• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  587512,365
  % 0,20
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Hangisi daha iyi: Koşu Bandı mı Egzersiz Bisikleti mi?

Hangisi daha iyi: Koşu Bandı mı Egzersiz Bisikleti mi?
 Koşu Bandı mı Egzersiz Bisikleti mi

Kaç kalori harcayabilirsiniz

Yarım saatlik koşu için (8 km / s) 60 kg ağırlığındaki bir kişi 335 kcal harcayacaktır. Daha hızlı koşarsanız, 12 km / sa hızında, aynı anda 465 kcal yanacaktır.

Egzersiz bisikletinde 30 dakikalık rahat bir hızda egzersiz yapmak sizi sadece 260 kcal’den mahrum edecek ve daha yoğun antrenman 391 kcal’ı yakacaktır.

Koşu bandında, benzer çalışma yoğunluğuna sahip bir egzersiz bisikletine kıyasla% 15-20 daha fazla kalori harcayacaksınız.

Fakat bu, tüm zayıflama yapan kişilerin egzersiz bisikletlerini unutmaları gerektiği anlamına gelmiyor. Çoğu zaman, kalori harcamasına en çok ihtiyacı olanların eklemlerindeki yük nedeniyle hiç çalışmaması daha iyidir.

Koşu bantları eklemleri nasıl etkiler?

Bacaklar koşu sırasında parçaya temas ettiğinde, bağlantılar bir şok yükü alır. Ve yaralanmalara dönüşebilir. Özellikle vücut kitle indeksi normalden çok daha yüksekse veya bir kişinin düz tabanı varsa (düz bir taban darbeyi söndüremez).

Bir koşu bandının aksine, egzersiz bisikleti eklemlerde şok yükü oluşturmaz ve bu nedenle herhangi bir ağırlığı olan kişiler için uygundur.

Bu arada, koşucular bile egzersiz bisikletleri kullanıyorlar: dizlerini öldürmeden nefesi ve kalbi eğitmeye devam ediyorlar.

Kalp ve akciğerler için daha iyi olan şey

Hem koşu bandı hem de egzersiz bisikleti, vücudun aerobik kapasitesini artırır (kas çalışması için daha fazla oksijen tüketme ve kullanma yeteneği) ve kardiyovasküler sistemi güçlendirir .

Çalışma sırasında maksimum oksijen tüketimi (VO2max), egzersiz bisikletindeki egzersizden daha yüksek kalp daha sık atıyor. Ek olarak, koşu bandı sabit bir tempoda kalmanızı gerektirirken, egzersiz bisikleti konfor modunda hareket etmenizi sağlar.

Egzersiz bisikleti üzerindeki egzersizi daha etkili hale getirmek için yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanları deneyin. nabzı ve VO2max’ı çalışma aralığından daha güçlü arttırırlar.

Egzersiz döngüsünü farklı yoğunlukta birkaç aralıkta bölün. Örneğin, 60 saniye boyunca yüksek hızda ve sonraki 60 saniye boyunca sabit bir tempoda pedal çevirin. 10-30 dakika arasında geçiş yapın.

Hangi kaslar çalışıyor?

Vücudun konumu ve koşarken kolların hareketi nedeniyle, üst vücudun kasları çalışır, baskı ve sırt uzatıcıları sıkılır.

Pedala bastığınızda, sadece bacaklarınızı sallıyorsunuz.

Ve oldukça monoton bir şekilde: kaslar yük altında kısaltıldığında esas olarak eşmerkezli kasılmalar var.

Koşma ayrıca daha eksantrik kasılmalar içeriyor. Gerilim sırasındaki kaslar uzar, daha hasar görür ve bu nedenle daha hızlı büyür. Bununla birlikte, bacaklarınızı çalıştırdıktan sonra egzersiz seansından sonra daha çok ağrınız olacaktır.

Ne hatırlanmalı?

 • Kilo vermek istiyorsanız, kas kaslarınızı güçlendirin ve kardiyorespiratuar yetenekleri arttırın, koşu bandını seçin.
 • Çok fazla ekstra kilonuz, düz ayaklarınız veya eklemlerinizdeki problemleriniz varsa, egzersiz bisikletini tercih edin.
 • Kardiyoda en önemli şey düzenliliktir. Bu nedenle, size daha fazla zevk getiren egzersizleri seçin.
 • Egzersiz bisikletinin etkisini arttırmak için, yüksek yoğunluklu aralıklı antremanlar ile serbest pedal çevirmeyi deneyin. Daha fazla kalori harcamak ve kalpteki yükü artırmak için yardımcı olacaklar.