• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1739
  % 0,22
 • € EURO
  9,7615
  % 0,35
 • £ POUND
  11,2617
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  1,2455
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,1054
  % -0,18
 • BITCOIN/TL
  486873,576
  % 1,02
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65

2021 İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

2021 İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

İsteğe bağlı sigorta yardımıyla emekli olmak için kişilerin ikamet adreslerine bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına gitmeleri gerekir. Bu sayede herhangi bir sigorta şartını yerine getirmeden, özel yollarla prim ödeyerek emekli olmak mümkün hale gelmektedir. Ancak isteğe bağlı sigorta sahibi olmak için belirli şartların karşılanması gerekmektedir. gerekli koşulların sağlanması durumunda özel firmalar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu desteği ile isteğe bağlı sigortalı olmak mümkün hale gelmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortanın Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortalı olma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişilerin, 5510 sayılı kanuna tabi olarak çalışmıyor olması gerekir. Bu kişilerin zorunlu olarak kanuna tabi olmalarını gerektirecek durumların meydana gelmemesi gerekir.
 • Sigortalı olarak çalışanlar için, sigorta süresinin ayın 30 gününden az olması durumunda isteğe bağlı sigorta ile eksik günlerin tamamlanması sağlanabilir. Aynı zamanda tam gün çalışmayan part time işçiler de bu imkandan yararlanabilir.
 • Kendileri normal şartlarda sigortalı olup, bu nedenle Türkiye’de sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık aylığı alamayan kişiler, bu sigorta türünden yararlanabilir.
 • Başvuru yapan kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Ev hanımlarına özel olarak yapılan reformda, çalışmayan ev hanımlarının da isteğe bağlı sigorta imkanlarından yararlanması mümkün hale gelmiştir.

İsteğe Bağlı Sigorta İçin Başvuru Yapılacak Yerler Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortanın başvurusunun alındığı alanlar, kaçıncı kez başvuru yapıldığına göre değişiklik göstermektedir.

Bu kapsamda başvuru şekli şu şekilde sıralanabilir:

 • İlk defa isteğe bağlı sigorta başvurusu yapacak kişilerin Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Formunu doldurmaları gerekir. Bu forma sgk.gov adresinden erişmek mümkündür. Doldurulan belgenin ikamet adresinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekir.
 • Kişilerin daha önce isteğe bağlı sigorta başvurusu yapıp, daha sonra bu sigorta başvurusunu geri çekmeleri ya da dondurmaları durumunda, detaylı şekilde form doldurmalarına gerek kalmaz. Bu kişilerin talep dilekçeleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları yeterli olacaktır.
 • İsteğe bağlı sigortanın, isteğe bağlı iştirakçilik durumuna gelmesi durumunda Sıhhiye/ Ankara adresine başvuru yapılması gerekmektedir.

İsteğe bağlı sigortanın başlangıç tarihi, kişilerin başvuru yaptıkları tarihten itibarendir. Sigorta firmasının kurum kayıtlarına, başvuru talebinin intikal etmesinden sonra kayda geçer ve başlatılır.

İsteğe Bağlı Sigortada Prim Ödemeleri

İsteğe bağlı sigortada prim ödeme işlemleri esas kazanç baz alınarak belirlenir. Esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirli bir prim oranı belirlenebilir. Prim üzerinde gösterilecek aylık kazancın %32’si kadarı sigorta primi olarak belirlenir. Bunun %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi olarak alınırken, %12’si genel sağlık sigortası primi olarak belirlenmiştir.

Eski düzenlemede, isteğe bağlı sigortalılık priminin ödenmesi için en fazla 1 ay süre tanınmaktaydı. Ancak yapılan yeni düzenleme ile ait olduğu ayın primini en geç 12 ay içinde ödememesi halinde sigortalının emeklilik ödemeleri askıya alınacaktır. 12 ay sonra yapılacak ödemelerde de gecikme zammı ve faizi alınacaktır.

Hangi Durumlarda İsteğe Bağlı Sigortalılık Sona Erer?

