• YARIM ALTIN
  2.310,00
  % 0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  12,7412
  % -0,68
 • € EURO
  14,4466
  % -0,59
 • £ POUND
  17,0666
  % -0,56
 • ¥ YUAN
  2,0089
  % -0,66
 • РУБ RUBLE
  0,1719
  % -0,35
 • BITCOIN/TL
  733918,669
  % 2,87
 • BIST 100
  1.808,79
  % 1,82

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir’de gezilecek yerler? İzmir’de ne yenir? İzmir’e nasıl gidilir? vb… İzmir hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizler için derledik.

İzmir Gezilecek Yerler

Ege bölgesinin en güzel şehirlerinden birisi; İzmir’dir. Hem sanayi, hem de kültür bakımından zengin bir şehir arayanlardansanız; İzmir, Türkiye içerisinde örneği az bulunan şehirler arasında yer alıyor denebilir. Dünya genelindeki önemli fuar alanlarından birine sahip olan ve aynı zamana en eski tarihi dönemlerden beri liman şehri olarak bilinen şehir; son derece modern bir yapıya sahiptir. İzmir; metropol olarak değerlendirilen önemli şehirlerden birisidir. Verimli arazileri ile dikkat çekmiş ve eski dönemlerden beri sürekli olarak önemli bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkmıştır. İzmir görülmesi gereken yerler içerisinde önemli bir konumdadır. Bunun yanı sıra İzmir gezilecek yerler bakımından da zengin bir özelliğe sahiptir. Yaz kış burada yapılacak bir etkinlik bulmanız zor olmayacaktır. İzmir hem kültür için hem de tatil için gezi yapılabilecek bir yer. İzmir gezilecek yerler adına büyük bir listeye sahip ama İzmir görülmesi gereken yerler açısından da büyük bir öneme sahip. Burada görebileceğiniz oldukça önemli mekanlar var.

İzmir Saat Kulesi

İzmir’de bulunan Konak Meydanı içerisinde yer alan saat kulesi oldukça önemli bir mimari eser. Sultan 2. Abdulhamit adına dikilen saat; padişahın tahta çıkışını kutlamak adına dikilmiştir. 1901 yılından beri de ayaktadır. Beyaz taş ve aynı zamanda kesme taş oymacılığına dair önemli bir eser olduğu için görmekte fayda vardır. 25 metre olan saat kulesi; sekizgen bir yapıdadır. Eski dönemde bu bina çevresinde tuğralar vardı fakat Cumhuriyet döneminde bu tuğraların yerini ay ve yıldız motifleri aldı.

Kemeraltı Çarşısı

Kapalıçarşı gibi büyük bir çarşı olan Kemeraltı Çarşısı; büyük bir alanda hizmet vermektedir. Eski dönemlerde bir sokak boyu uzanan bu çarşı; dergah olarak da biliniyordu. Sokak 17. Yüzyıl döneminde genişletildi ve çarşı olabilmesi adına da uzatıldı. Bu çevrede birçok eski kervansaray ve han görmeniz de bu nedenle mümkün.

El işçilikleri, tarihi dokumalar, mücevherler ve hediyelik eşyalar için en fazla ziyaret edilen İzmir gezilecek yerler arasında ilk sırada olan lokasyonlardan birisidir.

Kızlarağası Hanı

Biri size İzmir görülmesi gereken yerler hakkında soru soruyorsa; Kızlarağası Hanı mutlaka tavsiye etmeniz gereken yerlerden birisidir. İzmir için çok önemli bir yapıdır. Eski dönemlerde şehrin en önemli ticari alanlarından birisi olduğu bilinmektedir. Birçok önemli kişiye ev sahipliği yapmış olan bu han; oldukça fazla odaya sahiptir. Çok büyük bir avlusu vardır ve burası şu anda bir çay bahçesi ile gelenleri ağırlamaktadır.

Çeşme

Çeşme; İzmir için çok güzel bir tatil mekanı olarak ele alınabilir. Fakat güzel bir tatil mekanının, muhteşem denizinin yanı sıra çeşme aynı zamanda Çeşme Kalesi ile de unlu. Bunun yanı sıra Merkez Kilisesi de görülmeye değer.

Çeşme Kalesi; Osmanlı döneminden kalan bir yapı. Limanı korumak adına yapılan kale; 2. Beyazı döneminde inşa ettirilmiş. Şu anda müze olarak hizmet etmeye devam ediyor. Kale muhteşem bir manzaraya sahip. Merkez Kilisesi ise 1832 yılında yapılmış. Bazikal tipinde yapılan kilise; narteksi planlı bir yapı.

Alaçatı

Sakız kokusunu alabileceğiniz nadir yerlerden birisidir. Sokakları ve evleri huzur dolu bir yer. Kahvaltı yapmanız için olan ufak cafeler ve denizi ile buraya hayran kalacaksınız. Son dönemde birçok ünlünün de tatilini geçirmek için seçtiği bu alanda doğa ile iç içe olmanız mümkün.

Efes

Eski dönemlerin Antik Yunan kentleri arasında yer alan Efes; 2015 dönemi itibari ile Dünya Mirası arasında yerini aldı. Muhteşem bir tiyatroya sahip olan bu kent hala kazılar ile ortaya çıkarılıyor. Şehrin içerisinde dolaşmanız mümkün. Yamaç Evleri bütün tarihi dokusu ile burada sizi bekliyor.

Şirince

Şirince İzmir içerisinde bulunan şirin bir köy. Tepedeki Efes olarak da bilinen bir yer. Burada bolca Selanik göçmeni olduğu için mimarisinde de Yunan esintilerini sıkça bulmanız mümkün. Güzel köy kahvaltıları ve muhteşem şarap tadımları için burası ideal bir yer.

İzmir’de Ne Yenir?

İzmir için önemli olan birkaç yiyecek var.

 • Boyoz; bir nevi izmir poğaçası denebilir,
 • Kokoreç,
 • Kumru,
 • Damla Sakızlı Dondurma,
 • Midye; İzmir için vazgeçilmez tatları arasında.

İzmir çevresine enfes zeytin yağlı yemekler bulmanız da mümkün.

İzmir’e Nasıl Gidilir?

İzmir; hava, kara ve raylı sistem ile ulaşımı olan bir şehir. Ticari bir yapısı da olduğu için daima giden bir otobüs bulmanız ya da bir uçak bulmanız mümkün. Tren sistemi henüz yenilenmediği için banliyö türünde yapacağınız gezi biraz uzun sürebilir. İzmir genel olarak yaz mevsiminde kalabalık bir yapıya sahiptir. İlk bahar ve son bahar aylarında oldukça sakin bir şekilde bu şehri gezmeniz mümkündür.

Dilerseniz makalemizi okuyarak Artvin Borçka’da bulunan Karagöl hakkında bilgi alabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.