• YARIM ALTIN
  1.345,00
  % 0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3523
  % -0,18
 • € EURO
  8,8923
  % -0,20
 • £ POUND
  10,2693
  % -0,26
 • ¥ YUAN
  1,1357
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % -0,04
 • BITCOIN/TL
  355228,682
  % -2,17
 • BIST 100
  1.528,82
  % 0,09

Gelir Belgesi Nedir? Gelir Belgesiz Kredi Çekmek Mümkün mü? 2021

Gelir Belgesi Nedir? Gelir Belgesiz Kredi Çekmek Mümkün mü? 2021

Ülkemizde bazı şartlar nedeni ile gelir belgesiz kredi çekmek isteyen insanlar vardır. Sigortası olmadığı takdirde gelirini beyan edememeleri nedeni ile bankalardan kredi alamayan vatandaşlar bulunur. Gelir belgesiz kredi çekmek bazı bankalar için geçerli iken bazı bankalar muhakkak belge ister.

Gelir Belgesiz Kredi Nedir?

Gelir belgesiz kredi nedir denir ise bireysel kredi kapsamında olan ihtiyaç kredisi çekileceği zaman, bankaya gelir belgesi ibraz edilmeyen kredi ürünlerine gelir belgesiz kredi denir.

Gelir Belgesiz Kredi Çekmek için  Şartlar

Bazı bankaların belli şartlara bağlı olarak gelir belgesiz kredi verdiği bilinir. Bu durumda bankaların aradığı şartlar aşağıdaki gibi olur:

 • Kredi alımındaki en büyük etkiye sahip olan kredi notunun düşük olmaması. Kredi notunun düşük olması tüketiciyi riskli gruba sokar.
 • Kredi isteyen kişinin ödenmemiş açık kredi borcunun olmaması ya da gecikmede herhangi bir kredi taksitinin bulunmaması
 • Hacizli bir borcunun olmaması

Bu şartlar içinde banka gelir belgesi isteyebilir; ancak banka kefil istemesi durumunda kişinin teminat ya da kefil gösterebilmesi gerekir.

Gelir belgesiz kredi çekmek kısaca kişinin maaş müşterisi olduğu bankadan da mümkün olur ayrıca kira geliri ya da ticari gelirler gibi hesaba para girişi oluyor ise kazançları yansıdığı için banka, kredi verirken gelir belgesi talep etmiyor.

Gelir Belgesi Nedir? Gelir Belgesiz Kredi Çekmek Mümkün mü?

Gelir Belgesiz Kredi Çekmek Mümkün mü?

Gelir belgesiz kredi çekme şartları uyan kişiler bankalardan gelir belgesi sunmadan ihtiyaç kredisi ya da tüketici kredisi çekebilir; ancak gelir belgesi ibraz edilmediğinde kredi tutarı nispeten düşük olur. Gelir belgesi olmayan kişiler aşağıdaki yolları da izleyebilir.

1.     Mevduat Hesabı

Kredi çekilecek bankaya hesap açmak ve bir miktar para yatırmak kredi almanın yolunu açar. Kredi çekilirken ayrıca hesaptaki paraya bloke konulması karşılığında da kredi alınır.

2.     Teminat Karşılığı

Teminat karşılığı kredi çekmek ne demek sorusu da çok sorulan sorular arasında bulunur. Çek ya da senet gibi belgelerin karşılığı vardır bu neden ile bu evraklar bankaya teminat olarak verilebilir bu şekilde kişi gelir belgesiz kredi çekebilir.

3.     İpotek Karşılığı

Kredi ihtiyacı olup gelir belgesi olmayan kişilerin eğer ki herhangi bir mal varlığı var ise; bu mal varlığı bankaya ipotek olarak gösterilir ve kredi çekilir.

4.     Rehin Karşılığı

Sigortasız olarak çalışan kişiler kazançları olduğu halde gelir belgesi ibraz edemedikleri için kredi almaları da güçleşir; fakat araba, motor ya da traktör gibi bankaya rehin bir araç var ise rehin verme karşılığında bankaya gelir belgesiz ihtiyaç kredisi için başvurabilir.

Günümüzde her ne kadar insanların birbirine güvenleri azalmış olsa da kefil olan insanlar da bulunur. Memur ya da memur emeklisi gibi birinin kefil gösterilmesi ile bankaya kredi başvurusu yapılır.