• YARIM ALTIN
  1.580,00
  % 1,13
 • AMERIKAN DOLARI
  8,6580
  % 1,42
 • € EURO
  10,1795
  % 0,81
 • £ POUND
  11,9093
  % 0,72
 • ¥ YUAN
  1,3359
  % 1,24
 • РУБ RUBLE
  0,1188
  % 0,59
 • BITCOIN/TL
  415641,463
  % 0,51
 • BIST 100
  1.419,43
  % 0,10

Güneş Panelleri Nedir, Nasıl Çalışır?(7 Soru)

Güneş Panelleri Nedir, Nasıl Çalışır?(7 Soru)

Finansagi.com Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisini kullanmak için güneş panelleri nedir ve nasıl çalışır, güneş panelleri hakkında bilinmeyenleri cevaplayıp kaleme aldığımız makalemize haydi başlayım. İyi okumalar…

Güneş Panelleri Nedir?

Güneş pilleri veya fotovoltaik hücreler (PV) (foto “ışık” ve voltaik “elektrik” anlamına gelir), güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür. Bir güneş paneli, elektriksel olarak bağlanmış ve bir çerçeve içinde gruplanmış bir hücre grubudur. Bir araya getirilen birçok güneş paneli güneş tarlalarını oluşturur.

Güneş ışığı bir güneş paneline çarptığında, bir elektron fotoelektrik etkisiyle serbest kalır. İki farklı yarı iletken, elektrik potansiyelinde (voltaj) doğal olarak bir fark vardır. Bu durumda elektronlar harici devreden akmaya başlar ve böylece yüke güç sağlar. Elektron akışı, yarı iletken malzemelerin özelliklerinden kaynaklanır ve tamamen hücreye çarpan ışıktan güç alır.

Güneş Panelleri

Güneş Panelleri

Güneş ışığı veya yapay ışıkla çalışan küçük fotovoltaik hücreler, ilk olarak hesap makineleri ve saatler gibi düşük güce ihtiyaç duyulan ürünlerde kullanılmıştır. Sonrasında bu tarz ürünlere güç sağlayarak küçük fotovoltaik hücreler pazarda büyük kullanım alanı elde etmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber uzak bölgelerdeki su pompalarını çalıştırmada ve hava durumunu tahmin eden uydulara güç sağlamak için daha büyük fotovoltaik hücreler kullanılmıştır. Klasik kristal silikon paneller ve binaya entegre fotovoltaikler de dahil olmak üzere yeni teknolojileri kullanan ince film güneş panelleri, ev sahipleri ve işletmeler tarafından geleneksel elektrik beslemesini değiştirmek veya kapasite artırmak için çatılarına bu panelleri kurabilir.

Fotovoltaik (PV) hücreleri, yarı iletkenler (genellikle silikon) adı verilen özel malzemelerden yapılır. Işık güneş paneline çarptığında, yarı iletken malzemedeki atomlardan gelen elektronlar ve emilen enerjinin bir kısmı açığa çıkar. Elektrik iletkenleri pozitif ve negatif uçlara bağlandığında ve böylece bir elektrik devresi oluşturduğunda, elektronlar elektrik akımının içinde yakalanabilir. Bu elektriksel akım, hücrenin voltajıyla (yerleşik elektrik alanının veya alanlarının bir sonucu olan) birlikte güneş panelinin üretebileceği gücü (watt değerini) tanımlar.

Güneş Panelleri

Güneş Panelleri

Güneş enerjisi santralleri, geniş bir yüzey alanından alınan güneş ışığını alıcıya yoğunlaştırmak için odaklayıcı kolektörler kullanır. Böylece yüksek sıcaklıklar üretmek için ışığın yoğunluğunu önemli ölçüde artırır. Dikkatlice hizalanmış aynalar veya lensler, bir hedefi 1.000 °C veya daha yüksek sıcaklıklara ısıtmak için yeterli güneş ışığını odaklayabilir. Bu ısı daha sonra bir buhar türbini, elektrik jeneratörü veya enerji santrali için buhar üreten bir kazanı çalıştırmak için kullanılabilir.

Güneş Panelleri / Soru-Cevap

Bağımsız bir PV sistemi mi yoksa şebekeye bağlı bir PV sistemi mi kurmak mantıklıdır?

