• YARIM ALTIN
  2.485,00
  % -0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5382
  % 1,99
 • £ POUND
  18,1230
  % 1,26
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  688297,591
  % 0,86
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

Kediler neden korkar?

Kediler neden korkar?

Kediler neden korkar? Bu yazımızda bu sorunun cevabından ve çözümlerinden bahsettik.

Kediler kimi zaman çok korkar, korkan kedilere utangaç kediler de denir. Utangaç olan bu kediler niçin korkar? Iyi mi anlaşılır? Işte detaylar.

Kediler, biroldukça nedene bağlı olarak korkabilir. Sadece hepimiz, korktuğunu derhal anlayamadığımız için bu kedileri, “korkak kedi” olarak adlandırırız. Kediler, korktukları vakit aşırı sinirli ve saldırgan olabilir. Dolayısıyla bu mevzuyu hafife almamak gerekir. Kedilerin korkmasının önüne geçmek için iki önemli nokta vardır. Bu aşamalar; korkmaya neden olan unsurlar ve bu korkularının iyi mi ortadan kaldırılacağı.

Kediler neden Korkar?

Kediler, bazen tuhaf hareketler sergileyebilir. Örneğin; kapı zili çalmış olduğunda ani tepki vererek bir bölgelere saklanır veya dışkını tuvalet kapının dışına yapar. Eve misafir geldiğinde atakr ya da kaçar. Tüm bu örnekler, kedilerin korktuğunu gösterir.

Sebeplerin temel kaynağı stresi ve öfkedir. Bu yüzden korkak kediler, aşırı sinirli ve stresli canlılardır, diyebiliriz. Ancak kedilerin vehamet sebepleri, sadece bu nedenlere bağlanmamalıdır. Altta yatan ve fark edilmeyen birçok sebep olabilir.

kediler neden korkar

Kedilerin Korkma nedenleri nedir?

Kediler, yalnız bir nedenden dolayı korkmaz ve hepsinin korkma nedeni farklıdır. Korkma nedenini anlamanın en başlıca yolu ise olaylara kedinin görüş açısından bakmaktır. Örneğin; annesi tarafınca terk edilmiş bir kedi düşünelim. İnsanlar tarafından da şiddet görmüş olsun. Bu kedi, bir canlının kendisine zarar vereceğini düşünecek ve dolayısıyla korkacaktır.

Yahut annesi tarafından terk edilmiş kedi, bir hayvan sever tarafından sahiplenmiş olsun. Kedi, sahibinin yanında başka birilerini görmüş olduğunde sinirlenecektir. Çünkü sahibinin o kişileri daha çok seveceğini ve kendisini terk edeceğini düşünür.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Sebepler ne olursa olsun kedilerin korkma nedenlerinin temelinde şiddet korkusu, sevgi eksikliği yada terk edilme korkusu yatar. Bundan dolayı kedi sahiplerinin, kedilerine sevgilerini belli ederken çekinmemeleri ve kedileriyle bol zaman geçirmeleri gerekir.

Kedilerin Korkak Olduğu iyi mi Anlaşılır?

Korkak bir kedi, alışkanlıklarını yerine getiremez ve garip hareketler yapar. Kedileri, garip hareketler icra eden kişiler bunu derhal anlayabilir. Korkak kedilerin sindirim sistemlerinde yahut ciltlerinde problemler çıkabilir. Aşırı tüy dökülmesi görülebilir.

Saldırgan kediler de aslında korkaktır. Korktukları için saldırabilirler. Hırıltılı sesler çıkarır ve ısırırlar. Dolayısıyla bu nedenler de korkma sebeplerinden sayılabilir.

kediler neden korkar

Kedilerin Korkması iyi mi Engellenebilir?

Kediler, birçok nedene bağlı olarak korksa da gereksinimları olan tek şey sevgidir. Sevgiye bağlı çözümlerle korkuları azaltabilir yahut yok edilebilir. Her şeyden önce kedilere sevgi göstermeli ve bu sevgiyi gösterirken çekingen davranılmamalıdır. Sadece severken kediler hırpalanmamalıdır.

Kedilere sevgiyi göstermenin en başlıca yolu ise onlarla oyun oynamaktır. Özellikle utangaç kediler, oyun oynamayı çok sever. Çünkü oyun sayesinde korkularını yenebilir ve utangaç davranmaz. Oyun oynadıkları kişiye karşı güven duyarlar. Belli bir süre sonra sahiplerine bağlanır ve çok severler.

kediler neden korkar

Veteriner Kontrolleri İhmal Edilmemelidir!

Kedilerin muayeneleri mutlaka yapılmalıdır. Özellikle her şeyden korkan kediler, mutlaka veterinere götürülmelidir. Hatta korkuları yenmeleri açısında veterinerlerden psikolojik destek alınabilir. Kedi sahiplerinin en büyük yardımcısı kuşkusuz veterinerlerdir.

Kedilerin bakımlarının tertipli yapılması ve süre geçirilmesi, stresi azaltır. Ve buna bağlı olarak kediler korkmaz, utangaç olmaz ve saldırmaz. Aşıların tam yapmış oldurılması da önemlidir. Hastalık geçiren bir kedi, hem kendine aynı zamanda çevresinde zarar verir. Acıya bağlı olarak aşırı saldırgan olabilir.

Doğrusu, kedilerin korkma sebepleri muhakkak öğrenilmeli ve çözüm bulunmalıdır. Çözüm bulunamıyorsa veterinerden destek alınmalıdır. Aşıları tam yapılmalı, bakımları ihmal edilmemelidir. En önemlisi, kediler sevilmeli ve bolca vakit geçirilmelidir. Oyun oynamanın, kedilerin en sevmiş olduği şey olduğu da unutulmamalıdır.

 

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.