• YARIM ALTIN
  2.567,00
  % -0,72
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5581
  % 0,21
 • € EURO
  15,4730
  % 0,24
 • £ POUND
  18,5570
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  2,1369
  % 0,35
 • РУБ RUBLE
  0,1784
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  581127,345
  % -0,49
 • BIST 100
  %

Gram altın mı yoksa çeyrek altın mı almalıyım?

Gram altın mı yoksa çeyrek altın mı almalıyım?

Aslında tamamen kişisel tercihlere bağlı olarak değişen ve kişinin kendi yatırım aracını seçmesi gereken bir tercih meselesi. Gram altın mı yoksa çeyrek altın mı sorusunun cevabını verecek kişi yine sizsiniz. Bizim amacımız sadece bu iki yatırım aracından hangisinin daha fazla kar yada zarar getirebileceği yönünde sizleri kısaca bilgilendirmek.

Altın, geçmişten günümüze kadar atalarımızın da sıklıkla tercih ettiği ve genelde çeyrek altın ve bilezik ağırlıklı saklanarak yükselince bozdurulan kar oranı iyi bir yatırım aracı.

Altına yatırım yapma fikri kulağa hoş gelse de kararsız kaldığınız ve altın türleri arasında hangisi sorusunu kendinize sorduğunuz zamanlar olabilir. Çeyrek altın mı yoksa gram altın mı karar vermekte zorluk çekiyorsanız kısaca iki altın türüne de bir değinelim.

Çeyrek Altın Yatırımı

Çeyrek altın, genelde düğün zamanları satışında patlama yaşanan ve gelin ile damada en çok takılan takı türü. Geçmişten günümüze kadar yatırım olarak en çok kullanılan altınlardan biride çeyrek altın. Kısa veya uzun vadede yatırımcısına güzel kazanç sağlayabilir, fakat alırken yada satarken yüksek makas aralığı olma ihtimali veya eski yeni tarihli olmasından dolayı biraz fiyat farkı yaşanabilir.

Yani elinizde yüksek miktarda çeyrek altın bulunduruyor iseniz, satarken birkaç kuyumcu gezmeniz ve en iyi fiyatı veren kuyumcuda bozdurmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Gram Altın Yatırımı

Gram altın son yılların en popüler altın yatırımlarından birisi haline gelmiş durumda. Bankaların alırken veya satarken fiyat aralığını birbirine yakın tutması, aldığınız gram altını satarken daha fazla kazanmanızı sağlıyor. Her bankada farklı fiyatlar uygulandığından dolayı, alış ve satış fiyatı arasındaki en düşük tutan bankalardan gr altın yatırımı yapmanız sizler için en doğru karar olacaktır.

Gram altında tarih kavramı yoktur ve eski yada yeni olması bir şey ifade etmez. Alış ve satış fiyatı arasında çok düşük rakamlar oynamaktadır, buda yatırımcıların tercih etmesine sebep olur.

Peki Hangisi Gram Altın mı Çeyrek Altın mı

Yatırım kararı yatırımcının kendi kişisel düşüncesiyle alması gereken bir karar. Eğer altına yatırım yapmak düşüncesinde iseniz, hangi altın türüne yatırım yapmak istediğinize kendi iradenizle karar vermelisiniz.

Kazanç her iki altın türünde de sağlanabilir veya her iki altında yatırımcısını zarara uğratabilir. Yatırım aracı ne olursa olsun kaybettirme olasılığı da her zaman bulunur.

Gram altın veya çeyrek altın yatırımı yapmayı düşünüyorsanız iki altın türünü iyice inceleyip tercihinizi doğru bulduğunuz yönde yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Söylentilere veya kulaktan dolma bilgilere aldırış etmeden altın analizi yaparak yatırım karanızı size en uygun gördüğünüz yönde vermelisiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.