• YARIM ALTIN
  1.743,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5061
  % 0,22
 • € EURO
  11,0541
  % 0,09
 • £ POUND
  13,0942
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  1,4859
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1346
  % 0,58
 • BITCOIN/TL
  562601,356
  % -4,60
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Güneş Enerjisi Nedir ve Nasıl Kullanılabilir?

Güneş Enerjisi Nedir ve Nasıl Kullanılabilir?

Finansagi.com Yenilenebilir enerji kaynaklarından, güneş enerjisi nedir ve nasıl kullanılabilir, güneşin gücü ve faydaları hakkında kaleme aldığımız makalemize başlayım. İyi okumalar…

Güneş Enerjisi Nedir?

Kısaca güneş tarafından sağlanan enerjidir. Bu enerji, güneşten gelen kimyasal reaksiyonlara neden olabilen, ısı üretebilen veya elektrik üretebilen ışık demetidir. Güneş son derece güçlü ve Dünya’ nın en büyük enerji kaynağıdır. Dünyada gelen toplam güneş enerjisi miktarı, dünyanın mevcut ve beklenen enerji gereksinimlerinden oldukça fazladır. Bu aşırı dağınık olan enerji, uygun şekilde kullanılırsa  gelecekteki tüm enerji ihtiyaçlarını karşılama potansiyeline sahiptir. Fosil yakıtlar olan kömür, petrol ve doğal gazın tam aksine, tükenmez kaynağı ve kirletmeyen karakteri nedeniyle, güneş enerjisinin yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak giderek daha çekici hale gelmesi bekleniyor.

Güneş Enerjisi

Gelen güneş ışığının bir kısmı Dünya’nın atmosferi ve yüzeyi tarafından yansıtılsa da çoğu ısınan yüzey tarafından emilir. Bu nedenle, Dünya’nın yüzeyindeki yoğunluğu oldukça düşüktür. Bu durum esasen Güneş’ten radyasyonun radyal yayılmasından kaynaklanır. Nispeten oluşan bu küçük kayıp, gelen güneş ışığını %55’e kadar emen veya dağıtan Dünya’nın atmosferi ve bulutlarından kaynaklanmaktadır. Dünyaya ulaşan güneş ışığı, yaklaşık %51 görünür ışık, %46 kızılötesi radyasyon ve daha az miktarda ultraviyole ve diğer elektromanyetik radyasyon türlerinden oluşur.

Güneş enerjisi potansiyeli muazzamdır, çünkü dünyanın toplam günlük elektrik üretim kapasitesinin yaklaşık 250.000 katı dünya tarafından her gün güneş enerjisi şeklinde alınmaktadır. Ne yazık ki, güneş enerjisinin kendisi bedelsiz olmasına rağmen, toplama, dönüştürme ve depolamanın yüksek maliyeti hala birçok yerde kullanımını sınırlamaktadır. Güneş radyasyonu, termal enerjiye (ısı) veya elektrik enerjisine dönüştürülebilir.

Güneş Enerjisinden Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Güneş dünyanın en iyi ve en büyük doğal kaynaklarından biridir. Güneş enerjisinin yeşil enerji olduğu söylenir. Çünkü diğer enerji kaynaklarının aksine, ister üretilsin ister tüketilsin atmosfere herhangi bir zararlı gaz yaymaz. Günümüzde, gün geçtikçe daha fazla insan sadece yeşil bir enerji kaynağı olduğu için değil, aynı zamanda daha ucuz ve daha verimli olduğu için güneş enerjisine geçiyor. Artık güneşin enerjisini teknolojik gelişmeler sayesinde ısıtmaya veya elektriğe rahatça dönüştürebiliriz.

Güneş Enerjisi

Güneş enerjisini dönüştürmenin iki ana yöntemi vardır. Enerjiyi dönüştürmek için seçilen yönteme bağlı olarak, onu elektrik veya ısıtma için kullanabilirsiniz. İlk yöntemde, doğrudan veya fotovoltaik (PV) dönüşüm denir. ihtiyacınız vardır. Bu durumda, elektrik üretmek için güneş panellerine (veya güneş PV) ihtiyacınız olup onları kullanmak zorundasınız. İkinci yöntem ise, ısıtma için güneş enerjisini kullandığınız dolaylı veya termal dönüşüm olarak adlandırılır. Isı elde etmede güneş ısıl dönüşüm üretmek için bir güneş termal kolektörü kullanırsınız. Bu aynı zamanda güneş enerjili su ısıtması olarak da bilinir.

Kısaca güneş, özel hane halkları ve işletmeler tarafından ısıtma veya elektrik için kullanılabilir. Güneş enerjisi, önce bu enerjiyi toplayan bir yüzey ve yakalanan enerjiyi elektriğe veya ısıya dönüştürme yöntemi ile üretilir.

Güneşten Termal Enerji (Isı) Elde Edilmesi

Güneşin ısısından faydalanmak için Güneş enerjisini yakalamak ve onu termal enerjiye dönüştürmek için kullanılan en yaygın cihazlar düz plakalı kolektörlerdir. Dünya yüzeyindeki güneş radyasyonunun yoğunluğu çok düşük olduğundan, bu kolektörlerin alan olarak geniş olması gerekir. Örneğin, dünyanın ılıman bölgelerinin güneşli bölgelerinde bile, bir kolektörün bir kişinin enerji ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar enerji toplamak için yaklaşık 45 metrekare yüzey alanına sahip olması gerekir. Daha sonra oluşan bu sıcak su, ev içi kullanım için borulardan taşınır. Tipik olarak, bir güneş enerjili su ısıtma sistemi, dört kişilik bir ailenin sıcak su talebinin yaklaşık üçte birini karşılayacaktır.

