• YARIM ALTIN
  2.489,00
  % -0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5387
  % 2,02
 • £ POUND
  18,1301
  % 1,29
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  692356,728
  % 1,47
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

GPU Endüstrisi Kripto Madenciliği Pazarı İçin Nasıl Hazırlanıyor?

GPU Endüstrisi Kripto Madenciliği Pazarı İçin Nasıl Hazırlanıyor?

Finansagi.com – Kripto Para birimleri, Bitcoin ve Dogecoin gibi para birimlerinin değerinin hızla artması ve milyarder Elon Musk gibi rakamlar tarafından onaylanmasıyla, son birkaç yılda ana akım popülerliğe itildi. Bununla birlikte, popülerlikteki bu artış, bir dizi benzersiz komplikasyonla birlikte gelir.

2018’in başlarında, Grafik İşleme Birimi (GPU) pazarı, ciddi bir stok sıkıntısı ve Bitcoin ve Ether’in değerindeki bir artışla çakışan fiyatta alışılmadık bir artışla sarsıldı. Bu, Nvidia’nın GTX 10 serisini, AMD’nin Radeon RX ve Vega serilerini ilk fiyatlarının neredeyse iki katı fiyatına satmasına neden oldu. Daha yakın zamanlarda, GPU piyasası, bu fenomende bir canlanma gördü, kıtlıkların eskisinden daha da şiddetli olması, popüler kripto para birimlerinin değerinde bir sıçrama ile aynı zamana denk geldi . Ancak kripto para birimleri, oyuncular arasında en popüler olan bir ürün olan GPU talebini neden etkiler? Cevap, blockchain ekosisteminin ayrılmaz bir parçası olan kripto madenciliğinde yatıyor.

Kripto Madenciliği nedir?

Kripto para ağında madencilik, bir işlemi doğrulamak için gerekli olan bir süreçtir. Cryptocurrency ‘madencileri’, GPU’larını para birimini çıkarmak için sunucu olarak kullanarak merkezi olmayan bir işlem gücü ağı oluşturan bireyler veya şirketlerdir. Madencilik için GPU , son kripto para birimi işlemlerini ‘bloklar’ halinde gruplandırır ve ardından Güvenli Karma Algoritmasını (SHA) kullanarak işlemleri doğrular. Bu işlemin tamamlanma hızı, saniye başına Hashes (H / s) veya Hash Rate kullanılarak ölçülür.

Başarılı bir doğrulama, para biriminin küçük bir kısmının madenciye bir teşvik olarak ödüllendirilmesiyle sonuçlanır. Bu, bir madencinin sahip olduğu işleme gücü ne kadar fazlaysa, o kadar çok madencilik yapabileceği ve ödülün o kadar büyük olacağı anlamına gelir. Grafik İşleme Birimleri, bu süreçleri tamamlamada CPU’lardan daha fazla etkilidir; böylelikle üst düzey GPU’lar neredeyse stokta olur olmaz satın alınır. Kripto madenciliğine olan ilgi o kadar yüksek ki, İran ve Çin’e kadar siber kafeler ve sunucu çiftlikleri kripto para madenine dönüştürüldü.

Kripto Madenciliği İşlemcileri (CMP)

GPU’lara olan talep, kıtlıklarla karşılaşsalar bile şirketler için kesinlikle karlı olduğunu kanıtladı. Nvidia’nın Q4 2021 kazancı, madencilerin , beş milyar ABD Doları gelirlerinin 100 ila 300 milyon arasında, madencilerin başta Ethereum olmak üzere kripto para birimine katkıda bulunduğunu ortaya koydu . Bununla birlikte, daha büyük tüketici tabanı, hala büyük ölçüde, stok kıtlığından sesli olarak hoşnut olmayan oyun topluluğu.

Sorunla mücadele etmek için Nvidia, yeni RTX 3060 GPU’ları ile birlikte bir sürücü güncellemesi yayınlayarak kartların Ethereum madencilik algoritmasını otomatik olarak algılamasını ve kullanımdayken GPU yeteneklerini% 50 oranında azaltmasını sağlıyor. Şirket, bunun madencileri oyun GPU’larını satın almaktan caydıracağını ve bunun yerine yeni ürün serisine – Crypto Mining Processors (CMP) ‘ye bakacağını umuyor .

CMP serisi, Ether madenciliği yapan ve Nvidia GPU’ların Geforce markasından önemli ölçüde farklı olan dört yeni özel yapım işlemci modeli içeriyor. Yeni CMP’ler ekran çıktılarından yoksundur ve madencilik için kullanılırken daha iyi hava akışı sağlayabilir, böylece daha yoğun bir şekilde paketlenmelerine izin verir. Bu işlemciler ayrıca daha düşük bir tepe çekirdek voltajına ve frekansına sahiptir, böylece madencilik güç verimliliğini artırır ve 86MH / s’ye kadar Ethereum Hash Rate’e sahiptir.

Sahadaki Diğer Oyuncular

Nvidia, kripto para birimi ve daha büyük blok zinciri endüstrisi ile ilişkili karları gerçekleştirmede yalnız değil. AMD ayrıca teknolojiyi coşkuyla destekliyor ve GPU’larının bu amaçla kullanılmasını teşvik ediyor. Şirket, ürünlerini madencilik sunucuları olarak kullanmak için kullanan özel bir üçüncü taraf çoklu GPU kuleleri listesine ev sahipliği yapıyor. AMD ayrıca, kripto para dünyasının ötesinde blok zinciri çözümleri sağlamak için Morgenrot, Bullet Render Farms ve Consensys gibi şirketlerle ortaklık kurdu.

Ayrıca Intel, madenciliğin ağır enerji kullanımıyla mücadele etmek için enerji tüketimini optimize ederken bitcoin madenciliğini hızlandırmayı amaçlayan bir SoC için patent başvurusunda bulundu. Bazı araştırmalar , bitcoin madenciliği nedeniyle tüketilen toplu enerjinin tüm uluslarınkine eşdeğer olduğunu ortaya koymuştur.

CMP’ye en yakın akım paralelinde Çin şirketi Bitmain’in ASIC Bitcoin Miner’ı bulunuyor. CMP, Ethereum madenciliği için özel bir işlemci iken, ASIC Bitcoin Miner, Bitcoin madenciliğinde benzersiz bir şekilde verimli olan ve dünya çapında sunucu çiftlikleri ve veri merkezleri tarafından kullanılan, oldukça optimize edilmiş entegre bir devredir.

CFO Colette Kress’e göre Nvidia, 2022 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık 50 milyonluk tahmini satışla, optimize edilmiş CMP’leri tercih eden endüstriyel madencilere doğrudan hitap etmeyi hedefliyor. Bununla birlikte, yaklaşan tüketici GPU’larını Ether madenciliğinden sakatlayarak, Nvidia, amatör Ethereum madencilerini etkili bir şekilde zorluyor. ek bir GPU’ya yatırım yapmak için. Bu hareket aynı zamanda endüstriyel olmayan yeni madencileri zaten maliyetli bir ekosisteme girmekten caydırıyor. Öte yandan Nvidia, diğer kripto para birimi madenciliği yazılımlarının GPU’larında çalışmasını engellemek için herhangi bir plan açıklamadı, bu da potansiyel olarak başka bir kıtlığa neden olabilir.

tiktok takipçi satın al