• YARIM ALTIN
  1.580,00
  % 1,13
 • AMERIKAN DOLARI
  8,6580
  % 1,42
 • € EURO
  10,1795
  % 0,81
 • £ POUND
  11,9093
  % 0,72
 • ¥ YUAN
  1,3359
  % 1,24
 • РУБ RUBLE
  0,1188
  % 0,59
 • BITCOIN/TL
  414893,434
  % 0,36
 • BIST 100
  1.419,43
  % 0,10

Jeotermal Enerji Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Jeotermal Enerji Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Finansagi.com Yenilenebilir enerji kaynaklarından, jeotermal enerji nedir, nasıl ortaya çıkarılır ve nerelerde kullanılacağına dair kaleme aldığımız makalemize başlayım. İyi okumalar…

Jeotermal Enerji Nedir?

Jeotermal Enerji, topraktan elde edilen ısıdır. Yerkabuğunun içindeki çatlakları ve gözenekleri dolduran, kaya ve akışkanın içerdiği termal enerjidir. Jeotermal kaynaklar, Dünya yüzeyinin altında farklı sıcaklık ve derinliklerde bulunan sıcak su rezervuarlarıdır. Bu enerji elde edilirken herhangi bir fosil yakıtın yakılmasına ihtiyaç yoktur. Kullanılan sıcak su veya buhar kullanıldıktan sonra tekrar kullanılabileceği yere geri döner, bu da onu yenilenebilir bir enerji kaynağı yapar.

Jeotermal Enerji

Jeotermal Enerji

Jeotermal Kaynaklar Nasıl Çıkarılır?

Jeotermal kaynakları bulmak için öncelikle buharı ve çok sıcak suyu kullanmak için yer altı rezervuarlarına derin kuyular açılır. Açılan bu derin kuyulardan borular vasıtasıyla buhar ve sıcak su elektrik üretimi, doğrudan kullanım, ısıtma ve soğutma dâhil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere yüzeye çıkarılır. Özellikle elektrik üretiminde yer altından gelen sıcak buhar doğrudan türbinlere aktarılır ve bu da jeneratöre güç sağlar.

Jeotermal Kaynakların Avantajları Nelerdir?

 • Yenilenebilir olması: Uygun yönetimle, enerji çıkarma hızı bir rezervuarın doğal ısı yeniden doldurma hızı ile dengelenebilir.
 • Güvenilir olması: Jeotermal santralleri, hava koşullarından bağımsız olarak günde 7 gün/24 saat çalışarak sürekli elektrik üretir. Aynı zaman diliminde kömür, doğal gaz, nükleer veya büyük hidroelektrik santrallerinden daha fazla elektrik üretme kabiliyetine sahiptir.
 • Kompakt olması: Jeotermal enerji santralleri kompakttır; elektrik üretmek için GWh başına kömür santrali için 3600 m2, rüzgâr santrali için 1350 m2 veya güneş santral panellerinde 3200 m2 daha az arazi gereklidir.
 • Temiz enerji olması: Modern kapalı devre jeotermal enerji santralleri sera gazı yaymaz. Bu enerji santralleri, en geleneksel üretim teknolojilerine göre ömür boyu enerji üretimi boyunca ortalama olarak daha az su tüketir.
 • Çeşitli alanlarda kullanılması: Enerji tesisleri, sağlık sektörü, seralar, balık çiftlikleri ve gıda işleme ile entegre edilebilen yararlı yan ürün ısısı üretir; ayrıca doğrudan ısı için kullanılabilir.

Jeotermal Enerji

Jeotermal Enerji

Dünya’ da Jeotermal Kaynaklar ve Enerji Üretimleri

Yüzyıllardır etrafta olan dünya yüzeyinin altında bulunan birçok doğal güç kaynağı vardır. Yeraltında, magma (veya erimiş kayalar) tarafından ısıtılan su havuzları vardır. Bu su havuzları jeotermal rezervuarları oluşturur. Evlerimizi ve işlerimizi ısıtmak veya soğutmak için dünyanın sıcaklıklarının gücünden yararlanmak jeotermal enerjinin özüdür. Su veya buhar, gayzer şeklinde (veya bazen bir volkandan magma olarak) yeryüzündeki çatlaklardan kaçabilir. Buhardan yararlanma yeteneği, jeotermal bir enerji santraline güç sağlayan şeydir.