İsteğe bağlı sigortanın sona ereceği durumlar şu şekildedir:

 • Sigortalının sona erdirme talebinde bulunması durumunda, isteğe bağlı sigorta sona erer. Primi ödenmiş son günü takip eden günden itibaren kişi, sigortasız olarak görünür.
 • Kişilerin aylık almaya hak kazanmış olması durumunda, sigortalılık durumları talep üzerine sona erer. Ancak bu durumda, aylık alma hak kazandığının beyan edilmesi için gerekli belgelerin teslim edilmesi gerekir.
 • Ölen sigortalının, ölüm tarihinden itibaren sigortası iptal edilir.

Ev Hanımlarının İsteğe Bağlı Sigortalı Olması

Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta durumu, primlerin düzenli şekilde ödenmesi durumunda mümkündür. Ancak bunun için de bazı şartlar konmaktadır.

Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ev hanımının sigortalı olarak bir yerde çalışması durumunda sigorta iptal edilir.
 • Malullük ve yaşlılık aylığına kaydolması durumunda sigortadan yararlanamaz.
 • Ev hanımının 18 yaşından büyük olması gerekir.
 • Ev hanımının kendine ait herhangi bir gelire sahip olması, isteğe bağlı sigorta yapılmasına uygun değildir.

İsteğe bağlı sigortanın ev hanımları için yapılması durumunda farklı kriterler göz önüne alınır. Standart isteğe bağlı sigortadan farklı olarak ev hanımları için yapılan isteğe bağlı sigorta, daha düşük primler ve daha esnek ödeme avantajları ile sunulmaktadır. Bu nedenle herhangi bir gelire sahip olmayan ev hanımları için daha uygun bir fırsat olarak sunulur.

Ev Hanımları İsteğe Bağlı Sigortaya Nasıl Başvuru Yapabilir?

İsteğe bağlı sigorta başvurusunu ev hanımlarının yapması için en yakın gelir idaresi dairesine başvuruda bulunulması gerekir. Kişinin kendisinin yapacağı başvuruda, yanında kimlik belgesinin bulunması ve kimliği göstermesi gerekir. Gelir vergisi mükellefi olmadığına dair yazılı bir belge alma şartı bulunmaktadır. Bu belge, gelir idaresi tarafından temin edilir. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web adresi kullanılarak İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi doldurularak teslim edilir ve böylece başvuru alınmış olur.

Ev Hanımları Ne Zaman İsteğe Bağlı Sigorta İle Emekli Olabilir?

Ev hanımlarının emekli olması belirli şartları yerine getirmelerinden sonra mümkün olabilmektedir. Öncelikle bu sigorta türü ile emekli olmak isteyen kişilerin gün sayısını doldurması gerekmektedir. başvuru yapılan tarihten itibaren 25 yıl boyunca prim ödemesi yapması şartı bulunmaktadır. Sürenin toplu ödeme yapılarak kısaltılması mümkün değildir.

Diğer yandan 25 yıllık prim ödemesi yapılmış olsa bile yaş sınırının aşılmış olması gerekir. Ev hanımlarının isteğe bağlı emeklilik için geçmeleri gereken yaş sınırı 58 olarak belirlenmiştir. Bu yaş sınırı, ödeme yapan  her ev hanımı için geçerlidir. Bu kapsamda 30 yaşında başvurusunu yapan bir kişi, 25 yıl ödeme yapsa bile, 55 yaşında prim ödemeleri bitmektedir. Buna rağmen 58 yaşını beklemesi gerekir.

Eğer ev hanımının yaşı ilerlemişse, prim ödemelerini 25 yıl yapması durumunda 58 yaşını geçeceği öngörülüyorsa, yaş konusunda kolaylık sağlanmaktadır. Bu kapsamda normal şartlarda yapması gereken 7000 günlük prim ödemesini 5400 güne indirerek yapılacak ödeme günü sayısı düşürülebilir. Böylece ev hanımlarının daha kolay şekilde emekli  olması sağlanmaktadır.

Ev hanımlarının sigorta primlerini çıkarmak için sigortaya tabi olmayan küçük çaplı çalışmaları, bu konuda soruna yol açmamaktadır. Evde el işi yaparak küçük ücretlerle satan bir ev hanımı, bu konuda sigorta firması ile sorun yaşamayacaktır. Ev hanımları için ödenmesi gereken prim günü en az 931 TL, en fazla 6.853 TL olarak belirlenmiştir.

