• YARIM ALTIN
  2.233,00
  % 3,22
 • AMERIKAN DOLARI
  12,4902
  % 3,08
 • € EURO
  14,1202
  % 4,02
 • £ POUND
  16,6855
  % 3,24
 • ¥ YUAN
  1,9380
  % 2,96
 • РУБ RUBLE
  0,1652
  % 1,77
 • BITCOIN/TL
  675719,490
  % -2,21
 • BIST 100
  1.776,41
  % -2,35

Kediler Neden Isırır? Kedilerin Isırma Nedenleri

Kediler Neden Isırır? Kedilerin Isırma Nedenleri

Kediler pek çok nedenden dolayı sahiplerini ısırabilirler, bu içerikte kediler neden ısırır sorusunda detaylarıyla beraber değindik.

Birçok kedi sahibinin vücudu kedi tırmıkları veya ısırmalarıyla dolu. Sevimli ve bir o kadar tatlı olan bu canlıların, can yakacak ve kanatacak kadar saldırmaları kedi sahiplerini bir hayli endişelendiriyor. Dolayısıyla sık karşılaşılan sorulardan birisi de, ”Kediler Neden Isırır?” oluyor. Bu yazımızda sizlere kedilerin tırmalama ve ısırma nedenlerinden ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Kedilerde Isırma ve Tırmalama Nedenleri

Kedilerin ısırması, pek çok nedene bağlıdır. Yani yalnızca sinirlenen kediler ısırmaz. Kedilerin neden ısırdığını öğrenebilmek için evvela kedileri yakından tanımak gerekir. Kedilerin belli başlı ısırma nedenleri;

 • Oyun oynamak: Kediler için her şey bir oyundur. Ayrıca avcı hayvanlardır. Dolayısıyla avcılık yeteneklerini oyuna çevirerek çevresindeki bireyleri ısırabilirler. Ancak amaçları, kişilere zarar vermek değildir. Aksine sevgi belirtisidir. Oyun oynama amacı taşıyan kediler sahiplerini ısırabilir ya da tırmalayabilir. Ancak çoğu zaman oynama isteklerini acıtmayacak az bir şiddetle ısırarak gösteriyorlar.
 • Korku ve Stres: Annesi tarafından terk edilmiş veya insanlarca darp edilmiş kedilerde bir hayli sık görülür. Bu tür kedileri olan kişiler, mutlaka veterinere danışmalıdır. Şiddetli ısırma ve yaralamaya neden olacak tırmalama yaşanılabilir.
 • Agresif ve Kıskanç Olmak: Kediler, istedikleri olmadığında veya sahipleri başka canlılarla ilgilendiklerinde sinirlenebilir. Çünkü kendilerinin sevilmediklerini ve terk edildiklerini hissederler. Buna bağlı şekilde da saldırgan olurlar. Özellikle bu durumda kedilerin çok tırmaladıklarını biliyoruz.
 • Yorgunluk: Oyun oynarken hem kediler hem de sahipleri, kendilerini kaptırabilir. Bu yüzden zamanın nasıl geçtiğini anlamaz. Ancak kediler, yoruldukları halde sahipleri oyunu bitirmiyorsa durması gerektiğini göstermek amacı ile ısırabilir ya da tırmalayabilir.
 • Bakım: Kediler, bakımlarına düşkün canlılardır. Temiz ortamda yaşamak, beslenme ve tuvalet gibi ihtiyaçlarının eksiksiz olmasını ister. Bakımları yapılmaları hoşlarına gitmeyebilir o yüzden sinirlenebilirler ve bu da ısırmalarına ya da tırmalamalarına neden olabilir…

kediler neden isirir

Kediler “Sahiplerini” Neden Isırır?

