• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1550
  % 0,27
 • € EURO
  9,7089
  % -0,14
 • £ POUND
  11,2284
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,2454
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1056
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  493244,666
  % 3,24
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır: Kapsamlı Bir Rehber

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır: Kapsamlı Bir Rehber

Bu yazımızda kaktüs bakımı ile detaylı bir rehber hazırladık. Nasıl sulanır, nasıl toprak kullanılır, hangi hastalıkları olur, saksı seçimi, saksı değişimi gibi bütün ayrıntıları ile yazdık..

Kaktüs nerede durmalı

Bitkiyi aydınlık bir yere, bir pencere pervazına veya bir pencerenin yanına yerleştirin. Çok az ışık varsa, kaktüs bir süre sonra esneyip deforme olur.

Sıcak mevsimlerde, sıcaklık + 16–18 ° C’nin altına düşmediği mevsimler kaktüsü balkona koyun. Ama yanmamasını sağlamayı unutmayın. İlk birkaç hafta içinde bir gölgeye koyun veya kağıt veya gazlı bez ile üstünü örtün.

Kaktüsün ilkbahar veya yaz aylarında çiçeklenmesini istiyorsanız, kışın yaklaşık + 10 ° C’de muhafaza edin. Bitkiyi pencere çerçeveleri arasına veya başka bir serin yere koyun.

Bu mümkün değilse, kaktüsü aynı yerde bırakın.

Bakımı ile ilgili Püf Noktalar

Kaktüs nasıl sulanır

Sadece yumuşak su kullanın. Sert musluk suyunda bulunan tuzlar nedeniyle, bitkiler ve toprak üzerinde beyaz bir ova ortaya çıkacaktır.

Bir veya iki gün boyunca filtrelenmiş, kaynamış veya sabit su kullanabilirsiniz. Çözülmüş yağmur  – şehirde yaşamıyorsanız da iyidir.- Sulanabilir ve damıtılmış su olabilir. Tercih ederseniz, 1: 1 oranında yerleştirilmiş 1: 1 ile karıştırın.

Sıvıyı oda sıcaklığında veya bir veya iki derece daha sıcakta tutun. Aksi takdirde, kök sisteme zarar verebilirsiniz.

3-4 sulamada bir kez asidik su kullanılması yararlı olur. Damıtılmamış bir litrede, bıçağın ucundaki sitrik asidi sulandırın.

Hangi sulama tekniklerini kullanmalı

Üstten sulama

Toprak yavaşça ıslanacak şekilde suyu yavaşça  saksıya dökün. Kaktüsü ıslatmamaya çalışın. Aksi halde, gövdesi üzerindeki mikro çatlaklara nem girer ve çürüme başlar.

Yaz ve sonbaharda, saksıda ki fazla nemi aldığınızdan emin olun, aksi takdirde kökler çürür.

Düşük sulama

Saksıya su dökün ve üst toprak ıslanana kadar bekleyin. Ondan sonra, emilmeyen her şeyi boşaltın.

Saksıyı  15 ila 20 dakika su içeren bir kaba da koyabilirsiniz. Çıkardıktan sonra, fazla nemin boşalmasını sağlayın..

Kaktüs ne sıklıkla sulanır

Her şey mevsime bağlı. Kasım-Mart ayları arasında, bitkiyi serin bir yerde çıkarmaya karar verirseniz, sulanmaması daha iyidir. Kaktüs ılık kalırsa,  yaklaşık iki veya üç haftada bir sulayın.

Büyüme Mart-Nisan aylarında görünecek ve kaktüsün tepesi yeşile dönecekken, kuru bir kışlamadan sonra sulamaya devam edin. İlk sulamada, bir çorba kaşığı su yeterlidir, daha sonra dozu kademeli olarak arttırın.

İlkbaharda, hem soğuk hem de sıcak havalarda kışlanan bitkiler için sulama arasındaki süre yaklaşık 10-15 gündür. Sabahları su dökünüz, böylece aşırı nem bir günde buharlaşacaktır.

Yaz aylarında, kaktüsleri haftada yaklaşık bir kez akşamları sulayın. Aşırı sıcakta, bir veya iki gün boyunca sulama arasındaki süreleri azaltın ve serinliği ve kötü hava koşullarını artırın.

Sonbaharın gelişiyle birlikte, sulama sıklığını pürüzsüz bir şekilde düşürerek zeminin soğuktan önce tamamen kurumasını sağlayın. Kışı serinletiyorsa kaktüsü topuktan su ile geçirmeyin. Aksi takdirde, gövdesi deforme olabilir.

