• YARIM ALTIN
  1.372,00
  % 0,56
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3709
  % 0,21
 • € EURO
  8,9779
  % 0,18
 • £ POUND
  10,3468
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  1,1409
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,0991
  % 0,55
 • BITCOIN/TL
  347741,674
  % -4,19
 • BIST 100
  1.488,21
  % 0,35

İpotekli Kredi Nedir? İpotekli İhtiyaç Kredileri 2021

İpotekli Kredi Nedir? İpotekli İhtiyaç Kredileri 2021

Bankalardan acil nakit ihtiyaçlarınıza yönelik anında kredi başvurusu yaptığınızda bankalar çoğunlukla ipotek talep etmezler. Ancak kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar bu talebi ipotekli kredi ile karşılamaktadırlar. İpotekli kredi başvuru koşulları her banka da farklı uygulanabilmektedir. Konut kredisi kullanımında mutlaka uygulanan ipotekli bireysel kredi nedir?

İpotekli Kredi Nedir?

ipotekli-kredi-nedir-ipotekli-kredi-basvurusu

Kredi notu düşük olana ya da kara listede olanlar kredi çekebilir mi sorusunu cevaplarken sıklıkla kullandığımız ipotekli kredi nedir? Kullanılacak olan nakit kredi için bankanın istediği teminat olarak gayrimenkul ipoteği verilmesi sonucu alınan kredi çeşididir. Konut, işyeri ya da arsa ipoteği ile ihtiyaç kredisi kullanmak mümkün olmaktadır.

İpotekli Kredi Başvuru Koşulları

Kredi çekmek için aranan koşullar

İpotekli kredi için her banka ek prosedürler uygulayabiliyor olsa da genel olarak istenen bazı koşullar bulunuyor. Öncelikle kredi başvurusu yapabilmek için 18 yaş üzeri olunması zorunludur. İpotek olarak verilecek olan gayrimenkulün başvuru yapan kişi adına kayıtlı olması ve üzerinde tedbir, ipotek, haciz ya da e-haciz olmaması gerekmektedir.

Başvuru yapılan ihtiyaç kredisi aylık taksitlerinin ödenebilmesi için gelir belgelenebiliyor olmalıdır. Bunun için ya sabit maaşlı, ya firma sahibi veya ortağı ya da ek gelir sahibi olunması istenmektedir.  Başvuru yapan kişinin çalışma ya da gelir durumuna göre belgeler talep edilebilmektedir.

İpotekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

ipotekli-kredi-nedir-ipotekli-kredi-basvurusu

İpotekli kredi başvurusu yapabilmek için adınıza kayıtlı gayrimenkul tapusunun mutlaka olması gerekmektedir. Banka tarafından gayrimenkul değerlendirilmesi yapılabilmesi için ekspertiz raporu istenmekte ve bu rapor ücreti kredi başvurusu yapan kişi tarafından ödenmektedir.

Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar tarafından önerilen ipotekli, kredi konut kredisi ya da yüksek limitli kredi ihtiyaçlarında da sıklıkla tercih edilen bir kredi türüdür. İpotekli kredi başvurusu için banka şubesine bizzat başvuru yapılması zorunludur. Standart kredi başvuru değerlendirilmesi yapıldıktan sonra kredinin onaylanması durumunda kredi ödemesi yapılmaktadır.

İpotekli kredi başvurularında banka puanı elbette ki dikkate alınmaktadır. Daha önceki kredi kullanımlarından dolayı Findeks kredi notu düşük olanlara bankalara kredi vermeyebilirler. Bu nedenle banka puanınızın en azından çok riskli durumda olmamasına dikkat etmeniz önemlidir.