• YARIM ALTIN
  2.233,00
  % 3,22
 • AMERIKAN DOLARI
  12,4902
  % 3,08
 • € EURO
  14,1202
  % 4,02
 • £ POUND
  16,6855
  % 3,24
 • ¥ YUAN
  1,9380
  % 2,96
 • РУБ RUBLE
  0,1652
  % 1,77
 • BITCOIN/TL
  685869,202
  % 3,80
 • BIST 100
  1.776,41
  % -2,35

İhtiyaç Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankalardan ihtiyaç kredisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler, aslında her bilinçli tüketicinin yapması gereken bazı temel kuralları içermektedir. Bununla birlikte ihtiyaç kredisi hemen hemen herkesin başvurabileceği bir kredi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Nitekim gerek iş yaşamında olsun gerekse de özel hayatta acil nakit ihtiyacı her an vatandaşın karşılaşabileceği temel bir sorun olmaktadır. Bu bağlamda ihtiyaç kredisine başvuruların yoğun olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda bankaların müşterilerine sunduğu tüm konut, taşıt, ticari gibi kredi türleri arasında batık oranı en çok ihtiyaç kredisinde görülmektedir. Çünkü pek çok kişi ihtiyaç kredisi çekerken dikkat edilmesi gereken hususlara önem vermeden bu yönteme başvurduğu için bu şekilde kaçınılmaz olumsuz sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

Her ne kadar bankalar kendi bünyelerine yapılan kredi başvurularında birtakım analizler yaparak başvuru sahiplerinin gelirlerine ve profillerine uygun olarak kredi tutarı belirleyip vade seçenekleri sunmaya çalışmaktalar. Fakat ülkemizde kayıt dışı gelirin fazla olması sebebiyle banka yetkilileri de bazı durumlarda kredi talebinde bulunan kişilerin durumunu iyi analiz edememektedir. Bu durumun da en büyük neticesi olarak batık ihtiyaç kredileri meydana gelmektedir.

Bu bağlamda ödeme işlemlerinde zorluk yaşanmaması için bankalara ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunmadan önce yapılması gereken hesaplamalara dikkat edilmesi önem teşkil etmektedir. Bu yazımızın devamında ihtiyaç kredisi kullanımlarında dikkat edilmesi gerekenleri bulabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisinde Aylık Ödeme Taksit Hesaplaması

İhtiyaç kredisi kullanımında aylık kredi geri ödeme taksitinin hesaplanması, bankalara ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmadan önce üzerinde durulması gereken en önemli faktördür. Zira bu konuda ülkemizde faaliyetlerini sürdüren bankalar, aylık kredi ödemelerinin ihtiyaç kredisine başvuruda bulunan kişinin aylık gelirinin %50’sinden fazla olmamasına dikkat etmektedir. Dünyadaki önemli finans kuruluşlarında ise bu oranlama %40 olarak belirlenmektedir. Fakat ülkemizde kayıt dışı gelir hususunda yaşanan gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda bankalar bu oranda esneme yapabiliyorlar.

Bu bağlamda aylık kredi ödeme taksit hesaplamasının iyi yapılması gerekmektedir. Örnek olarak 2 bin lira geliri olan bir kişinin en fazla ödemesi gereken aylık taksit tutarı 800 TL’yi geçmemelidir.

İhtiyaç Kredisinde Doğru Vade Seçeneği Tercih Edilmeli

İhtiyaç kredisinde vade seçeneği tercihinin doğru yapılması da kredi çekeceklerin önem vermesi gereken bir diğer husustur. Nitekim kredi kullanan kişiler, doğal olarak ödemelerin en kısa sürede bitmesini istemektedir. Ancak vade seçeneğinin kısalması, aylık kredi ödemesinin artması demektir. Bu da dolaylı yoldan kredi kullanan kişinin kendi harcamalarına daha az bütçe ayırması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla kişinin temel ve sosyal ihtiyaçlarını aksatmayacak düzeyde en doğru ihtiyaç kredisi vade seçeneğini tercih etmesi büyük önem taşımaktadır.

Bu noktada en iyi şekilde uygun vade belirleme yöntemi, aylık olarak temel ve sosyal ihtiyaçlara ne kadar harcama yapıldığının hesaplanmasından geçmektedir. Bu sayede geriye kalan tutar, kullanılan ihtiyaç kredisinin geri ödemesinde verilecek aylık taksitlere göre ayarlanabilmektedir. Zira aylık kredi ödemelerinde zorlanma ihtimalinin söz konusu olması durumunda mutlaka vade sayısının artırılması yoluna gidilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi ürünlerinde uygulanan en uzun vadenin de 60 ay olduğu unutulmamalıdır.

İhtiyaç Kredisinde Maksimum Kredi Tutarı Hesaplanmalı

İhtiyaç kredisinde maksimum kredi limiti hesaplanarak, en uygun seviyede kredi kullanımı yapılmalıdır. Nitekim ihtiyaç duyulandan az tutarda kredi çekilmesi halinde, söz konusu ihtiyaçlar giderilmediği için bankalardan yeni bir kredi çekilmesi gerekecektir. Bu bağlamda da kişinin iki farklı kredi borcu yükü altına girmesi söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla ihtiyaç kredisi kullanımında mümkün olan en üst seviyede kredi çekilmesi faydalı olacaktır.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.