Her mevsim için temel kural, az da olsa nadiren daha iyi ve bol miktarda bulunur. Toprağın tamamen kurumasını sağlayın. Ek olarak, kaktüs kendisi ne zaman sulanması gerektiğini söyleyecektir. Eğer kaktüs hafifçe “şişirilmiş” ve buruşmuşsa – tam zamanı.

Kaktüs nasıl gübrelenir

Bitkiyi aktif büyüme döneminde, mevsiminde en fazla 2-3 kez besleyin. Bu amaçla sadece özel gübreler kullanıldığında, diğer bitkiler için fon oranları kaktüslere zarar verecektir.

Bir kaktüs naklediyorsanız, ilk birkaç haftada beslemeniz gerekmez. Koşulları ve olası mikrotravmaları değiştirdikten sonra köklerin iyileşmesine izin verin.

Kullandığınız ürünün dozajına dikkat edin. Aşırı gübrelerden, bitkinin büyüklüğü ve şişmesi gözle görülür şekilde artar. Ve özellikle ihmal edilen durumlarda, kaktüs patlayabilir. Bu durumda, yarayı kükürtle (evcil hayvan mağazasından satın alabilirsiniz) ya da dezenfeksiyon için ezilmiş aktif karbon serpin. Zamanla çatlağın yerinde bir yara izi oluşur.

Kaktüs saksı değiştirme

Her birkaç yılda bir saksıyı değiştirin. Böylece zamanla tüketilen toprak karışımını günceller ve gelişen bir kök sistemi için daha fazla yer sağlar. (Saksı nakil işlemini alt tarafta detaylı anlattık)

Kaktüs nasıl saksıya dikilir

Yeni bir saksı alın, kaktüsten birkaç santimetre daha büyük olsun.  Asıl şey, alt kısımda birkaç drenaj deliği olması. Onlar olmadan su durur ve sonunda kökler çürür.

Kaktüs nasıl toprakta yetişir

Dikim için, kaktüsler için özel bir toprak alın, kaba miktarlarda kaba kumla karıştırın ve yaklaşık% 10 kömür ekleyin. Böylece toprak gevşeyecek, nefes alabilirliği artıracaktır.

Bahçe veya orman toprağı tercih ediyorsanız, kullanmadan önce sterilize ettiğinizden emin olun. Örneğin, bir buçuk saat boyunca bir su banyosunda buhar veya 30-40 dakika boyunca nemli substratı bir fırında 80–90 ºC’de kalsine edin. Aksi takdirde parazitleri toprakla bir araya getirme riskiniz vardır.

Aynı şekilde, kalitesinden şüpheleniyorsanız, mağazadan toprak alabilirsiniz.

Seçilen substrattan bağımsız olarak, kaktüs kabının tabanına bir genişletilmiş kil, moloz veya başka bir drenaj tabakası koyun. Aşırı nemden dolayı kökleri çürümeye karşı koruyacaktır.

Toprağı deniz çakıl taşları veya kuvars çakıl taşları ile süslemeye karar verirseniz, onları 10-15 dakika kaynatıp durulayın.

Kaktüs nasıl saksıya dikilir

Aktarırken eldiven takın. Ayrıca karton, katlanmış gazete, köpük yardımıyla bir kaktüsü çıkarın.

Saksıyı alın, yavaşça ters çevirin ve drenaj deliklerinden sadece bir kurşun kalem bastırarak toprakları itin.

Kök sistemini zeminden sallayın. Aşırı büyümüş kökleri yeni saksıya sığacak şekilde kısaltın ve kesme noktalarını kömürle işlemden geçirin. Toprak aynı tip kalırsa, kök sisteminin yıkanmasına gerek yoktur.

Bitkileri yeni bir saksıya yerleştirin, böylece kökler sarılmaz veya bükülmez. Dikkatlice toprakla örtün, gövdenin altını açık bırakın.

Nakil sonrası kaktüs bakımı nasıl yapılır

Her şey mevsime bağlı. Kışın kaktüs nakli yaparsanız, sulamamalısınız. Islak bir arazide ılık bir zaman ekilirken,  yaklaşık bir buçuk hafta sonra sulamaya izin verilir. Bu süre zarfında, mekanik hasarlardan kaynaklanan yaraların sıkılması için zaman olacaktır.

Kaktüs çiçek açmazsa ne yapmalı

Çiçeklenmeyi reddetme nedenleri farklıdır. Örneğin, kaktüs hala genç ise bir iki yıl beklemeniz gerekiyor. Bazı kaktüsler çiçek açar, yalnızca belirli bir boyuta ulaşır.

