• YARIM ALTIN
  1.352,00
  % 0,73
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5207
  % -0,20
 • € EURO
  8,9931
  % -0,09
 • £ POUND
  10,4538
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  1,1571
  % -0,30
 • РУБ RUBLE
  0,1017
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  386099,645
  % 4,58
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır? 2021

Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır? 2021

Kara liste, kredi sicil kaydı olarak da bilinen bir veri tabanıdır. Bu veri tabanı Merkez Bankası tarafından tutulmaktadır ve kredi sicili ismiyle de bilinmektedir. Bireysel kredilerin, çek ve senetlerin ödenmemesi durumunda tüketiciler, Merkez Bankası tarafından tutulmakta olan bu kayda girmekte ve olumsuz etkilenmektedir. Çünkü finansal kuruluşlar, kara listede olan kişilere kredi ve benzeri gibi hizmetlerini vermemektedir. Peki, Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listede miyim? (Kara Listeden Nasıl Çıkılır)

Finansal kuruluşlara yapılması gereken ödemeleri aksatan ya da hiç gerçekleştirmeyen tüketiciler zaman zaman kara listede miyim diye merak etmektedir. Bir kişinin kara listede olması için öncelikle yasal takip sürecinin başlaması gerekmektedir. Dolayısı ile borcundan dolayı yasal takip sürecine girmemiş olan kişiler kara listede değildir.

2019 yılında çıkan kara liste affı sayesinde bu listede bulunan kişilerin kredi sicillerinin temizlenmesi şansı doğmuştur. Kredi Sicil Affı Yasası olarak bilinen bu af sayesinde bankaların kredi ürünlerini kara listede olduğu için alamayan kişiler kredi sicillerini temizleme şansı bulmaktadır. Böylelikle kara listeden çıkan tüketiciler yeniden bankaların hizmetlerinden yararlanabilir hale gelebilmektedir. Ancak bunun için gerçekleştirilmesi gereken işlemler bulunmaktadır.

Banka Kara Liste Affı

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara liste affından ve yeniden bankaların hizmetlerinden yararlanılabilmesi için öncelikle tüketicilerin, borçlarını yapılandırması gerekmektedir. Yasanın çıktığı günden itibaren 6 ay içerisinde tüm borçlarını yapılandırmaya sokan tüketiciler bu af kapsamında işlem gerçekleştirebilmektedir. Dolayısıyla kara liste affı yalnızca borçlarını yapılandırmaya alan kişiler için geçerli olmaktadır.

Bu aftan yararlanacak olan kişilerin öncelikle kara listeye düşülmesine neden olan bankanın şubesine giderek yapılandırma talep etmesi gerekmektedir. Ayrıca yapılandırma talebi dışında kara listede olan banka müşterileri, bankadan yeni bir kredi de talep edebilmektedir. Ancak bu kredi, eski borçları kapatmak amacıyla tüketicilere sunulmaktadır. Bankalar kara listede olana kredi vererek, söz konusu listeye alınmasına neden olan borçların kapatılmasına imkân tanımaktadır.

Kısacası; kara listeden nasıl çıkılır diye araştırma yapan kişilerin temelde bilmesi gereken ilk şart; mevcut borçların ödenmesidir. Mevcut borcun ödenmesi dışında kara listeden çıkılmasını sağlayacak olan herhangi bir başka yöntem bulunmamaktadır.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Bankalara kredi kartı veya kredi borcu olan kişilerin 90 gün boyunca herhangi bir ödeme gerçekleştirmemesi durumunda banka tarafından yasal takip süreci başlatılmaktadır. Tüketiciler hakkında yasal takip sürecinin başlatılmış olması kara liste içine girilmiş olması anlamını taşımaktadır. Merkez Bankası, bu kişileri veri tabanına işlemektedir ve bu kişiler kara listede oldukları sürece bankaların kredi ve kredi kartı gibi hizmetlerinden yararlanamamaktadır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır 2020

Merkez Bankası tarafından tutulan bu kayıt, tüketicilerin borçlarını ödemesinden 5 yıl sonra silinmektedir. Dolayısı ile kara liste, tüketicilerin 5 yıl boyunca finansal hareketliliklerini etkilemekte, çoğu finansal hizmetini almasının önünde engel olmaktadır. Bu sebeple kişilerin kara listeye girmemek için borç ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmesi tavsiye edilmektedir.

Tüketicilerin tüm borçlarını ödemesi, aradan 5 yılın geçmesi durumunda kara listeden çıkmak mümkün hale gelmektedir. Ancak kara listeden çıkış yapan kişilere bankalar hemen kredi kartı ve kredi hizmetlerini sunmamaktadır. Bu kişilerin kara listeden çıktıktan sonra düşük olan kredi notlarını yükseltmesi gerekmektedir. Kara listede olanlara kredi verilmediği gibi kara listeden yeni çıkmış olan düşük kredi notlu kişilere de kredi verilmemektedir.

Banka Kara Liste Sorgulama

Kara liste sorgulama işlemleri farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak sayacağımız kara liste sorgusu yapma yöntemlerinden en fazla tercih edileni; Findeks ile kara liste sorgulamadır. Tüketiciler belirli bir ücret karşılığında Findeks sistemi üzerinden kolaylıkla bilgi alabilmektedir. Bunun dışında tercih edilebilecek yollar ise şunlardır:

 • Merkez Bankası’na dilekçe vererek kara liste sorgulama
 • E-devlet üzerinden sorgulama
 • Banka şubelerinden sorgulama
 • SMS ile sorgulama

Temel olarak kara liste sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. Ancak kişilerin kara listede olup olmadığı buradaki Kredi Risk Raporu’na bakılarak tahmin edilebilmektedir.