Jeotermal Enerji Birliği’ne göre şu anda 80’den fazla ülkede jeotermal santraller vardır. Amerika Birleşik Devletleri şu anda jeotermal enerjinin küresel lideri olmasına rağmen, Endonezya, Türkiye ve Kenya gibi diğer ülkeler de güç kapasitelerini genişletme için yoğun çaba sarf etmektedirler.

Jeotermal Enerji Üretim Santral Türleri

Farklı şekillerde enerji üreten üç ana jeotermal enerji santrali türü vardır. Bunlar sırasıyla;

 • Kuru Buhar Üretim Santralleri

Kurulu jeotermal santrallerin yaklaşık yarısını oluşturan en yaygın jeotermal enerji santrali türleridir. Yer altı rezervuarlarından sıcak buharı doğrudan jeotermal rezervuarlardan türbinlere aktararak çalışırlar, bu da jeneratörlere elektrik sağlamak için güç sağlar. Türbinlere güç verildikten sonra buhar suya yoğunlaşır ve akıtma kuyusu aracılığıyla toprağa geri gönderilir.

Jeotermal Enerji

Jeotermal Enerji

 • Flaş Tanklı Buhar Üretim Santralleri

Yeraltından gelen sıcak su, daha soğuk bir sıcaklıktaki flaş tankına pompalanır. Sıcaklıktaki ani değişim, jeneratöre güç veren buhar oluşturur. Flaş buhar tesisleri kuru buhardan farklıdır. Çünkü doğrudan yüzeye buhar yerine sıcak su pompalarlar. Bu flaş buhar tesisleri, yerin altından yüksek basınçta sıcak suyu yüzeydeki bir “flaş tankına” pompalar. Flaş tankı çok daha düşük bir sıcaklıktadır ve sıvının hızlı bir şekilde buhara dönüşmesine neden olur. Üretilen buhar türbinlere güç sağlar. Buhar soğutularak su içinde yoğunlaşır ve burada akıtma kuyusundan zemine geri pompalanır.

 • İkili Çevrim Üretim Santraller

Yer altından gelen sıcak su, buhara dönüşen ikinci bir sıvıyı ısıtan bir ısı eşanjöründen pompalanır. Bu ikili çevrim santrallerinde temel fark, yerin altından gelen su veya buharın türbinlerle asla doğrudan temas etmemesidir. Bunun yerine, jeotermal rezervuarlardan gelen su, ikinci bir sıvıyı (sudan daha düşük bir sıcaklıkta kaynayan) ısıttığı bir ısı eşanjöründen pompalanır. Bu ikinci sıvı, bir jeneratörü çalıştıran türbinlere güç veren buhara ısıtılır. Yeryüzünden gelen sıcak su akıtma kuyusu aracılığıyla toprağa geri dönüştürülür ve ikinci sıvı türbin yoluyla geri dönüştürülür ve tekrar kullanılabileceği ısı eşanjörüne geri gönderilir.

Jeotermal Enerji

Jeotermal Enerji

Sonuç

Jeotermal kaynakları ve enerjisinin geleceği için büyük gelişmelerden biri Geliştirilmiş Jeotermal Sistem olarak adlandırılıyor. Bu nedenle Geliştirilmiş Jeotermal Sistem, sıcak suya erişim sağlamak ve yüzeydeki enerji santrallerine ihtiyaç duyulan buharı üretmek için yerin altında binlerce metre soğuk su pompalayarak tasarlanmış jeotermal rezervuarlar oluşturur.

Ayrıca Jeotermal kaynaklar konutlarda, turizm ve sağlık sektörlerinde de yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle insanlar jeotermal kaynakları enerji üretmek dışında, günlük hayatlarında ve şifa kaynağı olarak kullanmaktadırlar.

Jeotermal enerji yenilenebilir bir doğal kaynak olduğu için, onu dünyadan vermeye devam eden bir armağan gibi düşünün. Zamanla, enerji üretim seviyelerini korumak için ek kuyular açmak gerekli olsa da, dünya sürekli olarak gezegenimiz milyarlarca yıl önce oluştuğunda üretilen ısıyı verir.

Enerjinin insan ilişkisi, çevre, yaşam ve madde konularında daha fazla makaleyi Finansagi.com adresinde bulabilirsiniz.

Siz bu enerji kaynağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Jeotermal Enerji kullanılan otel, ev veya santral alanlarını görme fırsatınız oldu mu? Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.