• YARIM ALTIN
  2.508,00
  % -0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  13,8231
  % 0,96
 • € EURO
  15,6722
  % 0,72
 • £ POUND
  18,2857
  % 0,86
 • ¥ YUAN
  2,1686
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,1877
  % 0,99
 • BITCOIN/TL
  679004,238
  % 0,89
 • BIST 100
  2.033,48
  % 1,44

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati

Hipertrofik kardiyomiyopati, kedilerde en sık görülen kalp hastalığı türüdür. HKMP, yani “genişlemiş kalp kası hastalığı”, kalbin kas duvarlarının anormal şekilde kalınlaştığı kalıtsal bir hastalıktır. Hastalık tipik olarak 1-5 yaş arası genç ve erişkin kedileri etkiler. Daha erken ya da geç ortaya çıktığı vakalar da vardır.

HKMP, aile ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Maine Coon, Ragdoll, British Shorthair, Amerikan Shorthair ve Devon Rex gibi ırklarda görülme sıklığı daha fazla olup, erkeklerde dişilere oranla daha fazla görülür.

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopatinin ilerlemesi

HKMP, kalp kasının kalınlaşmasına neden olarak kalbin yapısını ve işlevini çeşitli şekillerde değiştirir. Kalp kasındaki değişiklikler sağ ve sol ventriküllerin daha az esnek ve uyumlu olmasına sebep olur. Bu, kasılmalar arasında kalbe daha az kan dolduğu anlamına gelir. Daha az doldurma ise daha zayıf bir pompalama demektir.

Kan, sağ ve sol kulakçıkların anormal şekilde esnemesine sebep olacak şekilde geri gitmeye başlar. Kalp şeklindeki değişiklikler, kalp kapakçıklarının sızdırma yapmasına neden olur ve kalbin pompalama gücünü daha da azaltır. HKMP’li kedilerin çoğu, yaşamlarını bu hastalığı hiç belli etmeden sürdürür.

Kediler, kendilerini rahatlatmada çok iyidir ve iyi hissetmediklerinde bunu gizler. Stresli bir olay (kalple ilgisi olmayan hastalık, anestezi) veya hafif bir efor (pencere eşiğine atlama) bile durumu etkileyerek hastalığı ilerletebilir. Komplikasyonlar genellikle ani ve şiddetlidir ve ölümcül olabilir. Bu komplikasyonlar şunları içerebilir:

Konjestif kalp yetmezliği: Kalbin pompalama hareketi başarısız olduğunda, kan önce sol ve sağ kulakçıkta, daha sonra da pulmoner dolaşımda yedeklenir. Bu, akciğer ödemi (akciğerlerde sıvı birikmesi), nefes darlığı ve konjestif kalp yetmezliğine yol açar.

Aritmi (düzensiz veya hızlı kalp atışı): Hastalıklı kalp kasında aritmi gelişebilir. Bunun nedeni, HKMP’den dolayı kalbin normal elektrik sinyalinin bozulmasıdır. Aritmi herhangi bir semptom olmaksızın kanın pompalanmasını zayıflatabilir, konjestif kalp yetmezliğine yol açabilir veya daha kötüsü olabilir. Teşhis edilmemiş kötü huylu aritmi, kedilerde ani ölüme en sık yol açan sebeplerdendir.

Tromboembolizm: Esnemiş sol atriyum, kan akışının durgunlaşıp, kan pıhtılarının oluşabileceği bir yerdir. Pıhtı parçaları genel dolaşıma girebilir ve akışta sıkışıp kalarak ani felce sebep olabilecek tromboembolik hastalığa neden olabilir.

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati belirtileri

Kedilerde HKMP belirtileri, başlangıçta çok hafiftir ya da hiç yoktur. Veteriner hekiminiz, muayene esnasında “üfürüm” yani normal kalp seslerine ek olarak duyulan ve üfleme sesine benzeyen sesleri fark edebilir. Bir üfürümün varlığı, HKMP’nin mevcut olup olmadığı veya ne kadar şiddetli olduğu konusunda güvenilir olmayan bir göstergedir. Bütün HKMP’li kedilerde üfürüm gözlemlenmeyebilir. Üfürümün olması da HKMP’nin var olduğunu göstermez.

