• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1550
  % 0,27
 • € EURO
  9,7089
  % -0,14
 • £ POUND
  11,2284
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,2454
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1056
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  492069,359
  % 3,84
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65

Freelance Çalışmak Nedir? Freelance İş Fikirleri

Freelance Çalışmak Nedir? Freelance İş Fikirleri

Teknoloji ve internet dünyasının büyümesiyle bir çok mesleğin ortaya çıktığını görebiliyoruz. Bir nevi serbest mesleğe benzeyen internet tabanlı olmak üzere freelance çalışmak da artık bir meslek türü haline geldi. Bu makalemizde “Freelance çalışmak nedir?” “Evden yapılabilecek freelance iş fikirleri” bu soruları cevaplandıracağız.

 Freelance çalışmak nedir?

Freelance kelime anlamı Türkçede bağımsız savaşçı veya paralı asker olarak geçmektedir. Aslında bir paralı asker gibi aldığı iş bazında çalışan kişileri freelancer olarak adlandırabiliriz. Freelancerlar proje tabanlı ve belli bir süre de olmak üzere çalışarak mekana ve gün içi zamana bağlı kalmadan çalışan işçilerdir diyebiliriz.

Freelance çalışmanın dezavantajları ve avantajları

freelancer çalışmanın dezavantajları ve avantajları nedir?

Freelance çalışmak konusundaki dezavantajlardan bahsedecek olursak, çalışanlar dediğimiz gibi bir kuruma bağlı kalmadan çalıştıkları için sigortaları yok. Kendi kişisel kuruluşunu resmiyette göstererek ve bağkura başvurarak sigortalarını yapabiliyorlar fakat bu yolda ise kendi işlerinizin faturasını tutup vergi işleriyle uğraşmanızda gerekebilir. Ayrıca bu işin olumsuzluklarından bahsederken evdeki rahatlığımızın da bize köstek olabileceğini belirtmemiz gerek. Belli bir zamana ve mekana bağlı olmadığımız için bir kurala bağlı değiliz ve gün içi çalışma vakitlerimizi iyi ayarlayıp aldığımız işi de hakkıyla yerine getirmeliyiz.

Freelance çalışmak konusu sadece dezavantajlarla dolu değil tabi ki. Belki avantajlar biraz daha az olsa da mekana ve gün içi çalışma vakitlerini bağlı olmadığımız için daha rahat bir çalışma içinde olabiliyoruz. Ayrıca ne yapmak istiyorsak o alana yönelerek kendimizi de o alanda geliştirebiliyoruz. Yaptığınız işler sonucunda öz geçmişinizi doldurarak ileri ki vakitlerde şirketlerde işe grime gibi bir çok imkana da sahip olabiliyorsunuz.

Freelance Çalışmak İçin İş Önerileri

freelancer çalışmak için iş önerileri

1- İlk olarak yazılım ve programlama alanından bahsedelim. Programlama yaparken tek ihtiyacınız genelde bir bilgisayar. Bilgisayara sahip olduğunuz sürece zaman ve mekan sizin çalışmalarınız için önem göstermemekte. Bu alanda da bir yazılım oluşturup satmak veya şirketlerin proje tabanlı sizlerle iletişime geçerek kod veya yazılım istemesi tarzında iyi gelirli işler dahi yapabilirsiniz.

2-İlk maddemize benzeyeceği üzere grafikerlik de internet üzerinden yapacağımız işlerde ön sıralarda. Bu mesleği açacak olursak, web tasarım, photoshop gibi bir çok alandan bahsedebiliriz. Örnek vermek gerekirse de, web tasarımcı olarak site sahiplerinin sitelerindeki bozuk kodları tamir edebilir veya değiştirebilirsiniz. Ayrıca baştan site temaları oluşturarak her temanız 50 dolar civarı veya Türkiye’yi baz alırsak +200 ,300 TL ye satılarak tek temadan binlerce lira kazanabilirsiniz.

3-Fotoğrafçılık nasıl çoğu zamandır tercih edilen meslekse bu mesleği bir kuruluşa bağlı kalmadan da icra edebilirsiniz. Bunu yapmanın yolu ise proje tabanlı işler almak, veya fotoğraflarınızı stock sitelerine satmak gibi uğraşlarla gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca bir drone ile proje tabanlı işler alarak havadan çekim yaptığınızda proje başı yüksek mevlalar kazanabilirsiniz.

programci-freelancer-calismak

4-Online bir şekilde bir çok alanda eğitim vererek de para kazanabilirsiniz. Atanamayan öğretmenlerinde çok kullandığı bu yöntemi öğretmen olmayan fakat bir alanda niteliğe sahip herkes bu yöntemle gelir elde edebilir. İster birebir eğitim vererek ister Youtube, Udemy gibi platformlarda eğitim setleri yayınlayarak para kazanabilirsiniz.

5-Web İnternet alanında aslında çok ihtiyaç duyulan makale yazarlığı ve site editörlükleri ise çok yoğun bir şekilde tutulmakta. İster proje tabanlı belli makaleler yazıp satın ister bir sitede düzenli bir şekilde makale girişi yapın bu yolla da gelir elde edebilirsiniz. İlk zamanlarda yavaş yavaş para kazanıp tecrübe elde ederek büyük sitelerde, gazetelerde, dergilerde ve birçok yerde de köşe yazarlığı tabirinde yazarlık yaparak gelirinizi büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Aslında freelance çalışmak konusu altında bu bahsettiğimiz alanlar ve bunlar gibi birçok alanların çok fazla alt dalı da bulunmakta. Bizim tavsiyemiz, wmaracı, bionluk, r10 gibi sitelerdeki ilanları inceleyerek ne tarz işler yapabileceğinizi kafanızda canlandırmanız. Ayıca bu tarz makalelerimiz için sitemizi inceleyebilirsiniz.