Temel fark, bağımsız bir sistemin kişisel kullanımınız için güneş enerjisini depolamasıdır. Şebekeye bağlı PV sistemi gövdeler ise, üretilen gücü elektrik dağıtım firmalarına göndererek güneş enerjinizi satma imkânı sağlar.

Güneş panelleri çok mu pahalı?

Güneş enerjisi kullanımı son yirmi yılda katlanarak artarken, PV hücrelerinin fiyatları düşüyor. Şu anda, her bir PV hücresinin fiyatı 1975’dekinden %98 daha düşüktür. Üstelik güneş enerjisi çevre dostu bir çözüm olduğundan, birçok hükümet panellerin kurulumu için hibe ve teşvikler sunuyor. Mevcut ortalama elektrik maliyetlerine dayalı olarak ve enerji fiyatlarının düşük enflasyonu varsayıldığında, geri ödeme süresi 8 ila 10 yıl arasında olmaktadır.

Güneş Panelleri

Güneş Panelleri

Güneş panelleri kötü ve kapalı havalarda çalışır mı?

Güneş PV panelleri, mevsim ilkbahar, yaz, sonbahar veya kış olsun, tüm yıl boyunca güneş enerjisi toplayabilir. Bununla birlikte, güneş panellerinden güneş enerjisi dönüşümü, doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığında azalır. Bu sonuca göre, havanın bulutlu olduğu günlerde güneş panelleri toplam kapasitesinin %50’sine ve aşırı bulutlu günlerde bu verim %10’a kadar düşer.

Paneller için çatıda ne kadarlık bir alana ihtiyacım var?

Ortalama olarak, 1 kW güneş enerjisi üretmek için 100 metrekare alana ihtiyacınız vardır. Standart bir evin günde yaklaşık 40-50 kilovat elektrik kullandığı göz önüne alındığında, tüm elektrik veya ısıtma ihtiyaçlarınızı güneş enerjisi ile sağlamak için 500 metrekareye kadar çatı alanına ihtiyacınız  olacaktır. Bununla birlikte, bir günde güneş enerjisi sistemlerinden üretilen 20 kW enerjiyi kullanmak faturanızı yarı yarıya indirir.

Başka ne tür güneş panelleri var?

Günümüzde güneş panelleri genellikler çatılarda ve boş arazilerde kullanılır. Bunun dışında taşınabilir özelliğe sahip güneş panelleri de bulunmaktadır. Hepsi güneş enerjisini elektriğe dönüştürmenize yardımcı olur. Bununla birlikte, başka sistemlerde mevcuttur. Örneğin, evinizin ihtiyacı olan sıcak su için güneş enerjisi sistemlerini kullanabilirsiniz.

Bir güneş panelinin ortalama ömrü nedir?

Bugün kurulan güneş panelleri, değiştirilmesine gerek kalmadan yaklaşık 30 ile 40 yıl boyunca yüksek verimde güneş enerjisi üretecektir.

PV sistemim tarafından üretilen elektriği depolayabilir miyim?

Evet, PV sisteminiz tarafından üretilen güneş enerjinizi depolamak için doğru akım pillerini kullanabilirsiniz. Bunu yaparak, doğru akım pilinizi yoğun olmayan saatlerde şarj edebileceğiniz ve elektriğe ihtiyacınız olduğunda depolanan enerjiyi deşarj edebileceğiniz için elektrik faturanızdan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Güneş Panelleri

Güneş Panelleri

İnsanlar yaptıklarıyla çok sayıda çevresel sorunu tetikledi. Bunlar küresel ısınma, su kıtlığı, kirlilik ve biyolojik çeşitlilik kaybı gibi kritik çevresel sorunlar meydana geldi. 21. yüzyılda insanların en büyük görevi kendi elleriyle yarattıkları bu sorunları çözüme kavuşturmaktır.

Enerjinin insan ilişkisi, çevre, yaşam ve madde konularında daha fazla makaleyi Finansagi.com adresinde bulabilirsiniz.

Siz güneş enerjisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Güneş Enerjisi santralleri, güneş panelleri ve güneş tarlalarını görme fırsatınız oldu mu? Siz güneş paneli çatı veya bağımsız alan için kurmayı düşünür müsünüz? Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.