Kedilerde HKMP’nin erken belirtileri şunlar olabilir:

 • İştah azalması
 • Düşük enerji seviyesi
 • Hiçbir belirti olmaması

Veterineriniz şunları fark edebilir:

 • Üfürüm
 • Galo ritmi (ekstra kalp sesi)
 • Yüksek kalp hızı
 • Kilo kaybı

Kedilerde HKMP’nin gelişmiş belirtileri ise şunlardır:

 • Hızlı veya yorucu solunum
 • Nefes nefese veya ağız açık solunum
 • Öksürük
 • Ani arka bacak felci
 • Ani ölüm

Köpeklerdekinin aksine, kedilerde öksürük genelde kalp hastalığı belirtisi değildir. Daha çok kronik bronşit (astım) veya diğer akciğer hastalıkları ile ilişkilidir.

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati tanısı

Kedilerde HKMP’yi teşhis etmek için hipertiroid, hipartansiyon ve anemi gibi kalp kasını etkileyen diğer hastalıklar hariç tutulmalıdır. Veteriner hekim bunu anlamak için belli muayene ve testler yapacaktır.

Ekokardiyogram (kalp ultrasonu), kedilerde HKMP’yi teşhis etmenin en iyi yoludur. Kalbin yapısı ve fonksiyonlarıyla ilgili ayrıntılı ve gerçek zamanlı bir görüntü sağlar. EKG, röntgen ve tansiyon verileri daha fazla bilgi sağlayarak tanı sürecine katkı sağlayabilir.

“Maine Coon” ve “Ragdoll” ırklarının hipertrofik kardiyomiyopati ile ilişkili bir genetik bozukluk (Miyozin bağlayıcı protein B) taşıdığı tespit edilmiştir. Son zamanlarda “NT-ProBNP” adı verilen başka bir kan testinin köpeklerde ve kedilerde kalp hastalığının erken teşhisine yardımcı olduğu iddia edilmektedir.

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati tedavisi

Kedi HKMP’si için bir tedavi yoktur. Kalp kasında bir kere değişiklik meydana geldiğinde, kas eski haline döndürülemez. Erken tedavide amaç, aşırı sert ventrikül duvar kaslarının düzgün şekilde gevşemesine yardımcı olmak ve kasılmalar arasında daha iyi dolum sağlayıp, kalp kasının kendisine daha iyi kan akışı sağlaması için kalp atışını yavaşlatmaktır. Veteriner hekim, gerekli ilaçları reçete edecektir. Konjestif kalp yetmezliği başlarsa, akciğerlerde ve vücudun diğer kısmındaki ödemle baş etmek için tedaviye yeni ilaçlar eklenebilir.

Veterinerinizle görüşmeden kedinize hiçbir ilaç vermeyiniz!

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopatinin seyri

HKMP tanısı konan kedilerin görünümü belirgin bir şekilde değişir. Bazı vakalarda, teşhisten sonra HKMP hızla kötüye gidebilirken; hastalığı hafif olan bir kedi semptom göstermeden yıllarca yaşayabilir. Hastalığın seyri, hastalığın ciddiyeti ve varsa komplikasyonlarıyla doğrudan ilişkilidir.

Konjestif kalp yetmezliği belirtileri ortaya çıkınca, yaşam süresi 18 ay veya daha azdır. HKMP’ye ek olarak tromboembolik hastalığı olan kedilerin sağ kalım oranları düşüktür. Kedilerin ilk tromboembolik olayda hayatta kalma şansı % 40’tan daha azdır ve eğer hayatta kalırlarsa haftalar veya aylar içinde tekrar edebilir.

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopatinin önlenmesi

HKMP genetik bir hastalık olduğundan, bunu önlemenin en iyi yolu tarama ve seçici üretme programlarıdır. Veterineriniz veya bir veteriner genetikçisi, daha fazla bilgi için en iyi kaynaktır.

Bir kediye HKMP teşhisi konduğunda, bilinen kardeşler varsa onları da muayene etmek akıllıca olacaktır. HKMP’yi önlemek imkansız olsa da, erken tanı sayesinde kedi daha uzun yaşayabilir.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.