• YARIM ALTIN
  2.233,00
  % 3,22
 • AMERIKAN DOLARI
  12,4902
  % 3,08
 • € EURO
  14,1202
  % 4,02
 • £ POUND
  16,6855
  % 3,24
 • ¥ YUAN
  1,9380
  % 2,96
 • РУБ RUBLE
  0,1652
  % 1,77
 • BITCOIN/TL
  684192,573
  % 2,10
 • BIST 100
  1.776,41
  % -2,35

Kedinin Kilo Alması İçin Ne Yapılmalı?

Kedinin Kilo Alması İçin Ne Yapılmalı?

Kedinin Kilo Alması İçin Ne Yapılmalı? Kedilerin fazla kilolu olması sağlık problemlerine sebep olacağı gibi zayıf olması da tehlikelidir.

Evcil hayvanlarımız yaşadıkları sosyal ortamlar, sağlık problemleri ya da ameliyat gibi nedenlerle kilogram kaybedebilir. Eğer kedinizin ideal kilogram sunun altına düştüğünü fark ederseniz kilogram almasına yardım edecek bir düzen sağlamanız gerekir. Hareketli kediler normal kilogramlarının altına düştüklerinde yalnızca günlük beslenmeleri ile kilogram almaları zordur. Bu durumda direncini kaybeder, farklı sağlık problemleri yaşayabilir. Kedinin kilogram alması için ne yapılmalı: kedinizin kilogram alması için doğru bir diyet listesi hazırlamalı ve beslenme düzenini günlük kontrol etmelisiniz. Ancak bunun öncesinde kedinizin kilogram sunu, ideal kilogram sunun ne kadar olacağını öğrenmeniz gerekir. Tıpkı insanlara uygulanmakta olan diyet programları gibi kedinin yağlanmadan daha sağlıklı şekilde kilogram alması için uğraşmalısınız.

1- Kedinin İhtiyacı Olan Kiloyu Hesaplayın

kedinin kilo almasi icin ne yapilmali

Kediniz gözünüze çok zayıf görünüyor olsa da muhakkak onun ideal kilogramsunu hesaplamanız ve ilk adımda buna göre bir program çizmeniz gerekir. Aksi takdirde yalnızca kilogram alması için çaba göstermeniz normalden daha fazla kilogram almasına neden olacaktır. Bu nedenle herhangi bir diyet programı hazırlamadan önce kedinizi doktora götürün ve ideal kilogramsunu öğrenin. Bu kilogramya ulaşması için gerekli olan zamanın planlamasını yapın ve düzenli bir liste hazırladıktan sonra diyet programına başlayın.

2- Kedinin Neden Kilo Kaybettiğini Araştırın

Kedilerin kilogram kaybetmesine neden olan pek çok etken vardır. Eğer sokakta yaşamakta olan bir kediyi sahiplendiyseniz muhtemelen düzenli beslenmemesi nedeni ile kilogram vermiştir. Fakat sokakta yediği bazı zararlı yiyeceklerin sindirim sistemine zarar vermiş olma ihtimali yüksektir. Aynı zamanda kediler geçirdikleri farklı hastalıklar nedeni ile sindirim sisteminde sorun yaşamaya başlayabilir. Onların sindirim sistemleri, bizimkilerden çok daha hassastır. Bu sebeple kilogram alma diyetine başlamadan evvel dikkat etmeniz gerekli olan en önemli noktalardan birisi de kedinin sindirebileceği yiyecekleri tüketmesidir. Bu durumda dikkat etmeniz gerekli olan önemli noktalar vardır:

Yağlı besinlerin enerjisi yüksektir ve kilogram almaya yardımcı olur. Ancak bu besinler çoğu zaman kedilerin ishal olmasına neden olmaktadır.
Sağlıklı kilogram alması için kedilerin proteine ihtiyacı vardır. Ancak fazla protein almaları halinde sindirim sorunu yaşama ihtimalleri yüksektir.
Kedinin sağlık problemlerini ve önceki yaşamını dikkate alarak en dengeli beslenme düzenini hazırlamanız, daha sağlıklı bir biçimde kilogram almasını sağlayacaktır. Bu konu da veterinerinden destek alabilirsiniz.

3- Kedinin Kilo Alması için Mama Seçimi

kedinin kilo almasi icin ne yapilmali

Kediniz zayıfladığında kilogram alması için düzenli şekilde kullanmış olduğunuz mamaya devam etmeniz doğru değildir. Genellikle aynı mamadan daha fazla vermek gibi bir hata yapılır. Bu durum kedinin aynı besini daha fazla tüketmesiyle sindirim sorunu yaşamasına neden olacaktır. Aynı zamanda kilogram kaybeden kedilerin iştahlarında gözle görülür bir kayıp yaşanır.

Sizin daha fazla mama yedirme çabanız onu yemekten daha da soğutup hiçbir şey yememesine sebep olabilir. Bu durumda kedinin kilogram alması için ne yapılır: enerjisi yüksek değişik bir mama seçin ve normal porsiyonlarda verin. Böylece kedi yemek yerken zorlanmayacak ve sindirmesi daha kolay olacaktır. Eğer kediniz iştahsızsa yemesi kolay ve lezzetli mamalar tercih etmelisiniz. Yumuşak mamalar da daha kolay bir biçimde beslenmesine yardım edecektir.

4- Beslenme Düzeni Nasıl Oluşturulmalı?

Kedinize kilogram aldırmak istiyorsanız beslenmesine her zamankinden daha fazla özen göstermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Öncelikle kilogram kaybeden ve alması için uğraştığınız kediniz, yemek yemekten uzaklaşır ve iştahı azalır. Bu durumda eski yemek düzeninin oturması için onu strese sokmamalısınız.

Eğer devamlı yemek yedirmek için baskı yaparsanız muhtemelen strese gireceği için hiçbir şey yemek istemeyecektir. Beslenme düzenini meydana getirirken kedinizin en rahat edeceği şekilde bir düzen hazırlayın. Örneğin mama kabını evin en sevdiği ve rahat ettiği alana getirin. İlgisini çekebilecek renkli mama kaplarından alarak mamasını daha sevimli bir biçimde servis edebilirsiniz. Böylece yemek daha çok ilgisini çekecektir.

kedinin kilo almasi icin ne yapilmali

Kedinin kilo alması için neler yapılmalı: Bir anda fazla yemek yememesini sağlayın ve mamasını farklı öğünlere bölün. Çünkü zayıflayan kedi iştahsız olacaktır. Fazla yemesi durumunda ise sindirim sisteminde bozukluk meydana gelebilir. Bu durumda daha öncesinden hazırladığınız diyet programına göre ihtiyacı olan kaloriyi üç öğünde verebilirsiniz.

İştahsızlığını gidermek için mamasını ısıtabilir, başka mamalara geçiş yapabilirsiniz. Mama değişimi yapmadan önce ”Kedilerde mama değişimi” konumuzu okumanızda fayda var. Bunlarla beraber yemek yerken başında beklememek, devamlı yemek yedirmeye çalışmamak ve sıkıştırmamak gibi noktalara da dikkat ederek kedinizi ideal kilosuna kavuşturabilirsiniz.

Kedinizin normalden daha zayıf olduğunu görmek bir hayli can sıkıcı bir durum. Bu konu da edindiğiniz deneyimler var ise ve kedinize daha sağlıklı bir biçimde kilogram aldırmayı başardıysanız deneyimlerinizi yorumlarda paylaşarak diğer takipçilerimizin bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için ”Kedinin Kilo Alması İçin Ne Yapılmalı?” konusunu derledik. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

 

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.