• YARIM ALTIN
  1.335,00
  % -1,23
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3666
  % 0,07
 • € EURO
  8,9079
  % 0,02
 • £ POUND
  10,3034
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  1,1399
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,1000
  % 0,32
 • BITCOIN/TL
  380933,614
  % 6,08
 • BIST 100
  1.549,29
  % 1,34

Kasko Fiyatları Neden Farklı Olur

Kasko Fiyatları Neden Farklı Olur

Kasko Fiyatları, İster sıfır araç alın ister ikinci el araçlarımız için en önemli şeylerden biriside trafik sigortası dışında kasko poliçesi yaptırmak olmalıdır. Kasko ile trafik sigortasının farkları nelerdir ? Trafik sigortası olası kaza durumlarında karşı tarafın hasarını karşılarken kasko yaptırdığınızda sizin masraflarınızı karşılar. Trafik sigortalarını yaptırmak zorunlu iken kasko poliçelerini yaptırmak ülkemizde zorunlu değildir. Herhangi bir kaza anında karşınıza verdiğiniz hasarın dışında kendi aracınızın hasarıda oldukça önemli bir konudur. Nitekim ülkemizde birçok araç gerek ekonomik koşullar , gerek umursamama sebebiyle kasko yaptırmamaktadır. Araç alındıktan sonra kasko yaptırmak istediğinizde birçok aracı kurumun size sunmuş olduğu farklı fiyatlarla karşılaşırsınız. Peki kasko fiyatları neden farklı olur ?

Sürücünün kendi iradesi dışında oluşan doğal afet,yanma,çalınma ve kaza gibi sebeplerden dolayı kasko poliçelerinin önemi devreye girmektedir. İnternette kasko için fiyat teklifi aldığınızda özellikle hasarlı araçlar için oldukça fiyat farklılıkları görülmekte. Oluşan bu kasko fiyatlarındaki farkların sebebi ne olabilir ?

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2020

Kasko Sigortasında Fiyat Farkı Neden Oluşur ?

Kasko fiyatlarının makul düzeylerde olduğu ülkemizde birçok poliçe türü bulunmaktadır. Poliçelerin bizlere sunmuş olduğu özellikler neticesinde oluşan bu fiyat farklılıklarında birçok kullanıcı en ucuz olan kasko poliçesini tercih etmekte. Fakat en ucuz olanı aslında gerçekten ucuz değil. Şimdi gelin bir örnekle bu durumu açıklayalım. Ahmet bey 35 yaşında bir bankacı olduğunu varsayalım. Ahmet bey 2015 model Chevrolet Cruze 1.6 motor tipi aracı için internetten yapmış olduğu kasko sigortası başvurusunda A ve B şirketlerinden sırasıyla 1400 ve 1700 TL fiyat teklifi almıştır. Ahmet bey sizce burada hangi sigorta şirketini seçecektir ya da hangisini seçmelidir ? Kasko poliçesi seçerken nelere dikkat etmek gerekir ? Burada muhtemelen Ahmet bey daha ucuz olacağı düşüncesiyle A şirketini tercih edecek ve yıllık kasko sigortasını yaptırmış olacaktır.

kasko fiyatları neden farklı

Sigorta danışmanları A ve B şirketlerine dair fiyat teklifi ve poliçe tutarlarını göndermiştir. Ahmet bey poliçeyi incelediğinde A şirketinde 50.000 TL ye kadar hasar karşılanma durumu görürken, B şirketinde 75.000 TL ye kadar hasarının karşılanacağını öğrenir. Bu örnekte gördüğünüz gibi Ahmet bey gibi hemen kasko sigorta poliçesinde ucuz olanı tercih etmemeli poliçe detayları incelenmelidir. Bu sadece basit bir örnektir. Poliçe detaylarında bu ve bunun gibi birçok detaydan dolayı fiyat farklılıkları oluşabilmektedir.

Kasko Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Kasko sigortalarında gerek sürücüden gerekse otomobilden kaynaklı oluşan risk faktörlerinden dolayı kasko fiyatları değişmektedir. Peki kasko fiyatını etkileyen faktörler nelerdir ?

Kasko fiyatını etkileyen faktörler:

 • Sigortalanacak aracın marka ve modeli
 • Müşteriye sunulan ek teminat seçenekleri (doğal afet, yangın deprem, sel, dolu hasarı vb.)
 • Sürücünün mesleği, yaşadığı şehir, yaşı, ehliyetinin kaç yıllık olduğu (50 yaşındaki sürücü ile 20 yaşındaki sürücünün ödeyeceği kasko sigorta primi farklı olur)
 • Müşteriye sunulan hasarsızlık indirimi, kasko yaş indirimi ve bu tip muafiyetler
 • Poliçede yer alan hasar karşılama tutarı
 • Aracın bedeli ve sınıfı (Lüks bir spor otomobil ile 2005 model ford ka’nın poliçe tutarları farklı olacaktır  )
 • Araca sonradan eklenen aksesuarlar kasko fiyatını etkileyebilir fiyat alırken belirtilmesinde fayda var.
 • Aracın daha önce olan tramer durumu.(15.000 TL hasarlı araç ile kazasız aracın kasko fiyatları farklı olacaktır)

Yukarıda gördüğünüz gibi araç kasko fiyatlarında farklılığın oluşmasında birçok faktör etkili olabilmektedir. Sigorta poliçelerinin hesaplanmasında her şeyde olduğu gibi matematiksel formüller kullanılarak yapılır. Aktüer ya biliminin konusu olan sigortacılık sektöründe sizlere tavsiyem bilinilirliği yüksek ve sigortacılık konusunda piyasada belirli bir otorite kurmuş sigorta şirketlerini tercih etmeniz yönünde olacaktır.