• YARIM ALTIN
  2.233,00
  % 3,22
 • AMERIKAN DOLARI
  12,4902
  % 3,08
 • € EURO
  14,1202
  % 4,02
 • £ POUND
  16,6855
  % 3,24
 • ¥ YUAN
  1,9380
  % 2,96
 • РУБ RUBLE
  0,1652
  % 1,77
 • BITCOIN/TL
  688043,185
  % 2,90
 • BIST 100
  1.776,41
  % -2,35

Kedilerde Sık Görülen 5 Yeme Bozukluğu

Kedilerde Sık Görülen 5 Yeme Bozukluğu

Kediler genel olarak yemek yemeyi sever, fakat bazıları için yeme bozukluğu ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Birçok kedi sahibi, kedilerde görülen yeme bozuklukları hakkında bilgi sahibi değildir. Bu yeme bozukluklarının çeşitli nedenleri ve tedavileri vardır. Eğer olağandışı davranışlar görürseniz mutlaka bir veterinerine danışmalısınız. Kedilerde Sık Görülen 5 Yeme Bozukluğu başlıca şöyle;

1- Aşırı Yemek

Bazı kediler onlara verdiğiniz kadar yemek yerler. Fakat bir dereceye kadar bu, normal bir davranıştır. Kediler vahşi doğada fırsatçı yiyicilerdir, bu yüzden önlerine gelen her şeyi yemek isterler. Aşırı yeme problemi görülen kediler, mamanın biteceğini düşündüğü için evdeki başka bir evcil hayvanla rekabet etme ihtiyacı duyabilir, bu yüzden mümkün olduğunca yiyecektir.

Eğer kediniz için yeterli mama verdiğinizi düşünüyorsanız ve buna rağmen gün içerisinde sizden mama istiyorsa, muhtemelen mama vereceğinizi biliyordur. Bu yüzden bu davranıştan vazgeçmeniz gerekir. Aşırı yeme, obezite ve karaciğer hastalığı, solunum bozuklukları, diyabet, fiziksel efordan kaynaklanan ağrı, gastrointestinal(sindirim-mide sorunları) sorunlar ve daha birçok hastalığa yol açabilir.

2- Hızlı Yemek

Bazı kediler, sindirmek veya çiğnemek için yeterli zaman ayırmadan yiyecekleri yiyebilir. Çok hızlı yiyen kedilerde, mide sorunu olan gastrit(mide iltihabı) gelişebilir. Bu kediler, yemek yerken başka bir hayvan veya insan yaklaştığı zaman aşırı gıda koruması ve saldırganlık gibi davranışsal problemler gösterebilirler. Ayrıca yemeklerini hızlıca bitirebilir ve diğer evcil hayvanlardan uzakta mama yemek isteyebilirler.

Bu soruna çözüm bulmak için kedinizi yavaş yavaş ellerinizle besleyebilirsiniz. Bunun için avucunuzun içerisinde yer alan kuru mamaları tek tek kedinize vermelisiniz. Kediniz mamayı çiğneyip yedikten  sonra diğer mamayı verebilirsiniz. Her mama verdikten sonra mutlaka bir süre beklemeniz gerekmektedir.

3-Az Yemek Veya Anoreksiya

Anoreksiya, psikolojik bir az yeme hastalığıdır. Yetersiz anoreksiya veya beslenme kediler için büyük bir sorun olabilir. Semptomları(belirtileri) arasında zayıflık, kilo kaybı, uyuşukluk, depresyon, ishal, kusma yer alır.

İştah kaybının nedeni eğer psikolojik ise, kedinizin stresini ve kaygısını hafifletmek iyi bir fikirdir. Bunun için sizin onlara  sevdikleri mamaları vermek, kedinin özgür kalabileceği bir alan oluşturmak, beraber oyun oynamak en iyi çözümler arasında yer alır.

Bir diğer az yeme sorunu ise mama değişikliğidir. Kediniz yeni bir mamayı sevmiyorsa ve seçici davranıyorsa, yavaş yavaş alışmaları için eski mamalarla karıştırmayı deneyin veya kedinizin mamasını tekrar değiştirin. Bu konuda zorlanıyorsanız ”Kedilerde mama değişimi konumu okuyabilirsiniz.”

4- Pika Sendromu

Pika sendromu ilginç yeme bozuklukları arasında yer alan durumlardan bir tanesidir. Pika, pamuktan plastiğe, kayalara ve daha fazlasına kadar yiyecek olmayan şeylerin bile yiyebilmesidir. Bazı ırklar pika sendromuna daha yatkındır ve yavru kedi olarak erken sütten kesilen bazı kedilerde bile görülebilir.

Bu durum çok tehlikeli olabilir ve sindirim sorunlarına, zehirlenmeye, boğulmaya ve daha fazla sorunlara neden olabilir. Bir kedinin fiziksel ve psikolojik nedenler de dahil olmak üzere yenilmeyen  nesneleri yemeye başlamasının birkaç nedeni vardır:

 • Yetersiz beslenme
 • Diyabet
 • FIV
 • Lösemi
 • Beyin tümörleri

gibi hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu yüzden kısa süre içerisinde veterinere başvurulmalıdır.

5- Koprofaji (Dışkı Yeme) Hastalığı

Sıkça görülen durumlardan bir tanesi de koprofaji, yani dışkı yeme hastalığıdır. Dışkı yemek köpeklerde daha daha yaygındır, ancak kedilerde de rastlanabilir. Dışkı, kedilere zarar verir ve hastalık taşıyan bakterileri parazitleri içerir. Bazen bu durum normal olabilir. Kediler, kişisel alanlarını temiz tutmak için dışkı yiyebilirler, ancak genellikle davranış bozukluğu olarak görülür.

Dışkı yemeye yol açan bazı tıbbi sebepler de vardır. İştah artışına neden olan bazı parazitler ve hastalıklar, kedinin dışkı da dahil olmak üzere ellerinden geldiğince her şeyi yemesine neden olur. Diyabet, vitamin eksikliği, yetersiz beslenme veya tiroid hastalığı olan koprofajiye yol açabilir. Kedilerin beyin fonksiyonlarını etkileyen nörolojik hastalıklar da dışkı yeme ve diğer garip davranışlara sebep olabilir.

Dışkı yemenin psikolojik nedenleri genelde; dikkat çekmeye çalışma isteği, can sıkıntısı, endişe ve stres olmak üzere pikayla aynı belirtileri taşır. Kedinizin temiz bir kedi tuvaletine ve temiz kedi kumuna sahip olduğundan emin olun ve dışkı yeme problemini önlemek için kedi kumunu sürekli temizleyin.

Bu yazımda sizlere Kedilerde Sık Görülen 5 Yeme Bozukluğu hakkında bildiklerimi aktardım. Diğer yazılarımda görüşmek üzere

 

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.