• YARIM ALTIN
  1.345,00
  % -0,72
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4733
  % 1,50
 • € EURO
  9,0340
  % 1,42
 • £ POUND
  10,4591
  % 1,64
 • ¥ YUAN
  1,1520
  % 1,19
 • РУБ RUBLE
  0,1011
  % 1,39
 • BITCOIN/TL
  383711,500
  % 8,99
 • BIST 100
  1.531,05
  % 0,15

Gölge Bankacılık Sistemi Nedir? 2021

Gölge Bankacılık Sistemi Nedir? 2021

Bankacılık faaliyetlerinin yürütülmesi ve denetimi sağlanarak belirli kanunlar çerçevesinde işlem yapmalarına izin verilmektedir. Gelişen teknoloji bankacılık sektörünü de etkilemiştir. Altyapılarını yeniden düzenleyen bankalar faaliyetlerine hız katarak devam etmektedir. Gölge bankacılık sistemi ise geleneksel bankacılık faaliyetlerinin dışında yapılan kredi aracılık işlemleri olarak tanımlanıyor. Bu sistemin belirli bir denetleme mekanizması yok. Dolayısıyla yapılan faaliyetlerin takibi zor. Ülkeler kendi sistemlerini geliştirerek bu faaliyetleri belirli kurallar dahilinde toplamaya çalışıyor.

Bankacılık sektöründe yapılan işlemler, mevduatlarının toplu olarak değerlendirilmesi, teminat altına alınan maddi bedellerin kullanılması sayesinde kar elde etme sistemine dayalıdır. Tüm bu işlemlerin ülkeler bazında ve dünya çapında belirli kriterleri ve denetlemesi yapılır. Her türlü faaliyetin bankacılık adı altında yapılmasına müsaade edilmez. Bu faaliyet konuları belirlenmiştir. Yasal düzenlemelerle korunmaktadır. Ülkemizde BDDK Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafında bankaların belirli kanunlar çerçevesinde işlem yapmasına imkân verilir.

Gölge Bankacılık Uygulanması

Önce ABD sonra da Çin’de çıkan krizlerin sebebi olarak gösterilen bir bankacılık terimini sık sık duyuyoruz. Gölge bankacılık sistemi olarak adlandırılan bu sistem denetlemeye tabi olmadan bankacılık faaliyetlerinin yapılması anlamına gelir.

Gölge bankacılıkta geleneksel bankacılıkta olduğu gibi toplanan paranın faizle değerlendirme sistemi uygulanır ve kazanç bu yolla elde edilir. Kar elde etmek için faiz kullanılır. Gölge bankacılıkta teminat şartı uygulanmamaktadır ve ayrıca düşük faiz oranları söz konusudur.  Bu sebepler yatırımcılara cazip gelmektedir. Bankacılık faaliyetlerin temeli mevduat toplamaya dayalıyken gölge bankacılıkta bunu yapmak mümkün değildir.

Ayrıca gölge bankacılık işlemleri arasında kredi kartı işlemleri ya da kredi vermek gibi işlemler yer almaz. Yatırım kredileriyle ilgilenirler. Gölge bankacılık sisteminde yer alan birçok kurum vardır. Örnek vermek gerekirse; menkul değer şirketleri, hedge fonu, sigorta şirketleri, faktöring şirketleri, para piyasası fonları sayılabilir.

Gölge bankacılıkda teminatsız kredi imkanının olması ve düşük faiz vermesi yatırımcıların bu sistemde yer almalarını ve kazanç elde etmelerini sağlıyor. Yatırımcılar birikimlerini düşük faizle aldıkları borçla daha kolay ödeme şansına sahip oluyor. Ayrıca teminat göstermeden kredi almak da çok büyük bir artı kazandırıyor.

Genel olarak dünyada kullanılan ve rağbet gören bir sistem. Parayla yapılan işlerde kazanç sağlandığı sürece denetim mekanizmasının tam çalışmasını sağlamak güçleşiyor. Ülkeler ekonomik olarak büyümelerine katkı sağlayacak şeyleri destekliyorlar. Bu sebeple gölge bankacılık sisteminin devam etmesi ve yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şeyler sunması sistemin devamlılığını sağlıyor.