• YARIM ALTIN
  2.511,00
  % 0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  13,8172
  % 0,89
 • € EURO
  15,6591
  % 0,62
 • £ POUND
  18,2782
  % 0,81
 • ¥ YUAN
  2,1666
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,1875
  % 0,91
 • BITCOIN/TL
  682581,132
  % 1,40
 • BIST 100
  2.040,06
  % 1,77

Hemoroid (Basur) Neden Olur ve Nasıl Geçer

Hemoroid (Basur) Neden Olur ve Nasıl Geçer

Hemoroid (Basur) nedir?

Hemoroidler halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinir, patolojik bir artıştır. Düğümler rektumdaki damarları da içeren vasküler pleksuslardır. Normalde, tüm insanlar bunlara sahiptir, ancak birçok faktörün etkisi altında kan durması ve iltihaplanma gelişebilir. Sonuç olarak, düğümler fark edilir hale gelir ve isimlerini tamamen haklı çıkarmaya başlar.

Bu, özellikle tuvalete gitmeye çalışırken anüsteki ağrıya neden olabilir.

Bir veya başka şekilde, kanama yaşamları boyunca yetişkinlerin% 75’inde görülür.

Hemoroid (Basur) olduğumu nasıl anlarım?

Basur Belirtiler:

 • Tuvalet kağıdı ya da tuvalette düzenli olarak kırmızı kan olduğunu fark ediyorsunuz.
 • Zaman zaman anüste kaşıntı, tahriş veya ağrı hissedersiniz.
 • Anüsünde bir şişme hissi varsa.
 • Anüsünde bezelye veya fasulye büyüklüğünde küçük bir yumru hissedersiniz. Dokununca tatsız ve hatta acı verici bir his varsa.

Bu işaretlerden herhangi biri, hem bireysel olarak hem de herhangi bir kombinasyon halinde, hemoroidiniz olduğunu gösterebilir. Elbette, bu semptomların herhangi birini tanımlarken, uzman doktorun kesin teşhisini kesinleştirmek daha iyidir.

Hemoroidler  farklı mı?

Evet. Oldukça geniş bir semptom yelpazesi, hemoroidlerin anüsün farklı bölgelerinde lokalize edilip farklı formlar almasından kaynaklanmaktadır.

 • İç hemoroidler Bu, damarların genişletilmiş kısımlarının rektum içine yerleştirildiği bir durumdur. Bu durumda, acı yoktur, ancak bu bölgelerden geçen dışkı onları yaralayabilir – bu nedenle hafif bir kanama vardır. Eğer tuvalete giderken çok fazla zorlarsanız, damarın genişletilmiş kısmını dışarı iterek çıkarabilirsiniz – buna hemoroid prolapsusu denir ve sıklıkla ağrı ve tahrişe neden olur.
 • Dış hemoroidler Bu, anüs etrafındaki derinin altındaki damarların genişlemesi denir. Herhangi bir tahriş için – dışkı veya rahatsız edici iç çamaşır – dış hemoroidler kaşıntı ve kanama yapabilir.
 • Trombozlenmiş hemoroidler Bu, anüsün genişlemiş damarlarında biriken kanın bir pıhtı (trombüs) oluşturduğu bir durumdur. Bir trombüs kendini acı, şişlik, iltihaplanma ve anüs yakınında sert bir şişlik hissi ile hissettirir.

Hemoroidler (Basur) tehlikeli midir?

Hemoroidler, rahatsızlık ve ağrı ekleyerek yaşam kalitesini azaltır. İlk belirtiler ortaya çıktığında kesin tanı ve gerekli tedaviyi belirlemek için bir doktora danışmak önemlidir.

Basur Neden Olur?

Hemoroidlere bir çok sebepten olabilir.

 • Alt rektum ve anüste düzenli aşırı yüklenme. Bu, kronik kabızlık, tuvalete giderken kuvvetli bir şekilde zorlanma alışkanlığı, çok yoğun fiziksel efor, aşırı kilo veya örneğin, büyük uterus rektum üzerine baskı yaptığında  olur. Bütün bunlar kan akışını bozar ve damar duvarlarını zayıflatır.
 • Anal kanalın düz kas tonusunda artış. Bu, kan akışını da etkileyen doğuştan bir özelliktir.
 • Yaş. Yıllar boyunca damarları tutan bağ dokuları ve şekilleri de dahil olmak üzere zayıflar. Bu, bazı bölgelerdeki venlerin dilatasyonuna ve bunların kaybına neden olabilir.

Basur nasıl geçer?

Uzun yıllar boyunca gelişen ve şimdi çok büyük boyutta düğümlerle kendini gösteren “hemoroid” den bahsediyorsak, yalnızca bir operasyon genellikle yardımcı olabilir. Damarların genişlemesi o kadar önemli değilse, rahatsızlık ve ağrı için daha basit araçlar da kullanılabilir.

1. Oturmalı banyolar

Kalça ve kalçalar için ılık bir su banyosu kaşıntıyı, tahrişi azaltır ve anüsün kas spazmlarını hafifletir. Eczaneler, tuvalete yerleştirilen küçük plastik banyoları satmaktadır, ancak normal bir banyo ile değiştirilebilmektedir. Su ile doldurun, böylece oturma pozisyonunda kalçalarınızı kaplar ve 20 dakika kadar içinde oturmasını sağlar. Bu tür işlemler tuvalete her yolculuktan sonra ve rahatsızlık giderilinceye kadar günde 2-3 kez yapılabilir.

2. Buz

Kaşıntı, şişme ve tahriş dayanılmazsa, anal bölgeye ince bir havluyla sarılmış bir buz torbası takabilirsiniz. Bu, rahatsız edici semptomların azaltılmasına yardımcı olacaktır.

3. Reçetesiz satılan kremler ve fiti anestezi ile

Lokal anestezi içeren hemoroid ilaçları geçici olarak kaşıntı ve ağrıyı hafifletir. En sık kremler, rektal fitiller şeklinde üretilirler – tercih ettiğiniz şeyi kullanın.

4. Venotonik

Bu tür ilaçlar sadece ağrı ve şişliği azaltmakla kalmaz, aynı zamanda damarların tonunu iyileştirmeye yardımcı olur, bu da kan durgunluğu ve kan pıhtılarının oluşma riskinin azaldığı anlamına gelir.

Basur olmamak için ne yapılmalı

Ne yazık ki, hiç kimse basura bağışıklık kazanmaz. Ancak bir dizi tavsiyeye uyursanız, olasılığını azaltabilirsiniz.

1. Daha fazla lif ye

Meyveler, sebzeler ve tahıllar dışkıyı yumuşatır. Bu, rektum ve anüs içindeki damarlardaki yükü azaltır.

2. Bol miktarda sıvı tüket

Günde 6-8 bardak su ve diğer içecekler (alkol hariç) dışkılarınızı yumuşak tutmanıza yardımcı olur.

3. Dürtüyü hissettiğin anda tuvalete git

Bekleme! Dışkı rektumun içine hapsolunca, çabucak nemi kaybeder ve çok kuru olur.

4. Tuvalette otururken, ıkınmamaya çalışın

Gerginlik rektum ve anüs duvarları üzerinde damarlar için kötü olan aşırı baskı yaratır.

5. Daha az otur

Bu öneri yalnızca genel olarak yaşam biçimini değil, aynı zamanda tuvalete oturmanın zamanını da ilgilendirir. Oturduğumuzda, anüs içindeki damarlardaki yük artar ve bu hemoroid riskini arttırır.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.