• YARIM ALTIN
  1.353,00
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5442
  % 0,10
 • € EURO
  8,9918
  % 0,01
 • £ POUND
  10,4408
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  1,1604
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,1018
  % 0,15
 • BITCOIN/TL
  380930,650
  % 1,41
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

İki Farklı Bankadan Kredi Çekmek Mümkün mü? 2021

İki Farklı Bankadan Kredi Çekmek Mümkün mü? 2021

Krediler kısa vadede istediğimiz şeyleri almamız için oldukça kullanışlı bir araçtır. Fakat bazı durumlarda alabildiğimiz kredi yeterli gelmemektedir veya bir kredi borcu öderken başka bir krediye ihtiyaç duyabiliriz. Yani iki kredi birden çekmemiz gerekebilir. Bu gibi durumlarda farklı bir bankanın veya mevcut krediniz bulunan bankanın kredi verip vermeyeceği hep bir merak konusu olmuştur. Bu yazımızda mevcut bir krediniz varken ikinci bir bankadan kredi çekmek mümkün mü veya iki farklı kredi alabilir miyiz sorularına yanıt arayacağız.

Mevcut Bir Kredi Varken Bankadan Kredi Çekmek

Konut kredisi nasıl alınır

Ödemekte olduğunuz bir krediniz mevcutken başka bir bankadan kredi çekmek teknik olarak mümkündür fakat oldukça zordur. Bunun sebebi zaten bankalardaki limitinizi kullanmış olmanızdır. Kredi aldığınız andan itibaren gelirinizde bir artış olmuşsa veya şimdiye kadar tüm borçlarınızı zamanında ödemişseniz ikinci bir krediyi alabilme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Bu gibi durumlarda bankalar kredi notunu ve bankalardaki hareketlerinizi incelemektedir. Kredi notunuz yeterli seviyedeyse dikkat etmeniz gereken asıl husus, ödediğiniz borçların gelirinizin %50’sinden yüksek olmamasıdır. Eğer ki ödediğiniz borçlar gelirinizin %50’sinden yüksek değilse muhtemelen ikinci bir kredi çekebilirsiniz.

Bankalara ödenmemiş olan bir tane bile borcunuz mevcutsa yeniden bankadan kredi çekmek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden düzenli bir ödeme planınızın mutlaka olması gerekmektedir. Eğer ki kredi çekmenize izin verildiyse ister ilk kredinizi çektiğiniz bankadan isterseniz de farklı bir bankadan kredi çekebilirsiniz. Fakat karışıklık oluşmaması açısından ilk kredinizi çektiğiniz bankanızdan ikinci kredinizi çekmeniz hem ödeme açısından hem de kafa karışıklığı yaşamamanız açısından daha mantıklıdır.

İki Farklı Kredi Aynı Anda Alınabilir mi?

Taşıt kredisi nasıl alınır

Çoğu zaman bankalar böyle bir talep olduğunda çekmek istediğiniz iki farklı krediyi tek bir çatı altında toplarlar. Fakat farklı iki bankadan aynı anda kredi çekmek isterseniz yine kredi notunuza ve gelir durumunuza bakılıyor. Bir krediyi aldığınız ilk gün ikinci kredi için hiçbir bankaya başvuru yapmanız mümkün değildir. En az bir iki ay sonra başvuru yapabilirsiniz.

Örneğin bir taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız, banka size tek bir ihtiyaç kredisi vermeyi teklif edecektir. Bunu istemiyorsanız iki bankaya ihtiyaç duyarsınız ancak bir bankadan taşıt kredisini aldığınızda diğer bankadan ihtiyaç kredisini almak için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Çünkü aldığınız krediye göre kredi notunuz yeniden şekillenecektir.

Ne olursa olsun zor durumda kalınmadığı sürece iki farklı bankadan kredi çekmek talebinizi pek tavsiye etmiyoruz. Krediler bazı durumlarda oldukça faydalı araçlar olsalar da planlı bir şekilde kullanılmadığında büyük problemler yaratabilir ve bankaların gözünde düşmenizi sağlayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız kredi çekmek hususunda detaylı bilgi edinmek için bankaların müşteri temsilcileri ile görüşebilirsiniz.