• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  377032,332
  % 2,97
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

İş Yerinde Göz Sağlığınızı Korumak İçin En İyi İpuçları

İş Yerinde Göz Sağlığınızı Korumak İçin En İyi İpuçları

İşyerinde sağlık ve esenlik inanılmaz derecede önemlidir. Peki göz sağlığınız hakkında ne düşünüyorsunuz? İş yerinde saatlerce ekrana bakmak, özellikle kontakt lens kullanıyorsanız, gözlerinize gerçek bir zarar verebilir. İşte tüm gün gözlerinizi rahat hissettirmenin yolu. İş Yerinde Göz Sağlığınızı Korumak İçin En İyi İpuçları sizlerle.

Lenslerinizi dikkatli seçin

Kontakt lensleri her zaman saygın bir markadan, birçok güvenilir perakendeciden birinden satın almalısınız. Reçetesiz kontakt lens satın almak istiyorsanız , ABD yapımı kontakt lens satan birçok Avrupalı ​​saygın perakendeci de vardır. Lenslerinizin reçetenize uygun olup olmadığını her zaman kontrol edin.

Tüm günü bir bilgisayar ekranının önünde geçirirseniz, tüm gün boyunca gözleri nemli ve yağlı tutmak için tasarlanmış lensleri tercih edebilirsiniz. Gözlerinizi nemli tutan kontakt lensler satın alarak, lensleriniz ve gözleriniz çok daha uzun süre nemlenmiş ve daha rahat hissedecektir. Nem bakımından zengin lenslere geçtikten sonra bile gözlerinizin hala ağrılı olduğunu hissediyorsanız, daha sık göz kırpmak için bilinçli bir çaba göstermeye başlayın ve gözlerinizi daha iyi hissettirmek için göz damlası uygulayın.

Daha pürüzsüz bir jel veya silikon yüzeye sahip bazı lensler de mevcuttur. Bu tür bir lens, göze daha fazla oksijenin akmasını teşvik eder ve ayrıca göz yüzeyinde daha kolay kayarak uzun süre takmayı daha rahat hale getirir. Bu tip lens, günün sonunda yorgun gözlerden muzdarip bilgisayar kullanan kişiler için harikadır.

Göz yorgunluğunu önlemek için ara verin

Göz yorgunluğu, her gün iş için bilgisayar kullananlarda yaygın bir şikayettir. Özellikle kontakt lens kullanıyorsanız, göz yorgunluğunu önlemek için bilgisayar ekranı kullanırken her saat ara vermelisiniz. Göz yorgunluğunun semptomları arasında yorgunluk, ağrılı gözler, kuru gözler, bulanık görme, baş ağrıları, boyun ve omuz ağrısı ve odaklanmada güçlük yer alır. Bazı insanlar ayrıca ışığa karşı daha fazla hassasiyet yaşarlar. Göz yorgunluğu, gözlerinizi dinlendirdikten sonra kendiliğinden geçer.

Bir ekranın önünde esas aldığınız saat sayısını ayarlamak zor olsa da (iş için bilgisayar kullanıyorsanız), göz yorgunluğunu azaltmak ve kontakt lenslerinizi daha rahat hissettirmek için adımlar atabilirsiniz. Sizden daha uzaktaki nesnelere odaklanarak başlayın (bu, örneğin pencereden dışarı bakarak sağlanabilir). Uzak mesafelere bakmak, gözünüzün içindeki ‘odak’ kaslarının gevşemesine yardımcı olur, böylece daha az yorulurlar. Diğer seçenekler arasında düzenli molalar vermek, kafa masajı yapmak, çalıştığınız odanın yeterince doğal ve yapay aydınlatmaya sahip olmasını sağlamak ve göz damlası kullanmak sayılabilir.

Gözlerinizi Açıp Kapatın

Tüm gün iş için bir bilgisayar cihazı kullanıyorsanız, ekrana bakarken doğal olarak daha az sıklıkta göz kırpma eğiliminde olduğunuzu biliyor muydunuz? Bilgisayar kullanırken daha az göz kırptığın için, bu göz kuruluğuna ve tahrişe neden olabilir ve bu da kontakt lenslerinin gözlerinin içinde ‘yumrulu’ hissetmesine neden olabilir. Göz yorgunluğu, yorgunluk hissi ve kırmızı, ağrılı gözlerin görünümü, özellikle kontakt lens taktığınızda yeterince göz kırpmamanın başlıca nedenleridir.

Yeterince göz kırpmıyorsanız, özellikle uzun süre bilgisayar ekranına bakıyorsanız, bulanık görme de yaşayabilirsiniz. Normalde, ortalama bir kişi her beş saniyede bir yanıp söner. Bilgisayar kullandığınızda bazen dakikada iki veya üç defadan fazla göz kırpmayabilirsiniz. Bunun gözlerini ne kadar kuru yaptığını hayal edebiliyor musun? Ayrıca bir bilgisayar kullandığımızda tamamen göz kırpmayız, yani gözümüzün tüm yüzeyini yenilemek için göz yaşının tüm yüzeyinden geçmesinden tam olarak yararlanamayız.

Bilgisayar kullanırken bilinçli olarak daha sık göz kırpmaya çalışın ve unuttuğunuz zamanlarda gözleri yağlamak için gerekirse göz damlası kullanın.

Duruşunuzu ve konumunuzu kontrol edin

Bilgisayarı sık kullanıyorsanız kontakt lens takarken monitörünüze nasıl baktığınız gözlerinizi büyük ölçüde etkiler. Asla monitörünüze doğru yukarı bakmayın. Amerikan Optometrik Derneği, bir bilgisayar ekranının göz seviyesinin 15 ila 20 derece altında (yaklaşık 4 veya 5 inç), ekranın merkezinden ölçüldüğünde ve gözlerden 20 ila 28 inç uzaklıkta olmasını öneriyor. Bu, göz yorgunluğunu, yorgun gözleri önler ve ekranı doğru şekilde kullanmanızı sağlar. Bilgisayar görme sendromunun başka bir belirtisi de ağrılı boyun ve omuzlar olduğu için sandalyeniz size yeterli desteği sağlıyor olmalıdır. Yazarken sandalyenizin sizi doğru şekilde desteklediğinden emin olun . Farkında olmayabilirsiniz, ancak bu genel göz sağlığınızı etkileyebilir.