• YARIM ALTIN
  2.512,00
  % 0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  13,7969
  % 0,77
 • € EURO
  15,6391
  % 0,52
 • £ POUND
  18,2509
  % 0,67
 • ¥ YUAN
  2,1639
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,1874
  % 0,85
 • BITCOIN/TL
  681675,198
  % 1,20
 • BIST 100
  2.049,94
  % 2,26

Kedim neden salya akıtıyor?

Kedim neden salya akıtıyor?

Kedim neden salya akıtıyor , Köpeklerin salya akıtmasına alışığızdır ancak bir kedinin ağzından salya akması pek alışık olduğumuz bir durum değildir. İnsanların ve köpeklerin aksine, iştah açıcı bir şey gördüğünde kedilerin ağzı sulanmaz.  Kedilerde salya akıtma genelde normal değildir ve bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Kedinizin ağzından salya akıyorsa bu bilgiler yardımcı olabilir.

Kedilerde salya akıntısına ne sebep olur?

Bir kedinin salya akıtmasına neden olabilecek birkaç sebep vardır. Kedi, oral bir acı veya ağrı çekiyor olabilir. Ağız ağrısı, kedide yutkunma güçlüğü ve isteksizliği yaratabilir. Yutkunmayan kedinin ağzındaki aşırı tükürük ise dışarı akar.

Ağız ağrısı ve hastalıklar

Ağız ağrısının sayısız nedeni vardır. Diş ve diş eti hastalıkları, ağız yarası, dilde problem ve oral kanser gibi bir şeyin sonucu olabilir. Bazı ağız ağrıları bir hasar ya da yaradan kaynaklanabilir. Kablo çiğneyen bir kedinin ağzında elektrik çarpması sonucu oluşmuş bir yara veya yanık olabilir. Nadir de olsa böyle olasılıklar vardır.

Toksik madde

Kedilerde salya akıtmanın tek nedeni ağız ağrısı değildir. Kedi, tadı kötü veya zehirli bir şey yutmuş olabilir. Kediler genelde yememesi gereken bir şey yerse ve tadı çok kötüyse salya akıtmaya başlar. Toksinler oral aşınmaya neden olabilir, bu da salyaya neden olur.

Yabancı cisim

Yemek borusundaki yabancı bir cisimden de kaynaklanabilir. Böyle durumlarda tükürüğün gidecek yeri yoktur. Yemek borusunda biriktikten sonra ağızdan akar.

İlaçlar

İlaçlar da kedilerde aşırı tükürüğü tetikleyebilir. Her kedinin ilaçlara farklı tepkileri vardır. İlaç bir kediye iyi gelirken diğerinde salya akıtmaya sebep olabilir. İlacı ilk kez verene kadar bunu bilemeyebilirsiniz. Özellikle tadı acı ve yakıcı olan ilaçlar buna sık sebep olur.

Aşırı salya akıtmaya neden olabilecek vücutla ilgili nedenler de vardır. Mide bulantısı, sindirim sistemi hastalığı, karaciğer ve böbrek hastalığı olan kediler de salya akıtabilir.

Kedinin salya akıtması normal midir?

Bazı kediler çok mutlu ya da endişeli olduklarında salya akıtabilir. Mesela kulağını kaşıdığınızda mutluluktan, evden çıkarıp farklı bir yere götürdüğünüzde gerginlikten salyası akabilir. Kediniz böyle anlarda salya akıtıyorsa bunu hep yapıyordur, nadiren yaptığı bir şey değildir. Normalde hiç olmayan bir şeyse ve kedi aniden salya akıtmaya başlarsa bu endişe sebebidir.

Kedinizin salya akıttığını fark ederseniz ancak bu hızlı bir şekilde geçer ve biterse, normal davranıyorsa, acil bir durum olmayabilir. Yine de gözünüz üstünde olsun. Salya akıtma devam ediyorsa ve iştahsızlık gibi başka bir sorun daha varsa veterinere gitmelisiniz.

Veteriner salya akıtma için ne yapabilir?

Kedinizin salya akması devam ediyorsa, bunun nedeninin bulunabilmesi için veterinere gitmeniz gerekir.

 • Veteriner, her şeyin yolunda olup olmadığını görmek ve tümörleri, lezyonları veya diğer diş hastalıklarını kontrol etmek için kedinin ağzının içine bakar.
 • Kedinin çenesini, dişlerini ve dilini inceler. Gerekirse tam bir fiziki muayene yapar.
 • Görünür bir neden yoksa size bazı sorular sorabilir. En son ne yedi? Evinizde zehirli bitki var mı? Bu soruların cevapları nedeni belirlemede yardımcı olabilir.
 • Eğer muayenede bir şey çıkmazsa veteriner bazı testler yapabilir. Yabancı bir cisim veya tıkanıklığa yol açan bir şey var mı görmek için röntgen çekebilir, endoskopi yapabilir. Karaciğer veya böbrek hastalığı şüphesi varsa kan tahlili yapabilir.

Kediler ağrılarını çok iyi gizler ve hastalıkları herhangi bir belirti göstermeden ilerleyebilir. Veterinere gitme konusunda kararsız kaldığınızda her şeye rağmen gitmeye karar vermeniz bu sebepten daha sağlıklıdır.

Eğer kedinizin ağzında salya akıtmayla birlikte köpürme varsa bu yazımızı da okuyabilirsiniz

Editör deneyimi: Ağzımda naneli sakız varken kediyi öptüğümde bir anda salya boşalmıştı ağzından, 5 dakika sonra geçti. Nane kokusunu sevmiyormuş! 🙂 Salya akıtmaya dair deneyimleriniz varsa yorum yaparak paylaşabilirsiniz!

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.