• YARIM ALTIN
  2.233,00
  % 3,22
 • AMERIKAN DOLARI
  12,4902
  % 3,08
 • € EURO
  14,1202
  % 4,02
 • £ POUND
  16,6855
  % 3,24
 • ¥ YUAN
  1,9380
  % 2,96
 • РУБ RUBLE
  0,1652
  % 1,77
 • BITCOIN/TL
  675560,297
  % -1,60
 • BIST 100
  1.776,41
  % -2,35

Kedilerde ishal Kedi neden ishal olur?

Kedilerde ishal Kedi neden ishal olur?

Kedilerde İshal

Kediler için en uygun besin kuru kedi maması olsa da, kediler insanların tükettiği bir çok gıdayı tüketebilirler. Farklı lezzetlerden de keyif alırlar. Her ne kadar bu lezzetleri yemek keyifli olsa da kimi zaman bunlar onların sağlığı için zararlı olabilir. Hatta bazen ölüme dahi sebep olabilir.

Kedilerin beslenmesindeki en önemli şey tükettikleri gıdadaki protein ve karbonhidrat oranıdır. Buna ilave olarak tükettikleri mamanın içeriği yaşa göre, sağlık durumuna ve cinsiyetine göre de değişiklik gösterebilir. Bu nedenle kedilerin beslenmesi beslenmesi bir hayli önemsenmesi gerekli olan bir konudur.

Kedinizin beslenmesine gerekli itinayı göstermediğinizde pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Bunlardan en çok rastlananı kedilerde ishal sorunudur. Kedilerde ishal genel olarak tükettiği gıdalarla alakalıdır. Yine de başka etkenler de buna nedeniyet verebilir.

Kediler Neden İshal Olur?

Kedilerin ishal olmasının arkasında pek çok neden olabilir. Bu nedenlerin arasında beslenme sorunları başı çeker. Özellikle sokak kedileri düzgün beslenemediği için sık sık ishale yakalanabilir.

Evde beslenen kediler ise diğer kedilere göre daha steril ve düzenli bir beslenme olanağı bulsa da ara sıra kedilerde ishal olabilir. Alışkın olunmayan kedi maması ya da içeriği nitelikli olmayan bir mama ishal ve kusmaya sebebiyet verebilir. Eğer kedinizde mama değişikliği yapmak istiyorsanız, birden değil bir geçiş dönemiyle bunu gerçekleştirmelisiniz. Bunun beraberinde evcil hayvanınıza çiğ et verdiğinizde de ishal olabilir.

Kedilerde İshale Yol Açan Diğer Faktörler

Bozulmuş gıdalara kedilerde ishale yol sebep olan faktörlerden en çok görülenidir. Kedi mamasının tarihinin geçmesi ya da bozuk olması ishale neden olabilir. Ayrıca saklama şartları da bir hayli önem arz etmektedir.

Stres de pek çok hastalığına neden olabilir. Kedilerin psikolojisine zarar veren bir durum ishali tetikleyen bir unsurdur. Bu yüzden onlarda meydana gelebilecek stresin de önüne geçmek gerekir.

Gıda intoleransı ise vücudun bazı gıdalara karşı değişik reaksiyon göstermesine denir. Yani bir gıdaya karşı alerjinin görülmesidir. Bu alerji kimi zaman kedilerde ishal olarak da görülebilir.

Kedinizde iç bakteriler bulunuyorsa sık sık ishal görülebilir. Bu bakterilerden bazıları sudan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kedinize su verirken temiz ve taze su vermelisiniz. Evinizde diğer bir kedi daha var ise bulaştırma olasılığı da yüksektir. Veteriner hekime götürülerek tedavi edilmelidir.

Kolit de kedilerde ishale neden olabilir. Bu hastalık kalın bağırsakta görülür ve kalın bağırsak yangısı olarak da isimlendirilir. Kolit dışkıda mukus olmasına sebebiyet verir.

Kanser de mide ve bağırsakta görülen tümörle beraber ishale yol açan başka bir unsurdur. Diğer organlarda da kanserli hücrelerin olması ishale sebep olabilir. Bunu önlemek için veteriner hekim önleyici tedavi programı planlayacaktır. Kedilerde görülen herhangi bir bakteriyel enfeksiyon ishale yol açabilir. Kediniz herhangi bir hastalık yüzünden ilaç kullanıyorsa bu ilacın zararlı etkisi de ishale neden olabilir.

Kedilerde İshal Belirtileri

Kedilerin ishali her ne kadar dışkılarından anlaşılıyor olsa da kedinizde görülen bazı durumlarda daha önce fark edilebilir. Bu durumlar şu biçimde olabilir.

Kedilerde Şişkinlik

Eğer evcil hayvanınızda bir şişkinlik var ise ishal olma ihtimali yüksektir. Kedi maması yedikten sonra bir şişkinlik var ise bu durum çok normaldir. Fakat sıradan bir şişkinlik var ise bu durumda ishalden şüphelenilmesi gerekir.

Kedi Dışkı Rengi

Evcil hayvanınızın dışkı rengi her zamanki renginden cıvık ve koyu renkte ise ishal görülebilir. Kedi dışkısının koyu renkli olması mide veya bağırsakta kanama olduğunun da belirtisi olabilir. Böyle durumlarda veteriner hekime gitmenizi öneririz.

Kedilerde Halsizlik, İştahsızlık ve Kilo Kaybı

Kediler ishal olduğunda su kaybı görülebilir. Bu durum dehidrasyon olarak adlandırılır. Sonrasında kediniz halsiz olabilir. Bu dönemde normal zamandan daha fazla mama tüketecektir ya da hiç iştahı olmayacak ve mama yemeyecektir. Dolayısıyla beslenmesinde kayıp, kilogram kaybına sebep olacaktır.

Kedilerde Ateş

Kedilerde ishal belirtilerinin en önemli göstergelerinden birisi de yüksek ateştir. Ateşi yüksek olan bir kedi baygın ve halsiz olabilir, kesik kesik nefes alabilir, titreme görülebilir.

Kedinin Başka Yere Dışkılaması

Evcil hayvanınız ishal olduğu zaman istemeden kum kabı dışına dışkısını yapabilir. Bunun nedeni ishal olduğu zaman dışkılamanın sıklığının artmasından da kaynaklanmaktadır. Bu durumlarda kediniz kum kabına gidecek enerjiyi kendisinde bulamayabilir ve dışkısını kabın dışında bir yere yapabilir.

Kedilerde İshal Tedavisi Nasıl Olur?

İshal olan bir kediye 12-24 saat kadar besin takviyesi yapılmamalıdır. Kedinizin ishali 24 saatten uzun sürerse ve hala kesilmiyorsa veteriner hekime danışmanızı öneririz. Özellikle 1 yaşından küçük kedilerin ve 10 yaşından büyük kedilerin hayati riski bulunur. Veteriner hekime götürürken taze dışkı örneği götürmenizde fada vardır.

Kediler ishal olduğu zaman su kaybettiklerinden dolayı ulaşabilecekleri yere temiz ve taze su koymalısınız. Veteriner hekimine danışarak 1 litre suya, 1 yemek kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırdıktan sonra kedinize verebilirsiniz. Bunun dışında veteriner hekiminiz kediniz için özel bir diyet programı oluşturabilir. Kedinizde olağan dışı ne var ise bir ilaç kullanmadan önce veteriner hekiminize danışın. Eğer kedinizde de 24 saatten az bir ishal söz konusuysa hiç endişelenmenize ihtiyaç yoktur. Kedinizin beslenmesi için mutlaka pakette satılan ve nitelikli kedi maması çeşitlerinden kullanın.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.