Ama belki de en yaygın sebep uygunsuz yetiştirmedir. Sıcak içerik ve bol miktarda sulama tomurcuklanmayı önler. Böyle bir özenle çiçeklenmeye güvenmeyin. Mevsimsel bakım çizelgesine dikkat edin.

Çiçekli bir kaktüsün bakımı nasıl yapılır

Kaktüs tomurcukları dışarı attığında, onu yalnız bırakmak önemlidir. Potu daha iyi bir yer bulmak için hareket ettirmeyin veya hareket ettirmeyin.

Gübrelerin ve sulamanın bir süre yapılmaması tavsiye edilir.

Farklı dikenlerde çiçeklenme birkaç saatten birkaç haftaya kadar sürer. Ve tüm bu zaman boyunca, hiçbir şeyi değiştirmeden sadece onları izlemek daha iyidir.

Kaktüs hastalıkları nasıl tedavi edilir

Bütün bitkiler gibi kaktüsler hastalanabilir. Semptomları ne kadar erken fark ederseniz, bitkinin iyileşmesi o kadar olasıdır. İşte kaktüslerle sık karşılaşılan sorunlar.

Etylasyon (ışık yetersizliğinden dolayı deformasyon)

 • Belirtiler: Vitki solgunlaşıyor, uzanıyor.
 • Tedavi: Kaktüs için daha hafif bir yer bulun veya ek ışık kullanın.

Kaktüs hastalıkları nasıl tedavi edilir

 • Belirtiler: Kahverengi lekeler, bitki üzerindeki ağlar.
 • Nasıl tedavi edilir: Akarisitlere kene ilaçları ile tedavi edebilirsiniz. Böcek kovucular yardımcı olmaz.

Mealybug

 • Belirtiler: Bitkide pamuk gibi görünen beyaz bir çiçek var. Zararlıların kendileri de küçük pamuk toplarına benzemektedir.
 • Nasıl tedavi edilir: Plak ve böcekleri yumuşak bir fırça veya nemli bir bezle temizleyin. Tiamettoksam insektisitler ile tedavi edin. Halk ilaçlarını (alkol ve sabun çözeltileriyle yapılan tedavi) sadece küçük bir lezyonla kullanın.

Shchitovka

 • Belirtiler: Kaktüsün üzerinde küçük yassı ölçekler varsa.
 • Nasıl tedavi edilir: Zararlı böcekleri uzaklaştırın ve birkaç kez bir böcek ilacı ile tedavi edin.

Yaprak biti

 • Belirtiler: Kaktüsün üstünde böcek kolonileri görülüyor.
 • Tedavi: Bir böcek ilacı ile tedavi et.

Kök kurdu

 • Belirtiler: Kaktüs zayıf büyür, ancak sapta belirgin bir hasar yoktur. Yerde beyaz lekeler var.
 • Tedavi: Toprağın köklerini temizleyin ve sıcak suyla (60-65 ° C’ye kadar sıcaklıkta) yıkayın. Hasar görmüş parçaları çıkarın. Bitkiyi yeni bir toprağa tekrar yerleştirin. İşleme için Aktar, Confidor veya benzeri ürünler kullanın.

Rot

 • Belirtiler: Farklı boyutlarda karakteristik noktalar.
 • Tedavi: Hasarlı alanı kesin ve kesim noktasını tedavi edin. Sprey antifungal  – mantar öldürücüler. Köklerde ilk çürüme çürüyorsa – çürüyen alanları çıkarın ve dezenfekte edin. Sadece üç hafta sonra tekrarlayın ve sulamaya başlayın. Ciddi yaralanma durumunda, üst kısmı keserek kök yapın. Mantar ilaçlarını tedavi ettiğinizden emin olun.

Bir kaktüsün hastalanmasını nasıl önlersiniz

 • +12 ° C’nin altındaki sıcaklıklarda kaktüsleri sulamayın
 • Soğuk ve sert su kullanmayın.
 • Kök ve köklerdeki yaraları tutun.
 • Aşırı sulamayın.
 • Suyun durgunluğunu önleyin.
 • Yeni bitkileri karantinaya alın. İlk 2-3 hafta, onları ana koleksiyondan ayrı tutun, olağan şekilde özen gösterin ve periyodik olarak hastalıkları kontrol edin.
 • Hastalıklı bitkileri izole edin.
 • Toprağı dikkatlice seçin ve sterilize edin.
 • Yılda 1-2 kez tedavi mantarlar ve böceklerden elde edilen ilaçlar
 • Bitkileri düzenli olarak inceleyin.

Ayrıca okuyun ?

Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır: Kapsamlı Bir Rehber