve kullanım açısından çok kolay olan Fraps ile oyun oynuyorken kayıt alabilir ve FPS değerlerinizi takip edebilirsiniz.
 2. MSI Afterburner ve Riva Turner: Kurulumu kolay MSI Afterburner ve yanında yüklenen Riva Turner programı ile istediğiniz an ekranın sol üst kısmında FPS değerlerinizi takip edebilirsiniz.
 3. GeForce Experience: Nvidia’ ekran kartı kullanıyor iseniz Nvidia nın kendi ürettiği, oyuncular için sunduğu bir program. Bu programı kullanarak FPS değerlerinizi takip edebilirsiniz..
 4. Bandicam Screen Recorder:  Ekran kaydedici program olarak bilinse de FPS değerlerinizi kolaylıkla takip edebileceğiniz bir programdır.