• YARIM ALTIN
  2.509,00
  % -0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  13,7978
  % 0,80
 • € EURO
  15,6423
  % 0,51
 • £ POUND
  18,2566
  % 0,67
 • ¥ YUAN
  2,1646
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,1874
  % 0,85
 • BITCOIN/TL
  681129,483
  % 0,80
 • BIST 100
  2.034,98
  % 1,52

GSS Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Prim Borç Sorgulama

GSS Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Prim Borç Sorgulama

Finansagi.com GSS Başvurusu, E-Devlet üzerinden GSS prim borcu sorgulama ve GSS yeni başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilirler. Genel Sağlık Sigortası, ülkemizdeki tüm vatandaşların kamu kurumları tarafından verilen sağlık hizmetlerinden eşit şartlar altında faydalanabilmeleri için özel olarak oluşturulmuş bir sistemdir. Türkiye’de 2012 yılından bu yana zorunlu olarak uygulamada yerini alan Genel Sağlık Sigortası (GSS) pek çok vatandaşın hakkında bilgi sahibi olmak istediği bir sistemdir. Genel Sağlık Sigortası başvurusu ve borç sorgulama işlemleri hakkında bilinmesi gereken kapsamlı ve detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Türkiye’de uygulamada bulunan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamına alınan sisteme göre sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden de yararlanabilmesi mümkün olmaktadır. Genel Sağlık Sigortası’nda 2020 yılı için belirlenen asgari ücretin 3’te 1’i oranından daha fazla geliri olan kişiler, sağlık sigortasından faydalanabilmek için belirli oranda GSS primi ödemekle yükümlüdür. Bu yüzden herhangi bir sigortalı işte çalışmayan, sigortalı yakını bulunmayan pek çok vatandaşın adına Genel Sağlık Sigortası prim borcu çıkabilmektedir. GSS prim borcunu internet üzerinden kolay bir şekilde sorgulama yapmak mümkündür.

E-Devlet GSS Prim Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Sağlık hizmetlerinden diğer vatandaşlar gibi eşit şartlarda yararlanabilmesi için prim ödemekle yükümlü olan vatandaşların Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarını internet üzerinden görüntüleyebilmesine olanak tanınmıştır. GSS borcu olanlar, borçlarını kolay bir yöntemle sorgulayabilmektedirler. Türkiye’de pek çok kamu hizmetinin dijital platform üzerinden vatandaşlara sunulduğu e-Devlet Kapısı sistemi aracılığıyla yapılan sorgulama işleminden faydalanarak siz de kendi adınıza Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunuzun olup olmadığını, borcunuz mevcutsa ne kadar olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bunun için;

 • e-Devlet Kapısı sistemine T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama çubuğuna “Genel Sağlık Sigortası” yazın.
 • Bu esnada karşınıza çıkan “Sosyal Güvenlik Kurumu/Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” bağlantısına tıklayın.
 • Ekrana gelen sonuca göre Genel Sağlık Sigortası borcunuzun bulunup bulunmadığını varsa ne kadar borcunuz olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

GSS Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

GSS Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) başlatmak için kuruma başvuruda bulunmak için bazı evrakların temin edilip işlemlere başlanması gerekmektedir. GSS Başvuru işlemleri sırasında gerekli belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kaymakamlık binası içinde bulunan Sosyal Hizmetler Birimine gidilerek GSS başvuru formu
 • Muhtardan, e-devlet sisteminden veya nüfustan alınan İkametgâh Belgesi
 • T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi

GSS Başvuru Form İndirmek İçin TIKLAYINIZ

Genel Sağlık Sigortası başvuru formunun doldurulup Vergi Dairesine gidilip imzalatılması gereklidir. Ayrıca mahalle muhtarı da gerekli yerleri doldurup imzalamalıdır. Bütün alanlar doldurulup imzalatıldıktan sonra başvuru esnasında istenen belgeler kaymakamlığa teslim edilmelidir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir ?

GSS, devlet tarafından vatandaşlarımıza sağlanan bir sağlık hizmetidir. 18 yaşından büyük olanlar eğer her hangi bir sağlık sigortasına sahip değil ise yada çalışmıyorlarsa devlete aylık cüzi bir miktar ödeme yaparak devletin sağladığı tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. GSS hizmetinden yabancı vatandaşlar da istediği takdirde yararlanabilirler. 18 yaşından küçükler, GSS hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilir.

GSS Gelir Tespiti Başvurusu Nasıl Yapılır ?

GSS için gelir tespiti başvuru yapmak isteyenler, başvurularını SYD kurumuna yapabilirler. İkamet ettiğiniz adreste bulunan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” vakfına giderek başvurularınızı bizzat kendiniz yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra GSS tespiti için işlem süresi biraz vakit almaktadır.

Gelir Testi Başvuru Sonucu Sorgulama

Yaptığınız gelir tespiti başvuru sonucunu sorgulamak için e-devlet sistemine giriş yaparak sonucunu öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yapmanız için günce e-devlet şifreniz olması gerekiyor.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.