Kedim önceden hiç ısırmıyordu ya da nadiren ısırdığı oluyordu ancak son dönemde kedim beni ısırıyor ve sebebini bilmiyorum. Instagram üzerinden bizlere ulaşan takipçimizden gelen bu mesaj, bizi benzer sorunu yaşamakta olan kedi sahipleri için bir açıklama yapmaya itti. Kedi sahipleri, önceki dönemlerden farklı olarak kedilerinin ısırdıklarını ya da tırmaladıklarını gözlemliyorsa burda çeşitli nedenler olabilir. Bu nedenleri şu biçimde sıralayabiliriz:

 • Kediniz sizin haberiniz olmadan bir şekilde şiddete maruz kalmış, korkutulmuş olabilir. Bu da onu strese itmiş ve güven endişesi yaşamasına neden olmuş olabilir.
 • Kediniz kızgınlık döneminde olduğu için agresif olabilir.
 • Kediniz diğer birini ya da sahiplendiğiniz diğer bir hayvanı kıskanmış olabilir.
 • Kediniz hamile olabilir. Hamileliğin hassas bir döneminde olduğu için tırmalama ve ısırma davranışları sergiliyor olabilir.

Yavru Kediler Neden Isırır?

kediler neden isirir

Yavru kedilerin tırmalaması ya da ısırması da yetişkinler ile benzer nedenlere dayanmaktadır. Ancak yavru kediler daha hassas olduklarından özellikle korku, stres, şiddete maruz kalma durumlarında ani tepkiler verebilmekte ve ısırma/tırmalama gözlenebilmektedir.

Yavru kedilere çok daha dikkatli yaklaşmak ve onların size alışması için zaman tanımak dikkat edilecek en önemli konu olmaktadır.

Kedilerin Isıracağı Nasıl Anlaşılır?

Kediler, ısırmadan önce küçük sinyaller verir. Sahipleri bunu fark ettiğinde kedilerinin ısırmasından kurtulabilir. İşte o uyarılar…

 • Hırıltı: Kedi ısırma uyarılarının başında gelir. Birçok kedi, ısırmadan önce hırıltılar çıkartır. Sert bir ses tonunda olan bu uyarılar, karşıdaki kişide tedirginliğe neden olur.
 • Bakışlar: Kediler, ısıracağı kişiyi gözleriyle dikkatli bir biçimde takip eder. Dakikalar geçse de gözlerini ayırmaz. Uygun pozisyon bulduğunda hemen ısırır.
 • Kuyruk Hareketleri: Kedileri anlamanın en belli başlı yolu kuyruk hareketlerini gözlemektir. Kediler kuyruğunu hızlı salladığında sinirlediklerini gösterir. Bununla birlikte kulaklarını düşürüyorsa her an ısırabilir demektir.

 kediler neden isirir

Kedilerin Isırması Nasıl Önlenebilir?

Kedilerin ısırması ve tırlaması önlenebilir. Ancak bunun bir içgüdü olduğunu da unutmamak lazım. Bu içgüdüyü azaltmak için günde en az bir saat kedilerle oynamak gerekir. Özellikle fareli ve ipli oyuncaklar kedilerin sakinleşmesinde etkilidir. Kedilerin ısırmasını önleyecek öneriler;

 • Şiddet Yok: Isırma sırasında kedilere asla vurmamak gerekir. Şiddet uygulamak, kedilerin daha çok sinirlenmesine neden olur. Onun yerine kedinize nazik davranmak ve ortamı terk etmek etkili olacaktır.
 • Tepkileri Belli Etmek: Kediler ısırdığında veya tırmaladığında tepkiler belli edilmelidir. Bu sayede kediler, kişinin canının yandığını anlar ve bir daha aynı hareketi yapmaz.
 • Sevgi: Kediler sevildiğini anlamak ister. Kediler sakinleştikten sonra 5-10 dakika arası başını okşamak kedinin sevildiğini anlamasını sağlar.
 • Ödül: Kedilerin güzel davranışlar sonrası ödüllendirilmesi, öfke duygularını azaltır. Bu sayede saldırgan olmaz.
 • Eğitmek: Yetişkin kedilerin eğitilmesi zordur ve zaman alır. Ancak yavru kedilerin eğitilmesi bir hayli kolaydır. Yavru kedileri bol bol sevmek, saldırgan olmalarını engeller.

Bu tedbirlerin hepsi uygulanmak mecburiyetinde değildir. Kedinizi anladıktan sonra ona uygun önlemi uygulamak yeterli olacaktır. Ayrıca kedileri sevmek ve bakımlarını tam olarak yerine getirmek, tüm kedilerin sinirlenmesini önleyecek bir etkendir.

 

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.

coreldraw key satın al