• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1550
  % 0,27
 • € EURO
  9,7089
  % -0,14
 • £ POUND
  11,2284
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,2454
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1056
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  491416,691
  % 3,38
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65

Hes Kodu Nasıl Sorgulanır?

Hes Kodu Nasıl Sorgulanır?

Hes kodu olarak adlandırdığımız isim aslına Hayat Eve Sığar kelimesinin kısaltılmış halidir. Hes kodu Covid – 19 pandemisi sonrasında çıkmış olan bir teknolojidir. Hes kodu’nun temel amacını Covid – 19 vaka sayısını indirmek olarak kısaca özetleyebiliriz. İnternette sık sık karşılaştığımız Hes kodu nasıl sorgulanır? diye aramaları rahatlıkla görebiliriz. İnsanlar hes kodu teknolojisi ile yeni yeni tanışmaya başladıkları için hes kodunun basit özelliklerini bile bilememektedir. Bu son derece normal karşılanabilecek bir durumdur; çünkü bu hes kodu teknolojisi yeni çıkmıştır. Gelişen dünya da her teknolojiye insanların hızlı bir şekilde ayak uydurması zordur. Bu sebeplerden ötürü hes kodu nasıl sorgulanır diye gelen sorulara ve internet aratmalarına kötü bir gözle bakmamak gerekir.

Hes Kodu Nasıl Sorgulanır 2020?

Hes kodu sorgulamak için artık cep telefonumuza indirdiğimiz uygulama yeterli olacaktır. Bu uygulamanın adı E-devlet kapısı. İos ve android cihazlar için indirmesi kolay bir şekilde bitecek bir uygulama. E-devlet kapısının sorgulama ekranına girerek hes yazdığımızda hes kodu sorgulama adında bir seçenek sizi karşılayacaktır. Hes kodu nasıl sorgulanır gibi sorularınızı gidermek için faydalı olmuştur. Hes kodu alma işleminizi de E-devlet kapısı uygulaması  ile gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca hes kodunuzu almak veya sorgulamak için Covid – 19 pandemi sürecinde geliştirilen hayat eve sığar aplikasyonunda kullanabilirsiniz. Hayat eve sığar uygulaması da Türkiye Cumhuriyeti Devlet’i tarafından geliştirildiği için E-devlet kapısı gibi bu uygulamada son derece güvenilirdir.

E-devlet kapısı uygulaması Türkiye Cumhuriyeti Başkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından geliştirilmiştir. Bu bağlamda uygulama Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapıldığı için güvenilirlik yönünden herhangi bir soru işaretiniz olmasın. Nitekim bu uygulama sadece söz konusu kod için değil, birçok devlet işlemlerinin yapıldığı bir mecradır. Bu yüzden de uygulama yapılırken profesyonellerden destek alınmış ve güvenlik düzeyi maksimum seviyede tutulmuştur.

Hes Kodu Sorgularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hes kodu sorgularken dikkat edilmesi gerekenler arasında mutlaka hes kodunuzun son geçerlilik tarihidir. Hes kodu belli ay periyotlarında alınabilmektedir. Hes kodu ayrıca yıllık seçenekleri ile sizlere sürekli olarak hes kodu alma yükünden kaldıracaktır. Hes kodu son geçerlilik tarihiniz geçti ise onu kesinlikle kurumlara ibraz edemezsiniz. Yeni hes kodu üretmeniz gerekmektedir. Hes kodunuzu üretirken uzun süreli olarak üretmenizde fayda var çünkü bir daha hes kodu üretmekle kimse uğraşmak istemeyecektir.

Hes Kodu Neden Gereklidir?

Hes kodu nasıl sorgulanır gibi sorular soran insanlar hes kodu neden gereklidir tarzında sorularda soruyorlar. Hes kodunun temel amacı Covid – 19 hastalığı taşıyan insanların toplum arasındaki faaliyetlere gitmesinin önüne geçmektedir. Mesela bir halı sahaya futbol oynamaya gideceksiniz arkadaşlarınızla halı saha sahibine hes kodunuzu ibraz etmek zorundasınız. Aksi takdirde spor müsabakanız oynanmayacaktır. Bu bağlama Covid – 19 riski taşıyan hasta var ise hemen belli olarak hes kodu ile gerekli tedbirler alınıp Covid – 19 hastasının güvenli bir şekilde evlerine veya hastaneye nakil edilmesini sağlar. Bu uygulama bu yönleriyle değerlendirildiğinde çok faydalı bir uygulamadır. Covid – 19 vakalardaki artışı böyle sıkı önlemler alarak atlatabiliriz. Hes kodu bu açıdan takdire şayan bir iş çıkarmaktadır. Hes kodu talep edilen kurumlarda veya firmalarda hes kodunuzu ibraz etmek zorundasınız. Bu başlıklar sayesinde sizlerin ihtiyaç duyulduğu anda sizin sorununuza çare olabilecek ince detaylar var.

Hes Kodu Neden Sorgulanmalı?

Hes kodu neden sorgulanmalı konusunda kısa bir açıklama ile sizin zihninizde daha kolay anlaşılması için kısa bir giriş yaparak konuyu anlatacağım. Hes kodu sorgulama işlemi son kullanma tarihi geçmiş hes kodunuzu tekrar ibraz etmemek açısından sorgulanmalıdır. Hes kodu sorgularken son kullanma tarihi geçiş hes kodlarınızı ibraz etmemeniz açısından önemlidir. Bazı firma veya kuruluşlar hes kodunu toplu bir şekilde alıp gün sonu sisteme girmektedir. Sisteme girdikleri zaman tarihi geçmiş hes kodu görüntülediklerinde sizlere veya firmalara ciddi yaptırımlar uygulanabilir. Bu bağlamda hes kodunuzun son kullanma tarihini belli aralıklarla kontrol etmenizde fayda var. Bu işlem çok kısa sürdüğü için sizin vaktinizi fazla almayacaktır. Cep telefonunuza indirdiğiniz E-devlet Kapısı veya Hayat Eve Sığar uygulamasıyla hızlı ve zahmetsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zoom canlı ders nasıl yapılır yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.