Ev hanımlarının çalışmıyor olma şartı, yalnız başvuru sırasında geçerlidir. Başvuru sırasında çalışmayan bir ev hanımı, isteğe bağlı sigorta hakkı kazanıp prim ödemesi yapmaya başladıktan sonra işe başlasa bile sorun meydana gelmez.  Bu durum, sigortalı olmak isteyen ev hanımı için avantaj da sağlayabilir. Bu kapsamda sigortalılık döneminin emekliliğe yakın son 3,5 yıllık döneminde çalışan bir kişi, prim günü sayısını 7200 güne düşer. Bu sayede ödenmesi gereken prim gününde 25 yıldan 20 güne düşüş yaşanır.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Yaptırma Koşulları

İsteğe bağlı Ek 5 sigorta yaptırma şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişiler, çiftçi olmaları gerekmektedir.
 • Tarım haricinde işlerle ilgilenen kişilerin, orman işlerinde süresiz olarak (mevsimlik ya da gündelik) çalışmaları gerekmektedir.
 • Herhangi bir iş yerinde SSK kapsamında çalışmıyor olunmalıdır.
 • Çiftçilik kaydı, vergi kaydı ve şirket ortaklığı yapılmıyor olması gerekmektedir.
 • Tarım işleri ile uğraşmayan kişilerin bu sigortaya başvuru yapmaları halinde başvuruları direkt olarak reddedilecektir.

4/B İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırmak

İsteğe bağlı sigorta çeşitlerinden 4/B, hane bütçesine gelir sağlamak için evde örgü, dantel gibi işlerle para kazanmaya çalışan ev hanımlarının sahip olacakları bu sigorta hakkı, Bağ-Kur çerçevesine alınmıştır. Bu kapsamda bu sigortadan  yararlanmak isteyen kadınların, en düşük prim miktarı ile primlerini ödemeleri gerekmektedir.

Bu sigortadan yararlanmanın şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Evde dantel, süs eşyası gibi materyallerle para kazanılma çabasında olunmalıdır.
 • 4A haricinde herhangi bir iş yerinde çalışılmammış olması gerekmektedir.
 • Aktif ticari vergi kaydının bulunmaması gerekmektedir.
 • Emeklilik hükümlerine sahip olunmaması gerekmektedir.
 • 000 gün prim ödenmesi gerekmektedir.

4/C Emekli Sandığı İle Emeklilik Şartları

4/C emeklilik sistemine dahil olmak için şartlar, kişinin en az 10 yıl süre ile sigortalı çalışmasını gerektirmektedir. Bu bağlamda kişilerin 10 yıllık çalışma sürelerinin ardından işten ayrılmalarının ardından bir daha sigortalı bir işe girmeyi düşünmemeleri durumunda, geriye kalan prim ödemelerini kendileri yapmaları şeklinde ilerlemektedir. İsteğe bağlı sigorta türleri arasında yer alan isteğe bağlı Emekli Sandığı emekliliği, kişilerin kendi sigortalarını kendileri tamamlaması şeklinde ilerlemektedir. Kendi primlerini kendi ödeyecek kişilerin ödemeleri, kendi özel gelir kaynaklarından yapılacaktır. Bu kapsamda kiralardan yada farklı gelir kaynaklarından yapılacak ödemeler, kişilerin emekliliklerini erkenden edinmelerini sağlayacaktır.

İsteğe Bağlı Sigorta Hesaplama

İsteğe bağlı sigortada prim hesaplaması, asgari ücrete bağlı olarak yapılmaktadır. bu bağlamda asgari ücretin; %20’si malullük, %12’si Genel Sağlık Sigortası olmak üzere %32’si alınır. Hesaplamanın sonrasında ise prime esas kazancın baz alınarak hesaplamaya katılması ile belirlenmektedir.

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur?

Emekli Maaşı Hesaplama Yöntemi Nasıl?

4500 Gün Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

anal porno izle