• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  364991,396
  % 2,26
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

İcraya Mal Beyanında Bulunmazsam Ne Olur ? 2021

İcraya Mal Beyanında Bulunmazsam Ne Olur ? 2021

Alacağını normal şartlar altında tahsil edemeyenler doğal olarak İcra Müdürlüğü aracılığı ile alacaklarını tahsil etme yoluna giderler. Günümüzde İcra Müdürlüklerinin kapısı en çok bankalar çekmektedir. Ödenmeyen Kredi ve Kredi Kartları ile birlikte yasal dayanağı olan diğer senet ve benzeri ödenmeyen alacakların taksili İcra yani kanun zoru ile yapılır.

Teknik terimlere boğulmadan icraya mal beyanında bulunmama durumuna ilişkin izahata bakacak olursak;alacaklı vekilleri İcra Müdürlüğüne başvurmak suretiyle alacaklarının tahsili için icra kararı aldırırlar. İcra Müdürlüğü ilk etapta size borcun ödenmesi için hatırlatma ve yedi gün içinde borcun ödenmesi akış durumda icra işleminin başlayacağı ile birlikte anılan süre içerisinde Mal Beyanında bulunmanızı ister.

Mal Beyanında bulunmak için ister bizzat İcra müdürlüğüne giderek veya yazılı oluşturulacak bir metini posta yolu ile İadeli Taahhütlü olması daha doğru olur, mal beyanında bulunabilirsiniz. Mal beyanı içeriği ise; varsa net maaşınız, eviniz, arsanız, arabanız var ise onları bankada bulunan nakit paranız ile birlikte ziynet eşyalarınızı yazabilirsiniz. Yada işin aslı resmi kayıt altında olanları yazmak daha mantıklı yani maaş ev arsa araba gibi.

İcraya Mal Beyanında Bulunmamak

Peki icraya mal beyanında bulunulmaması durumunda ne olur? derseniz ona da açıklık getirelim. Mal beyanı aslında günümüzde anlamını yetirmiş durumdadır ama kanun halen yürürlüktedir. Artık İcra Müdürlükleri ve Alacaklı vekilleri sizin tüm Tapu Kayıtlarınız, Araç Bilgileriniz, hatta dava konusu olması halinde Banka hesaplarınıza ulaşmaları çok kolay olmaktadır.

Genel işleyişe bakıldığında mal beyanında bulunmayan kişilerin borcu karşılayacak maaş, arsa ev gibi malları var ise genelde mal beyanında bulunulmaması konusu çok dikkate alınmamaktadır. Ancak borçlunun maaş ve hiç bir malı olmaması, alacaklıların borçlu kişiye ulaşamaması gibi durumlarda Avukatlar mal beyanında bulunmayan kişilere ulaşmak veya açıkça süründürmek istediklerinde, mal beyanında bulunmadığı bahisle İcra Müdürlüklerinden kararla çıkartırlar ve Kolluk kuvveti zoru ile mal beyanında bulunulması hususunda karar aldırırlar.

Normal Şartlar altında mal beyanında bulunmayanlara üç aya kadar hapis cezası öngörülse de, siz mal beyanında bulunmanız halinde bu hüküm ortadan kalkar. Örneğin polis veya jandarma sizi zorla götürdü mal beyanında bulunmanız halinde geri bırakılırsınız.

Kısaca İcra Müdürlüğünde size mal beyanında bulunmanızı isterler ve sizde varsa bir malınız, maaşınız geliriniz var ise var dersiniz, bir şeyiniz yok ise zaten yok der ve tutanağı imzalar çıkarsınız. Burada dikkat edin ve olaki oralarda alacaklı avukatları vardır. Size borcun ödenmesine ilişkin bir taahhütname imzalatmaya çalışırlar onu sakın imzalamayın, ödeme taahhüdünde bulunmak zorunda değilsiniz ve sizi kimse bu konuda zorlayamaz.