• YARIM ALTIN
  2.431,00
  % 4,49
 • AMERIKAN DOLARI
  13,4606
  % 4,86
 • € EURO
  15,2507
  % 5,18
 • £ POUND
  17,8733
  % 4,57
 • ¥ YUAN
  2,1019
  % 4,61
 • РУБ RUBLE
  0,1813
  % 5,39
 • BITCOIN/TL
  773718,112
  % 2,82
 • BIST 100
  1.809,65
  % 0,05

Halkbank’ın Küçük Esnafa Büyük Desteği!

Halkbank’ın Küçük Esnafa Büyük Desteği!

Esnafların para sıkıntılarına her zaman bankalar yetişiyor. Esnaf kredisi denilince akla ilk gelen Halkbank, zor durumda olan ve işlerini yürütebilmek için finansman arayışında olan esnaflarımıza faizsiz krediler kullandırıyor. Halkbank borcu olan esnafa kredi müjdesini, kullandırılacağı düşük faizli ve faizsiz esnaf kredilerinin kullandırım şartlarını ve başvuru için gerekli evrakların neler olduğunu, esnafların tüm merak ettikleri detayların tümünü içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Borcu Olan Esnafa Kredi Müjdesi

Esnaflarımıza geçtiğimiz yıllarda faizsiz ve 30 bin TL limitli olarak kredi verilmişti. Bu yıl da esnafların beklediği faizsiz kredi müjdesi gecikmedi. Halkbank’ tan yapılan son dakika açıklamasına göre esnaf ve sanatkarlarımıza başvurdukları ilk 3 ay itibari ile destek verilecek. 29 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete‘ de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile esnaf ve sanatkarlarımızın sıfır faizli kredi kullanmalarının önü açıldı. Faizsiz kredilerin başvuruları 31 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecek

Esnafa 2021 Yılında Faiz İndirimli Kredi Verilebilecek!

Yeni yılda esnaf ve sanatkarların finansmana sıkışmalarına gerek kalmıyor. Ülkemizin kalkınma seviyesinin, iş gücü ve istihdam seviyelerinin artırılması amacı ile Halkbank tarafından destek verilmeye devam etmektedir. Esnaf Kredi Programı ile birlikte 2021 yılında zor durumda olan esnafa ulaşılacağı kaydedildi. Ayrıca sadece esnaf kefalet kooperatiflerine üye olanlara değil, bireysel olarak bankaya müracaat eden esnaflara da kredi verilecektir.

Halkbank Esnaf Kredi Erteleme Müjdesi

Halkbnak tarafından esnaflara kullandırılan faiz destekli kredilerin borçları 6 ay erteleme müjdesi geldi.

Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin 1 Ocak 2021-30 Haziran 2021 arası 6 aylık dönemde ödenmesi gereken taksitleri ertelenecektir.”

Halkbank Esnafa Faizsiz Kredi 2021 (Başvur!)

Halkbank 2021 yılında esnaflara yönelik kredi kampanyalarına devam ediyor. Esnaf ve sanatkarların ihtiyaç duydukları finansmanın karşılanması amacı ile 350 bin adet esnafa ulaşılacağı belirtildi. Banka bu desteği bir de kuruluş politikaları çerçevesinde vermektedir. Daha önceki yıllarda da esnaflara finansman sağlayan banka ESNAF KREDİ PROGRAMI ile verilen destekleri artırdığını duyurmuştur.

Halkbank Esnaf KredisiHalkbank Sıfır Faizli Esnaf Kredisi Başvuruları Devam Ediyor!

Halkbank Faizsiz esnaf kredisi başvuru evrakları inceleyerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Halkbank’tan Esnaf ve Sanatkarlara % 0 Faizli Kredi Desteği

Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi destekleri veriliyor. Bu krediler sayesinde esnaflar ve sanatkarlar faiz ödemeden, alacakları finansman desteği ile faaliyetlerini kolaylıkla yürütmeye devam edecekler. Peki Kredi Desteği Verilecek Sektörler Hangileri? bu sorunun cevabı ise;

Halkbank tarafından 2021 yılında verilecek olan faizsiz esnaf kredilerinden 3 başlık altında söz etmek mümkündür;

 • Geleneksel meslek dallarında faaliyet gösteren esnafımız (Çinicilik, el dokuması, lüle taşı, keçecilik, yorgancılık, ahşap oyma vb.),
 • Genç girişimciler,
 • Ustalık belgesine sahip olan esnaflara veriliyor.

Bu amaçla faaliyet gösteren esnaflarımız kredi desteğinden yararlanacak. Banka geri ödeme dönemlerini ve likidite durumunu göz önünde bulundurarak; Ocak, Şubat ve Mart aylarında esnafa faizsiz kredi imkanı sunacak.

Bu sektörler dışında faaliyet gösteren esnafımız 2021 yılında da kredilerden yararlandırılacak.