Güneş Enerjisi

Güneş ile su ısıtılabilir ve daha sonra bu su ev içinde kullanılabilir. Güneş enerjili su ısıtma sisteminde veya güneş enerjisi termal kolektör sisteminde bir evin çatısına takılan kolektörler tarafından çekilir. Yaygın olarak kullanılan düz plaka kolektörler, üzerine düşen güneş ışığı ile ısıtılan, bir veya iki cam levha ile kaplanmış siyah bir metal plakadan oluşur. Bu ısı daha sonra plakanın arkasından akan taşıyıcı sıvılar denilen hava veya suya aktarılır. Isı doğrudan kullanılabilir veya depolama için başka bir ortama aktarılabilir.

Ayrıca geceleri veya bulutlu günlerde kullanılmak üzere ısının depolanması için yalıtımlı tanklar kullanılır. Bu tanklar güneşli günlerde ısıtılan suyu depolar ve ısıyı tutar. Bu sistem, bir eve depolama tankından çekilen sıcak su sağlayabilir veya zemin ve tavanlarda borulardan akan ısıtılmış su ile alan ısıtması sağlayabilir. Düz plaka toplayıcılar taşıyıcı sıvıları 70 ile 100 °C arasında değişen sıcaklıklara kadar ısıtır. Bu tür toplayıcıların verimliliği, kolektörün tasarımına bağlı olarak yüzde 25 ile 85 arasında değişmektedir.

Güneş Enerjisi

Başka bir termal enerji dönüştürme yöntemi, güneş enerjisini toplamak ve depolamak için tasarlanmış tuzlu su kütleleri olan güneş havuzlarında bulunur. Bu tür havuzlardan çıkarılan ısı, kimyasallar, gıda, tekstil ve diğer endüstriyel ürünlerin üretiminde kullanılabilir. Ayrıca bu enerji seraları, yüzme havuzlarını ve hayvancılık yapılan binaları ısıtmak için de kullanılır. Güneş havuzları bazen, özellikle uzak yerlerde yararlı olan, nispeten verimli ve ekonomik bir enerji dönüştürme yöntemi olan organik Rankine döngüsü motorunun kullanımıyla elektrik üretmek için de kullanılır. Güneş havuzlarının kurulumu ve bakımı oldukça pahalıdır ve genellikle sıcak kırsal alanlarla sınırlıdır.

Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimek

Güneş enerjisi, güneş panelleri kullanılarak elektriğe dönüştürülebilir. Bu enerjiden elektrik üretmek için, ısıtmada kullanılan tekniğe benzer şekilde yöntemler kullanılır. Güneş paneli hücrelerinde, ışık bir metal ile yarı iletken (silikon gibi) arasındaki bağlantı noktasına veya iki farklı yarı iletken arasındaki bağlantı noktasına çarptığında küçük bir elektrik voltajı üretilir. Binanın çatısına monte edilen güneş paneline çarpan ışık yakalanır, dönüştürülür ve anında kullanılır.

Tek bir fotovoltaik hücre tarafından üretilen güç tipik olarak yaklaşık 4 W’tır. Bununla birlikte, güneş paneli dizilerinde olduğu gibi, çok sayıda bireysel hücrenin birbirine bağlanmasıyla, bir güneş enerjisi santralinde veya büyük bir dizide yüzlerce veya hatta binlerce kV elektrik gücü üretilebilir. Günümüz fotovoltaik hücrelerinin çoğunun enerji verimliliği yaklaşık yüzde 18 ile 23 arasında değişmektedir. Güneş radyasyonunun yoğunluğu başlangıçta düşük olduğu için, bu tür hücrelerin sayıca fazla olmasına ve maliyetli montajlarına rağmen makul miktarlarda güç üretmesi elzemdir.

Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisinin Avantajları

 • Güneş enerjisi üretilirken atmosfere zararlı maddeler veya gürültü salmaz. Bu enerji her megavat saatlik elektrik için yaklaşık 0,75 ila bir ton CO2 üretir.
 • Güneş sisteminden ısıtma veya elektrik enerjisi üretme mekanizması kurulduktan sonra tamamen ücretsizdir. Bu, faturalarınızı azaltmanıza ve aynı zamanda hanenizin atmosfere karbon salınımını azaltmanıza yardımcı olacaktır.
 • Güneş panellerinin verimliliği, aldıkları güneş ışığı miktarıyla orantılı olarak artmasına rağmen, hava bulutlu olsa bile her yerde çalışabilirler. Güneş sisteminize bir güneş pili depolama sistemi eklemek, gece ve diğer düşük işleyen günlerde bile istediğiniz zaman ücretsiz enerjinin keyfini çıkarmanızı sağlayabilir.
 • Güneş panellerini evinizin çatısına kurmadan önce izin almanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, güneş enerjisine geçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç sınırlama ve zorunluluk vardır.

Enerjinin insan ilişkisi, çevre, yaşam ve madde konularında daha fazla makaleyi Finansagi.com adresinde bulabilirsiniz.

Siz bu enerji kaynağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Güneş Enerjisi santralleri, güneş panelleri ve güneş tarlalarını görme fırsatınız oldu mu? Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.