• YARIM ALTIN
  1.745,00
  % 0,55
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5103
  % 0,26
 • € EURO
  11,0535
  % 0,15
 • £ POUND
  13,0988
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  1,4863
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,1347
  % 0,64
 • BITCOIN/TL
  559718,108
  % -4,41
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Kedilerde kalp kurdu hastalığı

Kedilerde kalp kurdu hastalığı

Finansagi.com Kedilerde Kalp kurdu hastalığına yakalananların sadece köpekler olduğu düşünülür. Köpekler bu hastalık için daha doğal bir konakçı olmasına rağmen, kediler de kalp kurdu enfeksiyonuna karşı hassastır. Parazit solucanları köpeklere bulaştıran sivrisinekler, onları kedilere de bulaştırabilir.

Kalp kurdu hastalığının köpek ve kedi versiyonları bazı benzerlikleri paylaşırken, çarpıcı farklılıklar da vardır.

Kalp kurdu hastalığı akciğerleri hedef alır

Kalp kurdu hastalığı olan çoğu köpekte birçok kurtçuk bulunur ve hasarın başlıca hedefi kalp ve akciğerlerdir. Etkilenen bir kedide ise tipik olarak sadece bir-iki kurtçuk bulunur ve hastalık öncelikle akciğerleri hedef alır.

Kedinin bağışıklık sistemi, akciğerlerde bulunan gelişmemiş kalp kurtlarına ya da akciğerleri besleyen kan damarlarındaki yetişkin kalp kurtlarına yoğun bir şekilde yüklenir. Bu bağışıklık sistemi aktivitesinin sonucunda akciğerlerde tahribat yaratabilecek bir sürü iltihap oluşur. Kalp kurtlarının neden olduğu kedi akciğer hastalığını tanımlamak için, kalp kurdu ilişkili solunum sıkıntısı anlamına gelen HARD kısaltması (heartworm associated respiratory distress) kullanılır.

Kedilerde kalp kurdu hastalığının yaygın belirtileri

Kalp kurdu hastalığının yaygın semptomları şunları içerir:

 • Öksürük
 • Hızlı nefes alma
 • Nefes darlığı
 • İştah azalması
 • Halsizlik
 • Kilo kaybı

Nadiren daha şiddetli semptomlar ve hatta ani ölüm meydana gelebilir. Kalp kurdu hastalığı olan kedilerde ortaya çıkan en şaşırtıcı semptomlardan biri, yeme ile ilgisi olmayan aralıklı kusmadır. Bu, hastalığı taşıyan köpeklerde görülmez.

Kalp kurdu hastalığı olan her kedi belirti göstermeyebilir. Rutin taramada hastalık testi pozitif çıkan ancak belirti göstermeyen kedilerin iki-üç yıl boyunca (yetişkin solucanların ömrü) dikkatli bir şekilde izlenmesi önerilir.

Kedilerde kalp kurdu hastalığının teşhisi

Köpeklerde kalp kurdu enfeksiyonu için en güvenilir tarama testi antijen testidir. Bu test, alınan kan örneğindeki yetişkin, dişi kalp kurtları tarafından üretilen mikroskopik partikülleri (antijen) tespit eder.

Kedilerde, genellikle sadece bir ila iki kurtçuk olduğu için, bunların sadece erkek olmaları normaldir. Ek olarak, birçok kedi belirti gösterir ve kurtlar olgunlaşmamış iken test uygulanır. Bu nedenlerden dolayı, aktif kalp kurdu hastalığı olan kedilerin antijen testi sonuçları genellikle negatif çıkar. Antijen testi pozitif ise, bu kalp kurdu hastalığının kanıtıdır.

Kalp kurdu hastalığı olan kedilerde antijen testleri negatif çıkabileceğinden, belirti gösteren kedilerde antijen testini bir kan antikor testi ile eşleştirmek çok önemlidir. Kanda antikorların varlığı, kedinin bağışıklık sisteminin kalp kurdu parazitine maruz kaldığı anlamına gelir. Negatif bir antikor testi, kedinin enfekte olmadığını gösteren iyi bir kanıttır. Pozitif bir antikor testi, aktif bir enfeksiyon olduğu veya kedinin geçmişte kalp kurdu enfeksiyonu geçirdiği anlamına gelebilir. Antikor seviyeleri, kalp kurtları öldükten çok sonra da yüksek kalabilir.

Amerikan Kalp Kurdu Derneği, kedi kalp kurdu hastalığı için ilk taramanın hem antijen hem de antikor testini içermesini önermektedir. Sonuçlar kalp kurdu hastalığı ihtimalini destekliyorsa, tanıyı doğrulamak veya reddetmek için kalp ultrasonu ve göğüs röntgeni ile akciğerlerin durumunun değerlendirilmesi önerilir.

Kedi kalp kurtlarından kurtulmak için herhangi bir tedavi yoktur

Hastalığın köpek versiyonundan farklı olarak, kedi kalp kurdu enfeksiyonu tedavi edilemez. Köpeklerde yetişkin kalp kurtlarını öldürmek için tercih edilen bir ilaç olan melarsomin, kediler için toksiktir. Bu nedenle, kedi kalp kurdu hastalığının tedavi edilebilir değil ancak yönetilebilir olduğu düşünülmektedir. Prednizon ve prednizolon gibi kortikosteroidler, güçlü antienflamatuar etkileri nedeniyle yaygın olarak kullanılır. Tedavi genellikle yetişkin kurtlar ölene ve akciğerlerden temizlenene kadar devam eder. Bu, 2-3 yıllık bir süreçtir.

Kedilerde kalp kurdu hastalığının önlenmesi

Önleyici tedbir, özellikle sivrisineklerin hızla çoğaldığı alanlarda en iyi stratejidir. Amerikan Kalp Kurdu Derneği, kalp kurdu endemik alanlarındaki tüm kediler için sekiz haftadan başlayarak ayda bir kez önleyici ilaç uygulanmasını önerir. Bölgenizdeki kalp kurdu vakaları ve yaygınlığı hakkında veterinerinizle konuşun. Belirli bölgelerde hava durumuna bağlı olarak, mevsimsel veya yıl boyu koruyucu ilaçlar önerilebilir.

Kedinin dışarı çıkmadan evde yaşıyor olması, kalp kurdu enfeksiyonuna karşı bir garanti değildir. Eve giren bir tek sivrisinek bile kedinizin hayatını riske atabilir. Her 4 kalp kurdu hastalığı vakasından 1’i  iç mekanda yaşayan kedilerde görülmektedir.

Kedinizle ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz olduğunda, her zaman veterinerinizi ziyaret etmeli veya aramalısınız. Kedinizin sağlığını korumada en önemli desteğiniz veteriner hekiminizdir.

Kedinizde kalp kurdu olduğuna dair şüpheleriniz varsa veteriner hekiminize bu soruları sormanız gerekir:

 • Kedim kalp kurdu hastalığı için tarandı mı?
 • Kedim için kalp kurdu önleme tedbiri alınmalı mı? Önleyici tedbir alınmalıysa yılın hangi aylarında hangi ilaçlar nasıl uygulanmalı?
 • Kedimde hangi belirtileri gözlemlemeliyim?

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.