Sektör dışında faaliyet gösterecek olan esnafımıza vadesi 1 yıla kadar olan krediler için ve 5 yıla kadar vadeli olan krediler için uygulanacak olan faiz oranı yüzde 8,5 olmaktadır. Esnaf Kefalet kooperatifleri kefaletiyle kullandırılacak olan bu kredinin detaylarını ve hesaplama tablolarını ESKK kredi hesaplama ödeme planı yazımızın içeriğinden öğrenebilirsiniz. Bu ayrıntı hakkında bilgi verdikten sonra konumuza dönecek olursak; Faizsiz esnaf kredisi alabilmek için esnafların taşımaları gereken şartlara göz atalım;

Ustalık Belgesine Sahip Esnafın Kredi Başvuru Şartları

”3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında, kredi başvuru tarihi itibariyle ”en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan” ve ”ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen” girişimci esnaf ve sanatkarlara, faizsiz esnaf kredisi kanunun kapsamında bakiyesi 2020 yılından devredecek krediler ile 2021 yılında kullandırılacak krediler için %100 faiz indirim oranı uygulanır.”

Ustalık belgesine sahip olan esnafımızın faizsiz kredi imkanından yararlanması için aşağıdaki şartlara sahip olması gerekmektedir;

 • En az 1 yıldır ustalık belgesine sahip olmak,
 • İşyerinin en az 1 yıldır faaliyet gösteriyor olması,
 • İşyeri faaliyetlerinin son 1 yıllık süre zarfında kesintisiz olarak devam etmesi,
 • 5 yıl içinde faiz desteği ya da hibe almamış olmak gerekiyor.

Bu şartlara sahip olmayan esnafımız 2021 yılında verilecek olan kredilere başvuru yapamayacaktır.

Kredi Desteği Verilecek SektörlerKredi Desteği Verilecek Sektörler

Genç Girişimci Kredi Başvuru Şartları (100 bin lira % 0 Faizli)

2021 yılında başlatılan kampanya ile genç girişimcilerde desteklenmeye devam edecektir. Halkbank Genç girişimci esnaf ve sanatkarlara kredi imkanı; KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitirmiş olan, kredi başvuru tarihi itibarıyla 30 yaşını aşmamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Halkbankasına sunmaları halinde, 100 bin liraya kadar %100 faiz indirim oranı uygulanarak kullandırılacaktır. Tabi bu krediden de yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.

Genç girişimcilerin faizsiz kredi desteğinden yararlanmaları için aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir;

 • 18 ile 30 yaş arasında olmak,
 • Kosgeb’ in verdiği eğitimleri başarı ile tamamlamış olmak,
 • Son 5 yıl içinde Kosgeb dışında herhangi bir kurumdan hibe ve faiz desteği almamış olmaktır.

Bu şartları taşıyan genç girişimciler % 0 faizli esnaf kredilerini kullanabilir.

Geleneksel Meslek Dallarında Faaliyet Gösteren Esnafın Kredi Başvuru Şartları

Kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların; “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” bulunuyorsa  % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilecektir. Bu kapsamda kredi almak isteyen esnafımızın sahip olması gereken şartlar da belirlenmiştir.

 • Bakır işletmeciliği, el dokuması, sedef kakma, kaşıkçılık, semercilik, yazmacılık, oltu ve lüle taşı, yorgancılık, oyacılık vb. sektörlerde faaliyet gösteriyor olmak,
 • Vergi muafiyet belgesi sahibi olmak,
 • Herhangi bir kurumdan faiz desteği ya da hibe almamış olmak gerekiyor.
 • Diğer kamu kurum ve kuruluşların faiz veya hibe desteği kapsamında ki desteklerden daha önceden yararlanan esnaf ve sanatkarlar Hazine faiz destekli bu kredilerden yararlanamazlar.

Yukarıda sektörlerde faaliyet gösteren esnafımız ”5 yıla kadar vadeli kredilerini” kullanmak için Halkbank şubelerine giderek kredi talebinde bulunabilirler. Tüm kredilerin ayrıntıları..

350 Bin Esnafa UlaşılacakBinlerce Esnafa Kredi Kullandırılacaktır

2021 Yılında Esnafa 30 Bin TL Faizsiz Kredi Verilecek mi?

Halkbank esnaflara 2 farklı kredi paketi ile kredi veriyor. Bunlardan bir tanesi ”Faizsiz” iken, diğeri ”Düşük Faizli’”dir. Faizsiz kredilerin ayrıntılarını yukarıda tek tek anlattık. Şimdi düşük faizli olarak kullandırılan kredilerin detaylarına bakalım.

