• YARIM ALTIN
  1.721,00
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  9,3196
  % -0,15
 • € EURO
  10,8660
  % 0,12
 • £ POUND
  12,8765
  % 0,39
 • ¥ YUAN
  1,4598
  % 0,78
 • РУБ RUBLE
  0,1313
  % 0,21
 • BITCOIN/TL
  581575,152
  % 0,02
 • BIST 100
  1.430,56
  % 0,91

Grip ve Covid-19 Arasındaki Farklar

Grip ve Covid-19 Arasındaki Farklar

Grip ve Covid-19 Arasındaki Farklar son dönemlerde en fazla merak edilen ve araştırılan konular arasında yerini almış durumda. 1 yılı aşkın süredir hayatımızın merkezinde olan COVID-19 salgını, soğuk algınlığı ya da mevsimsel alerji belirtileri ile büyük benzerlikler göstermesi insanlar üzerinden büyük tedirginliklere yol açmaktadır. Ancak bu hastalıklar arasında oldukça belirgin farklılıklar mevcuttur.

Grip, Nezle ve COVID-19 Salgını Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar Nelerdir?

COVID-19 nedir?

COVID-19 bulaştığı zaman belirtileri arasında özellikle solunum yollarında görünen ve bazı durumlarda ölümlere yol açabilen SARS – COV- 2 virüsünün direkt olarak etki gösterdiği hastalığa verilen isimdir. 2019 yılının son çeyreğinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayıldığı konusunda kanıtlanmış iddialar mevcuttur. İnsanlardan insana bulaşma hızı oldukça yüksek olması nedeniyle bireyler kendilerini belirli standartlar içinde COVID-19 virüsüne karşı koruması gerekmektedir. Özellikle solunum yolları hastalıkları bulunan bireyler, kronik rahatsızlıkları bulunan bireyler ve 65 yaş üstünde olan bireyler COVID-19 salgınına karşı en riskli gruplar arasında yer almaktadır.

COVID-19 Belirtileri Nelerdir?

 • Yüksek ateş
 • Nefes darlığı
 • Mide bulantısı ya da kusma bazı durumlarda görülüyor
 • Göğüs bölgesinde oluşan yüksek basın ya da ağrılar
 • İshal
 • İştah kaybı
 • Kas ve eklem bölgelerinde ağrı
 • Kuru öksürük
 • Boğazlarda ağrı
 • Yorgunluk hissi
 • Burun tıkanıklığı
 • Tat ve koku hislerinin kaybolması

Yukarıdaki belirtilerin hastalığın ciddi ya da hafif seyretmesine göre kişinin vücut direncine göre değişiklikler göstermektedir.

Yüksek Risk Altında Bulunan Hastalıklar Nelerdir?

 • Kanser rahatsızlığı bulunan bireyler risk grubu içinde sayılabilirler. Ayrıca bu bireyler kendilerini normal bireylere göre daha fazla koruması gerekmektedir.
 • 60 yaş üstünde bulunan bireyler
 • Obezite
 • Yüksek tansiyon bulunan hastalar
 • Kronik olarak akciğer ya da kalp rahatsızlığı bulunan kişiler

Grip Nedir?

Grip COVID-19 salgını gibi belirli bir virüs çeşitlerinin organizmalara girmesiyle belirtileri görünmeye başlayan bir hastalık çeşididir. Ancak virüs türleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Grip, influenza ismi verilen ve belirti tipleri olan virüsler nedeniyle bireyleri rahatsız etmektedir. Bu virüs tipleri ile enfekte olan bireylerde ani bir şekilde meydana gelen ateşlenmeler görülür. Ayrıca bu hastalık sırasıyla ilk olarak burnu, daha sonra boğazı ve son olarak ise akciğeri etkisi altına almaktadır. Solunum yollarının etkilenmesi bakımından COVID-19 salgını ile büyük benzerlikler taşımaktadır. Grip salgınları özellikle hava değişimleri yaşayan bireylerde ya da kışa girerken gözlemlenmektedir.

