• YARIM ALTIN
  1.317,00
  % -0,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3040
  % 0,04
 • € EURO
  8,7832
  % -0,15
 • £ POUND
  10,1407
  % -0,29
 • ¥ YUAN
  1,1283
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,0981
  % -0,35
 • BITCOIN/TL
  357788,152
  % 4,70
 • BIST 100
  1.527,45
  % 3,81

Haciz İşlemlerinde Mal Beyanı Süresi Kaç Gün? 2021

Haciz İşlemlerinde Mal Beyanı Süresi Kaç Gün? 2021

Haciz işlemlerinde mal beyanı yapmak, takip konusu olan alacağa ilişkin borcun nasıl ödeneceğini sözlü ve yazılı olarak icra dairesine bildirmektir. Borçlu sadece borcuna yetecek değerdeki mal ve haklarını bildirmekle yükümlüdür. Bu kapsamda borç bakiyesini aşan değere sahip tüm mal varlığının beyan edilmesi gerekmez.

Haciz İşlemlerinde Mal Beyanında Bulunma Süresi Nedir?

Genel haciz yoluyla takipte bulunan borçlu kişi, borcun kendisine iletildiği andan itibaren 7 gün içinde ödeme yapmazsa veya borca itiraz etmezse, mal beyanında bulunmalıdır. Kişi borcu öğrendikten sonra, borca itiraz etmiş ise 7 gün boyunca mal beyanı yapmak zorunda değildir. Bu aşamada itiraza yönelik çıkacak karar beklenir. İtiraz yoksa; genel koşullarda 7 gün içinde beyan verilmelidir.

Haciz İşlemlerinde Mal Beyanı Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Haciz işlemlerinde mal beyanı dilekçesi hazırlamak için öncelikle beyanın sunulacağı icra müdürlüğünün ismi evrakta geçirilmelidir. Örneğin beyan ‘’ İstanbul İcra Müdürlüğüne’’ sözcükleri ile başlatılıp, arkasından dosya numarası yazılır. İkinci aşamada beyanda bulunan kişinin adı ve soy adı cümleye eklenerek, rakam ve son olarak ‘’mal beyanımdır’’ sözcükleri geçirilir.

Haciz İşlemlerinde Mal Beyanı Süresi Kaç Gün?

Metin içerisinde, mal beyanı yapan bireyin ağzından icra takibinin yasal zorunluluğuna bağlı olarak mal beyanı yapıldığı hakkında açık ifade kullanılmalıdır. Kişi ödeme gücünün olmadığını bu alanda ifade edebilir. Kişi 3. Kişilerin katkıları ile geçiniyorsa ve maddi durumu yeterli değilse üzerine gayrimenkul ve menkul varlıkların olmadığını belirtmelidir. Diğer yandan aileden hangi kişilerin katkıları ile geçindiğini açıkça ifade eder. Yazılan metin arz ifadesi ile kapatılarak, altı imzalanmalıdır. Sonucun talep edildiği açıkça metin sonunda belirtilir.

Haciz İşlemlerinde Mal Beyanında Bulunmama Cezası Nedir?

Haciz işlemlerinde itiraz etmemesine rağmen 7 gün içinde mal beyanını gerçekleştirmemiş olanlar, hapisle tazyik olurlar. Eğer borçlu gerekli sürede mal beyanını iletmezse 3 aylık hapis cezasına tabi olur. Konu ola hapis uygulaması ceza hakimi tarafından verilmez. Hapis cezası İcra Mahkemesi hakimlerince verilir. Mal beyanının yapılması halinde ceza düşer. Aynı zamanda hapis cezasının uygulanması halinde borç silinmezken, icra uygulamalarında bir değişim gerçekleşmez. Kişi borcunu ödemekle yükümlüdür.

Haciz İşlemlerinde Mal Beyanı Tekrarı Nedir?

Haciz işleminde mal beyanının tekrar yapılması sahip olunan borca ve birinci mal beyanının arkasından gelire ilişkin değerlerin değişmesine bağlıdır. Haciz işlemlerinde mal beyanında bulunduktan sonra, her hangi bir ek gayrimenkul ve menkul değere sahip olunmuş ise, bu kazançlar borç ödeme gücünü etkiliyorsa, mal beyanının ikinci kez yapılması gereklidir. Mal beyanının değişen değerlere göre tekrar bildirilmesi, zorunludur. Bu durumda her koşulda olduğu gibi 7 gün içinde beyan gerçekleşmelidir. Haciz İşlemlerinde mal beyanı değişen değerlere bağlı olarak ikinci kez yapılmazsa ayı hapis cezası uygulamaları geçerli olur.

 

İcra Takibi Alt Sınırı Var Mıdır? Haciz İşlemlerinde Alt Sınır 2021

Çeşitli borçlardan dolayı takibe düşmüş olan yurttaşlar aracılığı ile merak edilen konuların başında icra takibinde alt sınır uygulamaları gelmektedir. Bankalara olan borçların ödenilmemesi durumunda sıklıkla avukatlar aracılığı ile aranan ve icra işlemlerinin başlayacağı konusunda uyarılan vatandaşlar,  icra takibi alt sınırı nedir? Diye merak etmektedir. Bizler de bu makalede icra takibi alt Sınırı var mıdır? Var ise ne kadardır? Bunların tamamından detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Aynı zamanda

İlgili İçerik
Hacizliye Kredi İmkanı 2021

Daha önceki borçları nedeni ile hacizli duruma gelmiş olan kişilerin yeniden kredi kullanma imkanı oldukça zordur. Çünkü haciz nedeni ile kredi notu da düşmektedir. Bankalar kredi değerlemesi yaparken başvuru yapan kişinin kredi notuna ve ödeme düzenine dikkat ederler. Peki, hacizliye kredi imkanı var mı? Hacizli kredi kullanmak için ne yapmalıdır? Hacizliye Kredi İmkanı Var mı? Hacizli kredi kullanmak istediğinde

İlgili İçerik
Hacizliye Kredi Veren Bankalar Var mı? 2021

Hacizli durumda olup da kredi çekmek isteyen oldukça fazla kişi bulunuyor. Ancak pek çok kişi bankalardan kredi çekme hususunda zorluk yaşıyor. Sıkıntılı bu dönemde hacizliye kredi veren bankalar ile ilgili yaptığımız araştırma ile siz de kolayca kredi çekerek nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Haciz/ İcra Kredi Notunu Etkiler mi? Bankaların kredi değerlendirme aşamasında en çok dikkate

İlgili İçerik