Bilindiği üzere geçmiş yıllarda esnaflarımıza finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile 30 bin TL kredi verilmekteydi. 2020 yılı için Halkbank korona virüs sürecinde esnaf ve sanatkarların faaliyetlerine destek olabilmek amacıyla ”Esnaf Destek Paketi ile İşletme Kredisi’‘ kullandırdı. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKKK) kefaletiyle kullandırılmış kredi bakiyesi bulunmayan esnaf ve sanatkarlara banka tarafından doğrudan kullandırım şeklinde uygulanacaktır. Bu destekte ”İşletme Kredisi” ve ”Paraf Esnaf Kart” ürünleri kullandırılacaktır. Destek tutarı ise 25.000 TL olmaktadır. Bu kredinin detayları ise;

 • %4,5 Faiz Oranı (Aylık % 0,37)
 • 25.000 TL Limitli
 • 6 Aya Kadar Ödemesiz Dönemli
 • 36 Ay Vadeli olarak kullandırılacak olan kredinin başvuruların nasıl yapılacağına geçecek olursak;

Kredi Başvurumu Nasıl Yapacağım?

Kredi başvurusu konusunu iki şekilde ele almak gerekiyor.

Bir; esnaf ve sanatkarlar kooperatiflerine üye olanların aşağıdaki evraklar ile kredi başvurusu yapmaları mümkündür.

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Esnafın odaya kayıt olduğunu gösteren belge gerekmektedir.

İkincisi ise Kooperatif üyesi olmayanların ise yine T.C. kimlik belgeleri, işletme faaliyetlerini ve cirolarını gösteren belge ve vergi levhaları ile kendilerine en yakın Halkbank şubelerini ziyaret etmeleri gerekmektedir. Bu kredi imkanlarından yararlanmak için kredi almaya karar verdiyseniz Esnaf kredisi için gerekli evraklar içeriğimizde de göz atabilirsiniz.

Kredi Başvurumu Nasıl Yapacağım?Kredi Başvurumu Nasıl Yapacağım?

Krediden yararlanmak için ESKKK üyesi olmak gerekmiyor. Esnaflarımız banka şubelerine giderek de kredi başvurularını rahatlıkla yapabilirler. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi burada dikkat edilmesi gereken nokta esnafımızın yukarıda yer alan sektörlerde faaliyet göstermesidir. Kredi başvuruları internet şubesi, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı gibi kanallardan yapılmıyor. Kooperatif üyesi olan esnafımız bağlı oldukları kooperatiflerden, diğer esnaflarımız ise banka şubelerinden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirler. Başvurular yıl sonuna kadar devam edecektir. Ayrıca geçmiş yıllarda kredi alan ve borç kalanları 2021′ e devredenler için de yüzde 50 indirim uygulanacaktır.

Bu sektörler dışında faaliyet gösteriliyor ise; her yıl verilmekte olan TESKOMB düşük faizli kredilerden de yararlanılabilir.

*01.03.2021 itibariyle Erteleme işlemlerinde uygulanacak faiz oranı %1,79 olacaktır.

Halkbank TESKOMB Kredi Başvuruları (ESKK)

Halkbank’tan gelen açıklamaya göre TESKOMB’ a bağlı olarak faaliyet gösteren sanatkarlara ve bu kooperatiflerin bulunmadıkları yerlerde banka tarafından herhangi bir aracıya gerek duyulmadan kredi kullandırılacaktır. Bu amaçla tüm esnaflar ulaşılacak. Halkbank şubelerinde gerekli çalışmalar tamamlanmış durumdadır. Esnaf ve sanatkarlarımız kredi imkanından yararlanmak için bankaya kredi başvurusunda bulunmak amacı ile gidebilir. Ayrıca Halkbank’ ın faizsiz kredilerine ek olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da faiz desteği verileceği de belirtilmişti. Esnaf kefalet kredilerinin ise  1 yıl ve 5 yıla varan vadelerde geçerli olan faiz oranları yüzde 8,5 olmaktadır. Faizsiz esnaf kredisi isimli içeriğimizden de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Esnaf ve sanatkarlara ”İşletme kredisi” olarak verilen kredilerin tutarları bu gün itibari ile 200 bin TL’ ye yükselmiştir. İşyeri ve taşıt alımları için verilen kredilerin tutarları ise 500 bin TL olmuştur.

Yapılan açıklama neticesinde esnaf ve sanatkarlarımıza işletme için gerek duydukları finansmanın karşılanması amacı ile 5 yıl vadeli olarak işletme kredileri verilmektedir. 7 yıl vadeli taşıt kredilerinin yanı sıra 10 yıl vadeli olarak yeni işyeri alımları için de krediler verilmektedir.

İşte 2021 yılında yine Halkbank esnafımızın yanında olmaya devam etmektedir. Sizde kredi almaya karar verdiyseniz, Halkbank şubelerine uğrayarak, düşük faiz oranlı ve faizsiz esnaf kredilerine başvuru yaparak, kredinizi kullanabilirsiniz.

İş yerinizi pandemi döneminde işletmekte zorluk çekiyor ve borçlarınızı nasıl ödeyeceğinizi düşünüyorsanız kamu ve özel bankaların borcu olan esnafa kredi müjdesi  olarak sundukları kredi paketlerine ve devlet yardımlarına göz atmak için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.