Hasta olan bir bireyin toplu bir alanda öksürmesi ya da hapşırması durumlarında ise hastalığına neden olabilecek canlı virüslerin içinde bulunduğu damlacıklar ağız bölgesinden çıkarak çevreye yayılması sonucunda hastalık bireyden bireylere bulaşmaktadır. Bunun olmasını önlemek amacıyla grip olan bireylerin mümkün oldukça toplu alanlara girmemesi ancak girme zorunluluğu bulunuyor ise öksürürken ya da hapşırma durumlarında ağız bölgesini bir mendil ile kapatması, ellerini sürekli ve düzenli olarak yıkaması ve son olarak kapalı ortamları sık bir şekilde havalandırması gerekmektedir.

Grip Belirtileri Nelerdir?

 • Adele bölgesinde ağrıların meydana gelmesi
 • Bireyin ateş seviyesinin 38 ile 41 derece arasında olması
 • Burun akıntısı
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Süregelen yorgunluk hissi
 • Kuru şekilde öksürmek

Yukarıda verilen bilgiler önemsiz gibi görünüyor olsa da bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde herhangi bir kronik rahatsızlık olanlarda ve yaşlı bireylerde bu hastalık ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Ayrıca hastalığa yakalanan bireylerin genellikle 1 ile 2 hafta içinde iyileşse dahi bazılarında ise bronşit, zatürre, sinüzit ve orta kulak enfeksiyonu gibi birbirinden farklı hastalıklara dönüştüğü görülmektedir. Bunların yanı sıra ikinci bir hastalığın gelişme riski de bulunmaktadır.

Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Grip tedavisi için kullanılan en yanlış tedavi yöntemi ise antibiyotik kullanımıdır. Grip virüsten kaynaklı bir hastalık olduğu için kullanılan antibiyotikle tedavi etmeye çalışmak oldukça yanlıştır. Bu durum antibiyotik direncinin gelişmesine de oldukça yardımcı olacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden grip tedavisi için oldukça dikkatli olmakta fayda var. Ancak hastalığa yakalanan bireylerde bazen ikinci bir hastalık meydana gelebilir. Bu hastalıklar ise zatürre, sinüzit, bronşit ve orta kulak enfeksiyonu gibi hastalıkların tedavisinde doktor kontrolü ile önerilen antibiyotikler kullanılmaktadır.

Grip tedavisinde özellikle bol şekilde su tüketmek ve yeterli seviyede dinlenmek en önemli tedavi yöntemidir. Grip tedavisi için ayrıca belirli ve bilindik viral ilaçlar mevcuttur. Hastalık virüs kaynaklı olduğu için tedavisinde viral kaynaklı ilaçlar kullanılarak bu ilaçlardan Zanamivir, Rimandatine, AMandatine ve Oseltamivir etken maddesi içeren ilaçlar olarak bilinir. Ayrıca bu ilaçların kullanımı ise kesinlikle doktor kontrolü altında olmalıdır. Gribe yakalanmış çocukların ya da gençlerin REYE sendromuna neden olabildiği için kesinlikle aspirin kullanması önerilmez. Ancak doktor eğer mecbur kaldı ise bunu önerebilir.

Bu hastalıktan korunmanın en iyi yolu ise grip sezonundan önce aşılanmak çok önemlidir. Ancak bu aşıların belirgin yan etkileri oluşabileceği için kişinin aşılanması yapılmadan önce kesin olarak doktor kontrolüne gitmesinde ya da danışmasında fayda var. Özellikle 65 yaş üstünde olanlar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı bulunan bireylerin aşılanması oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca hastanede çalışanların da hastane enfeksiyonlarından korunmaları amacıyla aşılanması çok önemi bir konudur.

Soğuk Algınlığı Nedir?

Soğuk algınlığı hal arasında nezle olarak da bilinen influenza virüsü dışında ortalama 200’den fazla virüs çeşidinin meydana getirdiği gribe göre daha hafif belirtiler gösteren mevcut viral bir hastalık çeşididir.

