• YARIM ALTIN
  1.349,00
  % -2,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  349053,157
  % -0,06
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Harç Ödeyerek Ödenmiş Olan Borcu Açık Takipten Düşürmek 2021

Harç Ödeyerek Ödenmiş Olan Borcu Açık Takipten Düşürmek 2021

İcra yolu ile tahsilat için başlatılan açık takipteki borcunuzu ödemenize rağmen hala E-Devlet de icra dosyanız açık olarak mı görünüyor? Muhtemelen ödemenizi icra dairesi yerine avukat ya da firmaya yapmış olduğunuz için Uyap da dosyanız hala açık takip de görünmektedir. Peki, Ödenmiş olan borcu açık takipten düşürmek için ne yapılması gereklidir? Uyaptan dosya kaldırma nasıl yapılır? E-Devletten İcra Dosyanızı Nasıl Kaldırabilirsiniz?

Açık Takip Nedir?

Bankalar ya da çeşitli kurumlar alacaklarını tahsil edemedikleri zaman 90 gün sonrası idari takip işlemi başlatabilmektedirler. İdari takip sürecinde borç ile ilgili anlaşma sağlanamaz ve ödeme yapılamaz ise Açık takip süreci başlatılmaktadır. İcra yolu ile tahsilatın esas alındığı bu süreç içerisinde borcunuzu ödeyerek açık takipte olan işleminizi kapatmanız mümkündür.

E-Devletten İcra Dosyanızı Nasıl Kaldırabilirsiniz?

Açık takipte olan borcunuzu icra dairesine değil de avukat ya da varlık yönetim şirketlerine ödemeniz durumunda dosyanızın kapatılması gereklidir. Ancak siz hala E-devlet de açık takipte olan borcunuz olduğunu görüyorsanız muhtemelen ödemeyi yaptığınız firma icra dairesine başvuru yaparak dosyanın kapatılması talebinde bulunmamıştır.

Uyap dosya sildirme-Harç Ödeyerek Ödenmiş Olan Borcu Açık Takipten Düşürmek

Harç Ödeyerek Ödenmiş Olan Borcu Açık Takipten Düşürmek

Haricen tahsil durumlarında alacaklı olan tarafın avukatı ya da varlık firmaları icra dosyasının kapatılması talebini vermek yerine 1 yıl sonunda dosyanın takipsizlik kararı ile düşmesini beklemektedir. Ancak siz bu borç nedeni ile kredi kullanmak ya da farklı sebeplere bağlı olarak zor durumda kalıyorsanız ödemeyi yaptığınız kuruma başvurarak Uyaptan dosya sildirme işlemi talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Uyaptan Dosya Kaldırma Nasıl Yapılır

Uyaptan dosya kaldırma işlemi için alacaklı olan tarafın vekilinin icra dairesine dilekçe ile başvuru yaparak alacağın haricen tahsil edildiğini beyan etmesi gerekmektedir. Bu beyan sonrası icra dairesi tarafından alacağın % 3,6 oranında icra dosyası kapatma harcı hesaplanacaktır. İcra dosyası kapatma harcını ödemeniz halinde Uyaptan dosya sildirme işlemi tamamlanmaktadır.

İcra dosyası kapatma harcı ödenmediği sürece açık takip borcunuz tahsil edilmemiş olarak görünmeye devam edecektir. Banka ya da finans kuruluşlarına yapacağınız kredi başvurusu işlemleri sırasında açık takipte borcunuz olması ise kredi kullanmanıza engel olacaktır. Bu nedenle İcra dosyası kapatma harcı ödeyerek ödenmiş olan borcu açık takipten düşürmek gerekmektedir.