• YARIM ALTIN
  2.504,00
  % 0,94
 • AMERIKAN DOLARI
  13,8030
  % 0,61
 • € EURO
  15,5864
  % 0,21
 • £ POUND
  18,3120
  % 0,56
 • ¥ YUAN
  2,1601
  % 0,39
 • РУБ RUBLE
  0,1857
  % -0,15
 • BITCOIN/TL
  678494,552
  % 0,44
 • BIST 100
  1.927,39
  % 0,89

Kediler renkli mamaları sever mi?

Kediler renkli mamaları sever mi?

Kediler ve köpekler, yedikleri yiyeceğin ne renk olduğunu önemsemez. Kuru mamalara eklenen renkler esasen evcil hayvan sahiplerini etkilemek içindir. Bununla birlikte gıda boyaları ciddi hastalıklara yol açabilir.

Kuru mamalar neden renklendiriliyor?

Bilim, kedilerin mavi ve yeşil rengi ayırt etme yeteneğine sahip olduğunu, ancak kırmızı ve tonlarını görme yeteneğinin sınırlı olduğunu söylüyor. Köpekler ise mavi ve mor tonlarını ayırt edebilir; kırmızı, sarı ve yeşil tonlarını ayırmakta zorluk çeker.

Kedi ve köpeklerin belirli bir renkteki bir yiyeceği daha çok tercih ettiğini gösteren bilimsel bir kanıt yoktur. Kuru mamalara eklenen boyalar, mamaya daha sağlıklı ve besleyici bir imaj vermek ve evcil hayvan sahibini yani “alıcıyı” etkilemek içindir.

Gıda boyalarının ciddi hastalıklarla bağlantılı olduğu bilim tarafından kanıtlanmış bir gerçektir. Amerika’daki Halk Sağlığı Araştırma Topluluğu (The Public Citizen Health Research Group), FDA’ya (Gıda ve İlaç Dairesi) hastalıklarla bağlantılı boyaları yasaklatmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Türkiye’de bu durumun resmi makamlarca ne kadar denetlendiği hakkında ise elimizde bir veri yok.

Boyanın zararları

Amerika’da sadece 2005 yılında, evcil hayvan gıdalarında ve diğer ürünlerde 29,000 tondan fazla kırmızı, 1814 tondan fazla sarı ve 272 tondan fazla mavi boya kullanıldığı rapor edilmiştir. Kullanılan kırmızı boya lenfomalara, sarı boya alerjilere, tiroid tümörlerine ve lenfositik lenfomalara; mavi boya ise beyin tümörlerine yol açabilmektedir. (Kaynak: feingold.org)

Renkli Paket, Yüksek Kazanç

Bir hayvanın diğer yiyeceklere kıyasla renkli yiyecekleri daha çok tercih ettiğini kanıtlayacak bir araştırma yoktur. Mamalardaki bu renklendirme işleminin satışları iyileştirme amaçlı yapıldığını tahmin etmek ise güç değil. Bilinçsiz bir evcil hayvan sahibinin, üstünde rengarenk mama tanelerinin olduğu bir ambalajı satın almaya daha yatkın olacağı muhtemeldir.

Bunlara ek olarak, evcil hayvan maması yönetmeliklerinin mama ambalajlarında “premium”, “süper kalite” gibi, yasal bir nitelikli olma durumunu temsil etmeyen iddialara izin vermesi, çok sayıda üreticinin kötü içerikler kullansalar bile daha çok satış yapmalarına izin vermektedir.

Mama ambalajlarının önündeki resimlere veya pazarlama cümlelerine güvenmeyin. İçindekiler listesine bakın. Eğer bilmeden almış ve kullanmaktaysanız, bir an önce evinizdeki boyalı mamalardan kurtulun.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.