Grip ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar

 • Grip başlangıcı oldukça anidir. Ancak soğuk algınlığı belirtileri ise kendisini oldukça yavaş bir şekilde gösterir.
 • Grip olan bireyde ateş sık bir şekilde meydana gelir ve 38 derecenin üzerinde 2 ya da 3 gün sürebilmektedir. Ancak soğuk algınlığında ateş ise oldukça nadir bir şekilde görülmektedir.
 • Grip belirtileri arasında kuru öksürük yoğun bir şekilde görünürken, soğuk algınlığında öksürük oldukça nadir bir şekilde görünmektedir. Ayrıca görülse dahi orta seviye şiddette seyretmektedir.
 • Baş ağrısı grip olan hastada oldukça belirgin bir şekilde görülürken soğuk algınlığı bulunan bireylerde ise oldukça nadir bir şekilde görülmektedir.
 • Kas ağrısı grip olan bireyde soğuk algınlığına göre daha belirgin ve daha şiddetli bir şekilde meydana gelmektedir.
 • Halsizlik ve kırgınlık sorunları grip olan bireylerde daha şiddetli görülürken daha uzun süreli sürer ve bireyin dinlenmesi çok önemidir. Ancak soğuk olgunluğu bulunan bireylerde ise bu durum çok hafif bir şekilde hissedilmektedir.
 • Burnun akması, boğaz ağrısı ve hapşırma belirtileri soğuk algınlığı bulunan bireyde daha sık görülürken, grip olan bireylerde ise bu durum oldukça nadir bir şekilde görülmektedir.

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Nedenleri Nelerdir?

COVID-19 ile Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her iki hastada da virüsler tarafından meydana gelir. COVID-19, SARS-COV-2 virüsü nedeniyle oluşurken, soğuk algınlığında ise rhinovirüsler tarafından oluşur. Ancak bu virüsler benzer bir yollar izleyerek yayılırken benzer semptomlar meydana getirirse de aralarında çok önemli farklılıklar mevcuttur.

Semptomlar ve Bulgular

COVID-19

Soğuk Algınlığı

·        Öksürük

·        Sık – Kuru

·        Sık

·        Kas Ağrıları

·        Sık

·        Nadiren

·        Yorgunluk

·        Sık

·        Nadiren

·        Hapşırma

·        Nadiren

·        Genellikle

·        Boğaz Ağrısı

·        Sık

·        Sık

·        Burunda Akıntı

·        Sık

·        Sık

·        Ateş

·        Sık

·        Nadiren

·        İshal

·        Bazen

·        Görülmez

·        Bulantı ve Kusma

·        Bazen

·        Görülmez

·        Tat ve Koku Kaybı

·        Sık

·        Görülmez

COVID-19 semtompları SARS-COV-2 virüsüne maruz kalındıktan 2 ile 14 gün içinde kendini gösterirken, soğuk algınlığı semptomlarında ise virüse maruz kalındıktan 1 ile 3 gün sonra ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde soğuk algınlığının tedavisi bulunmaz. Tedavi, semptomları ve ağrıları azaltmak amacıyla dekonjestan gibi farklı ilaçlar kullanılır. COVID-19’dan farklı olarak oldukça zararsız bir hastalık olarak bilinir. Bu hastalar genellikle 3 ile 10 gün içinde iyileşme sürelerini tamamlarlar.

COVID-19 İle Mevsimsel Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mevsimler alerji COVID-19 salgınına göre etken olarak virüsler meydana getirmez. Mevsimsel alerji bağışıklık sisteminin polen gibi alerji yapan etkenlerin meydana gelerek tetiklemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. COVID-19 ve mevsimsel alerji arasında birden fazla zemptom içermesinin yanı sıra ikili arasında birden fazla farklılıklar bulunmaktadır.

