• YARIM ALTIN
  1.745,00
  % 0,55
 • AMERIKAN DOLARI
  9,4994
  % 0,18
 • € EURO
  11,0548
  % 0,13
 • £ POUND
  13,1013
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  1,4852
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,1348
  % 0,70
 • BITCOIN/TL
  563868,676
  % -3,84
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Gıda Zehirlenmesinde Ne Yapılır, Nasıl Geçer?

Gıda Zehirlenmesinde Ne Yapılır, Nasıl Geçer?

Gıda zehirlenmesi yaygın olarak görülebilen, gerekli önlemlerin alınmadığında tehlikeli sonuçlar doğurabilen bir durumdur. Özellikle gıda zehirlenmesinin belirtilerinin doğru algılanmadığı durumlarda hayati risk oluşturacak durumlar oluşabilir.

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda zehirlenmesi tanımı itibariyle yenilen besinler kapsamında vücudun reaksiyon vermesidir. Toksinleşmiş bazı gıdaların birbirleri ile karışmaları sonucunda sindirim sisteminde meydana gelen sorun gıda zehirlenmesi olarak adlandırılır. Bu yapıların içinde çeşitli parazit ve virüsler bulunmaktadır. Parazit ve virüsler de sindirim sistemine zarar verir ve böylece gıda zehirlenmesi meydana gelmiş olur.

Gıdaların bu türden virüs ve parazitleri barındırması bozulmaları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Gıdanın bozuk olması halinde zehirlenme kaçınılmazdır. Bu yüzden gıda zehirlenmesinden korunmak için mutlaka tüketilen besinlerin son tüketim tarihleri kontrol edilmelidir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Neler?

Gıda zehirlenmesi belirtileri hemen oluşmayabilir. Özellikle ilk birkaç saat içinde belirtiler kendisini gösterir ve mide bulantısı, kusma isteği ve kanlı ishal şeklinde ilk belirtiler görülür. Bu belirtilerin görülmesi öncesinde de hafif ya da şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi de görülebilmektedir.

Aradan biraz daha zamanın geçmesi ile kişinin günlük yaşamı olumsuz şekilde etkilenir ve bu durumda konuşamayacak hale gelir. Belirtilerin anlaşılması sonrasında vakit kaybetmeden mutlaka hekime gidilmesi gerekmektedir. Gıda zehirlenmesi için ne kadar erken müdahale edilirse o kadar çabuk tedavisi de mümkün olacaktır.

Gıda zehirlenmesinin belirtilerinin doğru olarak tespit edilmesi için şu belirtilere çok dikkat edilmesi gerekir;

 • Karın ağrısı ve mide bulantısı,
 • Kanlı ishal
 • Vücutta aşırı sıvı kaybı
 • Baş ağrısı ve dönmesi
 • Çift görme
 • Ağız kuruluğu
 • Gözlerde bulanıklaşma.

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gıda zehirlenmesi tedavisi için ne kadar erken müdahale edilirse o kadar çabuk tedavi de mümkün olacaktır. Öncelikle kişinin doktora gitmesi için gıda zehirlenmesinden ciddi oranda şüphelenmesi gerekir. Çünkü her mide bulantısı ya da karın ağrısı gıda zehirlenmesi olmaz. Gıda zehirlenmesi olduğundan şüphe duyulursa bu durumda doktora gidilmelidir.

Gıda zehirlenmesinin belirtileri hafif bir şekilde kendisini gösteriyorsa bu durumda birkaç gün içinde kendiliğinden geçeceği de göz önünde tutulmalıdır. Ancak şiddetli ağrı ve belirtiler varsa zehirlenme ileri boyutlarda olabilir. Bu durumda zehirlenmenin boyutuna göre doktor tarafından mide yıkaması, serum tedavisi ve çeşitli yatıştırıcı ilaçlar verilecektir. Bu müdahaleler sonucunda gıda zehirlenmesi dinlenme ile geçebilecektir. Tıbbi müdahale çocuklardan yaşlılara kadar genelde aynı şekilde yapılmaktadır ve etkili sonuç vermektedir.

Gıda Zehirlenmesi Ne Kadar Sürede Belli Olur

Bazı zehirlenmelerde belirtiler 30 dakika ile 1 saat içinde görülürken, gıda zehirlenmelerinin çoğunda belirtiler 6-12 saat içinde meydana gelir. Diğer türlerde ise belirtilerin görünmesi için birkaç gün ile bir haftaya kadar süre geçmesi gerekir.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Belli Olur

Gıda zehirlenmesinin bu ilk belirtileri genellikle bulantı, kusma, ishal ve karın krampları şeklindedir. Bu belirtiler, genellikle bakteri toksini vücuda girdikten sonraki birkaç saat içinde hızlı bir şekilde görülmeye başlar. Buna karşın bu zehirlenme belirtileri genellikle birkaç gün içinde kaybolur.

Gıda Zehirlenmesi İçin Ne Yapmalı

Besin zehirlenmesi belirtileri çoğunlukla 2-3 gün içinde kendiliğinden geriler ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Bu süre içinde bol miktarda su ve yağsız sıvı alınması, ishal ve kusma ile kaybedilen sıvının yerine konması için gereklidir. Kusma var ise bulantı önleyici ilaçlar kullanılabilir.

Gıda Zehirlenmesi Kaç Saat Sonra Olur

Bazı zehirlenmelerde belirtiler 30 dakika ile 1 saat içinde görülürken, gıda zehirlenmelerinin çoğunda belirtiler 6-12 saat içinde meydana gelir. Diğer türlerde ise belirtilerin görünmesi için birkaç gün ile bir haftaya kadar süre geçmesi gerekir. Gıda zehirlenmesi genellikle 1-3 gün sürer ancak bakterinin türüne, enfeksiyonun şiddetine ve kişinin genel sağlık durumuna bağlı olarak bir haftaya kadar devam edebilir. Pek çok insan 1 hafta içinde tamamen iyileşir. En yaygın görülen belirtiler mide ve bağırsak enfeksiyonundan kaynaklanan bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishaldir. Sebebe bağlı olarak, belirtiler dâhilinde ateş ve üşüme, kanlı dışkılama, susuz kalma, kas ağrıları, halsizlik ve bitkinlik de sayılabilir. Nadir olgularda, gıda zehirlenmesi sinir sistemine zarar verecek kadar ciddi olabilmektedir. Daha ilerlemiş olgularda felce, hatta ölüme neden olabilir. 

Gıda Zehirlenmesi Sonuçları

Tedbir alınmadığı takdirde ölüme kadar sonuçları olmaktadır.

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir?

Gıda zehirlenmesinde bol sıvı alımına dikkat etmelidir. Haşlanmış sebze gibi yiyecekler tüketilebilir.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.