• YARIM ALTIN
  1.439,00
  % -1,19
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  512698,223
  % -0,36
 • BIST 100
  1.409,19
  % 2,24

İyi Bir Ebeveyn Nasıl Olunur? – En Önemli 10 Kural

İyi Bir Ebeveyn Nasıl Olunur? – En Önemli 10 Kural

1. Yakın dur

Önemli gerçeklerden biri, başka bir yerde olmayı düşünerek bir çocuğa yakın kalamamanızdır.

Onunla birlikte oyun oynayıp ve aynı zamanda iş yapmayı düşünebilirsiniz. Olmaz!

Tamamen çocuğunuzla birlikte olmalısınız. “Hep Yanındayım” felsefesini benimseyin.

2.Birlikte bir şeyler yapın

Çocuk, yaratıcılığın yardımıyla etrafımızdaki dünyayı algılar, farklı duygular yaşar ve korkularla baş etmeyi öğrenir. Aynı zamanda hayal gücü, yaratıcılık ve güzellik duygusu geliştirir. Birlikte bir şeyler yapmayı deneyin: heykel, çizim, şekiller kesmek, fotoğraf çekmek. Yaratıcılık, güzellik, ilham ve hayal gücü ile dolu olan her şeydir.

Zaman ayırın ?

3. Başkalarına öncelik verme, sizden öğrenmeli

Çocukların farklı bir bakış açısını takdir etmelerini ve sempati göstermelerini öğrenmeleri için, sizden dikkat etmenin ne kadar önemli olduğunu sürekli duymaları gerekir. Ve ayrıca dünyanın sadece onların etrafında dönmediğini anlamak için. Onlara TV’yi kapatmayı ve evin işlerinde yardım etmeyi, kibar olmalarını, kötü bir ruh hali içinde olsalar bile ve konuşma sırasında insanları rahatsız etmemelerini öğretin.

4. Karşılıksız sevgi

Genellikle, bir çocuğa bir ders vermek için ebeveynler onu sevgiden mahrum eder: kötü notlar için kızgınlık gösterir, bir şeyi kırıp bozduysa ceza verir. Bu şekilde sevginin kazanılması gerektiğini gösterirler. Öncelikle, çocuk masayı temizlemeli, bütün sebzeleri yemeli, bunları yaptıktan sonra ona sevgi ve ilgi gösterirsiniz. Bu kesinlikle çok yanlış.

Çocuğun aldığı destek ne kadar güçlüyse, birey olarak kendi kendine değer algısı o kadar düşüktür.

Çekinceleri sevdiren çocuklar, kendilerini küçümseyen ve sürekli eleştiren yetişkinlere dönüştürülür. Ancak, mutlak kabul görmeyi hak eden şanslılar daha uyumlu ve kendine güvenen kişilikler kazanırlar.

5. Zekayı unutma

Ebeveynlik kitaplarının yazarı Daniel Siegel ve Tina Payne-Bryson şöyle yazıyor: “Çocuk geliştikçe, çocuğun beyni ebeveynlerin beyninde olanları yansıtır.” Yani, bilgi seviyenizi doldurduğunuzda ve duyguları yönetmeyi öğrendiğiniz zaman, çocuklarınız da bu meyveleri toplarlar. Bu nedenle, zekanın gelişimi çocuğunuza verebileceğiniz en büyük ve en cömert hediyelerden biridir.

Lütfen dikkat ?

6. Kitaplar oku ve tartış

Okuma, çocukların gelişiminde önemli bir aşamadır. Kişisel bir örnek, edebiyat sevgisini aşılamaya yardımcı olacaktır. Çocuk sizi sürekli bir kitapla görürse, sonunda okumak isteyecektir. Ancak bir örnek yeterli değil. Birlikte kitapları okuyun ve ne okuduğunuzu tartışın. Böylece çocuğunuzun konuşma ve hayal gücü geliştirmesine yardım edersiniz, onun içinde bilgi için bir susuzluk uyandırır, düşünmeyi öğrenir.

7. Çocukla empati kurmak

Çocuklar yetişkin ilişkilerini gözlemleyerek empati öğrenirler. Bu nedenle, birbirlerine karşı doğru tutumun bir örneğini göstermek önemlidir. Çocuklara özen gösterin, işlerine ve iyiliğine ilgi gösterin: onlara daha yakın olacak, bir güven, güvenlik ortamı yaratacak ve dünyaya iyilik yapma arzusu yaratacaksınız.

8. Bakım çemberini genişletin

Empati, aile yanında ve aile dışında pratik gerektirir. Önce çocuğa sevdiklerine bakmayı ve sonra yabancılara empati kurup yardım etmeyi öğretmek önemlidir. Bizden farklı, savunmasız ve zayıf olanlara dikkatlice davranmanız gerektiğini gösterin. Çocuğunuza, komşunuzu nasıl rahatlatacak ve destekleyeceğine dair basit ipuçları verin.

9. Çocuklara daha sık sarılmak

Dokunmak ve sarılmak sadece hoş değil. Birini kucakladığımızda, oksitosin salınır (buna “kucaklanma hormonu” denir) ve sevgi ve hassasiyet dalgası hissediyoruz. Emory Üniversitesi, stresi azaltmak ile bir bağlantı bile buldu.

Çocuklara daha sık sarılırsanız, yetişkinlikteki zorluklarla başa çıkmaları daha iyi olur. Dokunmadan yoksun kalan çocuklar gelişimde gecikebilir: daha sonra konuşmaya ve okumaya başlarlar.

10. Unutmayın ki mükemmellik yoktur

Çoğu ebeveyn her zaman her şeyi doğru yapmak ve her hata için kendilerini bastırmak ister. Evet, örnek olmak yüksek bir hedef. Ancak ebeveynler çocuklarına kusurlarını göstermeli ve onlara yaşamın zorluklarının üstesinden gelmeyi öğretmelidir.

Kendinizi bazı hatalar için azarlarsanız, sadece Profesör Brene Brown’un sözlerini hatırlayın: “Çocuklara gerçek olma cesaretini, kendilerine ve diğer insanlara şefkat göstermeye ve bir kişiye gerçek amaç ve anlam veren birliği aşılamalarına yardımcı olan kusurlarını tanıma yeteneği hayatın. ”