Semptomlar ve Bulgular

COVID-19

Mevsimsel Alerji

·        Öksürük

·        Sık – Kuru

·        Sık

·        Kas Ağrıları

·        Sık

·        Görülmez

·        Yorgunluk

·        Sık

·        Nadiren

·        Burun ve Gözde Kaşıntı

·        Görülmez

·        Sık

·        Hapşırma

·        Nadiren

·        Sık

·        Boğaz Ağrısı

·        Sık

·        Nadiren

·        Burun Akıntısı – Tıkanma

·        Nadiren

·        Sık

·        Gözlerde Kızarma

·        Nadiren

·        Nadiren

·        Ateş

·        Sık

·        Görülmez

·        İshal

·        Bazen

·        Görülmez

·        Bulantı ve Kusma

·        Bazen

·        Görülmez

·        Tat ve Koku Kaybı

·        Sık

·        Bazen

COVID-19’da solunum yollarında solunum sıkıntısı meydana gelirken, mevsimsel alerjide ise polenler tarafından meydana gelen astma tetiklenmediği sürece solunum yollarında problemler meydana gelmez. Mevsimsel alerji antihistaminik ilaçlar, nasal kortikosteroidler ve alerjenden kaçınma yolları ile tedavi etmek mümkündür. Ayrıca bu semptomlar 2 haftaya kadar devam ettiği görülebilmektedir.

COVID-19 İle Grip Arasındaki Farklar Nelerdir?

COVID-19 ile grip virüsler nedeniyle oluşan bulaşıcı solunum sistemi olan bir hastalıktır. COVID-19, SARS-COV-2 virüsü sebebiyle meydana gelirken, grip ise İnfluenza A ve influenza B virüsleri nedeniyle meydana gelmektedir. Bu iki hastalığın bulaşıcı yoları ise aynıdır.

COVID-19 ve grip arasında oldukça benzer semptomlara yol açabilmektedir. Ayrıca bu semptomlar ise iki hastalıkta da hafif, orta derece ve ağır şekilde görülebilir. İki hastalığın semptomlarının benzer olmaları nedeniyle iki hastalığı ayırt etmek çok zordur. Bu nedenle tanı konması için test yapılması gerekmektedir.

Semptomlar ve Bulgular

COVID-19

Grip

·        Öksürük

·        Sık – Kuru

·        Sık

·        Kas Ağrıları

·        Sık

·        Sık

·        Yorgunluk

·        Sık

·        Sık

·        Boğaz Ağrısı

·        Sık

·        Sık

·        Burunda Akıntı – Tıkanma

·        Bazen

·        Bazen

·        Burun ve Gözde Kaşıntı

·        Görülmez

·        Sık

·        Solunum Sıkıntısı

·        Sık

·        Sık

·        Ateş

·        Sık

·        Sık

·        İshal

·        Sık

·        Sık

·        Hapşırma

·        Nadiren

·        Sık

·        Bulantı ve Kusma

·        Bazen

·        Çocuklarda

·        Tat ve Koku Kaybı

·        Sık

·        Nadiren

COVID-19 semptomları virüsüne maruz kalan bir birey 2 ile 14 gün sonrasında ortaya çıkmaya başlarken, gribe maruz kalan bir bireyin semptomları ise 1 ile 4 gün sonrasında ortaya çıkmaktadır. COVID-19 bazı bireylerde girip ile karşılaştırıldığında oldukça ağır bir hastalık olarak görülür.

COVID-19 tedavisi için kullanılan sadece bir antiviral ilaç kullanılmaktadır. Grip tedavisi içinse COVID-19 salgınına göre tedavisi için oldukça fazla ilaç bulunmaktadır. Ancak son dönemlerde üretilen COVID-19 aşıları ile tedavi edilmesinin yanı sıra COVID-19 salgınına karşı korunmak mümkün bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Ayrıca ilerleyen dönemlerde aşıların tamamlanmasının ardından COVID-19 salgınına karşı bir ya da birden fazla ilacın geliştirilebileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak şimdilik COVID-19 salgınına karşı kesin tedavi olan bir ilaç bulunmaz. Yıllık grip aşılarıyla grip ile ortaya çıkabilecek bütün riskleri en aza indirme şansınız bulunduğunu unutmayın.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.