• YARIM ALTIN
  2.233,00
  % 3,22
 • AMERIKAN DOLARI
  12,4902
  % 3,08
 • € EURO
  14,1202
  % 4,02
 • £ POUND
  16,6855
  % 3,24
 • ¥ YUAN
  1,9380
  % 2,96
 • РУБ RUBLE
  0,1652
  % 1,77
 • BITCOIN/TL
  685361,621
  % 3,73
 • BIST 100
  1.776,41
  % -2,35

Kedim yavrularıyla ilgilenmiyor ne yapmalıyım?

Kedim yavrularıyla ilgilenmiyor ne yapmalıyım?

Kedim yavrularıyla ilgilenmiyor ne yapmalıyım? Anne kedilerin yavrularını daima koruyup sahip çıktığını bilsek de bazı durumlar onları reddetmelerine sebep olabiliyor. Peki, bu durumda ne yapmalıyız? 

Kediler bir ya da birdan fazla yavru verir ve bu yavruların hayatta kalması için belirli bir süre annelerine ihtiyacı vardır. Eğer anne kedi yavrusu ile ilgilenmiyor, emzirmiyor ve onu reddettiğini gösteren davranışlar sergiliyorsa bunun farklı nedenleri vardır. Öncelikle anne kedinin büyük olması, annelik becerilerinin gelişmiş olması gerekir. Küçük yaşlarda anne olan kediler, yavrularına bakıp bakmama konusunda ne yapacağını bilemez. Bununla beraber bazı hastalıklar, sütünün az olması gibi nedenlerle de yavru kedi reddedilebilir. Peki, anne kedi yavrularıyla ilgilenmiyor, ne yapmalıyım? Anne kedi neden yavrularını reddeder? Bilmeniz gerekli olan tüm ayrıntıları sizler için anlattık…

Anne Kedi Neden Yavrularını Reddeder?

Kedinin doğum yaptıktan sonra yavruları ile ilgilenmemesini kabul etmemesi olarak adlandırmak mümkündür. Bu duruma sebep olabilecek bazı hastalıklar ve anne kedinin yaşı gibi durumlar söz konusudur.

 • Hastalık: Kediler birden fazla yavru verir ve annelik içgüdüsü ile tüm yavrularını korumak ister. Eğer bir yavrusunu istemiyorsa bunun nedeni o yavruda hastalık olmasıdır ve anne kedi, diğer yavruların hasta olmaması için o kediyi reddeder.
 • Mastitis: Emziren kedinin memesinde iltihap olması Mastitis olarak adlandırılır. Meme enfeksiyonu kimi zaman kendi kendine gelişir bazı durumlarda ise yavru kedinin emzirme sırasında dokuyu çizmesi ile meydana gelir. Anne kedinin, meme enfeksiyonu yüzünden meme başı şişer, sertleşir ve ağrır. Emzirme sırasında acı çektiği için yavrularını emzirmez ve reddetmiş gibi görünür.
 • Yavru sayısının çok olması: Anne kedinin yavrusu çoksa sütünün tüm yavrularına yetmeyeceğini bilir ve bu sebeple bir veya daha fazla yavrusundan vazgeçerek diğer kedilerin karınlarının doymasını sağlayabilir.
 • Küçük yaşta anne olmak: Anne kedi doğum esnasında çok acı çekebilir ve travma yaşayabilir. Eğer yavrularını beslemek için gerekli becerisi yoksa yavrularını reddedecektir.

Anne Kediye Nasıl Yaklaşmalı?

Öncelikle anne kedinin yavrularına karşı yaklaşımlarını iyi gözlemlemeli, yavruların büyümediği ve zarar gördüğünü düşünmeniz halinde annesinden ayırmalısınız. Aksi takdirde yavrularını yanından ayırdığınız anne, belirli bir süre sonra onları tanımayacaktır. Eğer annenin yavrularına karşı saldırgan davrandığını görürseniz, hasta bir yavruyu boğmak istiyor olabilir. Bunun nedeni ise sütünün yetmemesi nedeni ile zaten ölecek bir yavruyu öldürmek istemesidir. Bu gibi durumlar söz konusu değil ise yavruları 4-5 haftaya kadar annenin yanından almamalısınız.

Anne olan kedi doğum esnasında birtakım zorluklar yaşar ve tıpkı insanlar gibi doğum sonrasında bazı davranış bozuklukları gelişebilir. Bu durum kedinin yaşadığı travmalarla ilgili olabilir, annelik yeteneği olmamasından kaynaklanabilir. Yavruları sokakta yaşıyorsa onlara zarar gelmemesi için de yavrularını alıp başka yerlere bırakabilir. Tüm bunlar kedilerin annelik içgüdüsü ile gerçekleştirdiği davranışlardır.

kedm yavrulariyla ilgilenmiyor ne yapmaliyim

Kediniz evde doğum yaptıktan sonra yavrularının ağırlıklarını düzenli şekilde ölçmelisiniz. Büyümüyorlarsa 4-5 hafta sonrasında katı gıdalara geçiş yaparak beslenmelerini ve büyümelerini sağlayabilirsiniz. Yavru kediye karşı yaklaşımınız değerli olduğu kadar anne kediye yaklaşımınız da önemlidir. Doğum her canlı için bir hayli zordur ve doğum sonrasında daha fazla şefkate ihtiyaçları vardır. Kedinize bu süreçte sakin, şefkatli ve sevecen yaklaşmalısınız. Ona daha fazla zaman ayırmalısınız ve bir sağlık sorunu olup olmadığını sık sık kontrol etmelisiniz. Örneğin yavrularına karşı yumuşak davransa da emzirmek istemiyorsa meme iltihabı gibi bir hastalık yaşıyor olabilir. Tüm bu sebepleri göz önüne alarak kedinizi veterinere götürmeli ve işin uzmanlarından destek almalısınız.

Kedinizin doğum yaptıktan sonra davranışlarında bozukluk fark ettiyseniz bu durumları yorumlar altında bizimle paylaşabilirsiniz. Bu süreci nasıl yönettiğiniz, yavrulara ve anne kediye yaklaşımınız konusunda tecrübeleri paylaşarak diğer takipçilerimizin bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilirsiniz. Kedim yavrularıyla ilgilenmiyor ne yapmalıyım? konumuz hakkında düşündüklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere ^^

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.