• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  591214,167
  % 0,77
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Klaros Antik Kenti

Klaros Antik Kenti

Klaros Antik Kenti Nerede?

Klaros Antik Kenti Nerede, İzmir’in 55 kilometre uzaklıkta güneyinde bulunmaktadır. günümüzde İzmir/Menderes ilçesinin Ahmet Beyli olarak bilinen yerde bulunmaktadır. Klaros Antik Kenti kutsal alan ve kehanet (falcılık, bilicilik) merkezi idi. Klaros antik kentine giderken yolunuzun üstünde Efes, Kolophon gibi antik kentler de bulunmakta. Aynı zamanda bölgede kamp yapmak istiyorsanız da 100 çadır yeri ve güzel bir deniz manzarası bulunmakta. Kamp yapabileceğiniz alanlar yaklaşık olarak 15-20 km uzaklıkta, yolunuzun üzerindedir. Eğer kamp yapacaksanız da Gezilecek Yerler listenize Klaros Antik Kentini de eklemenizi öneririz.

Klaros Antik Kenti | antikkentleri.comKlaros Antik Kenti

Klaros Antik Kenti

Klaros Antik Kenti, yakınlarındaki Kolophon a ve Notion kentleriyle birlikte Ales çayı vadisinde yer almaktadır.

Klaros Antik Kentinde tanrı Apollon’a “Theos Kolophonios” denilmekteydi.

Dor düzenindeki Klaros Apollon tapınağı, Anadolu’daki büyük tapınakların çoğu gibi düz bir arazide kurulmuştur. Hellenistik Dönemin başlangıcında yapılmış olmakla birlikte bu tapınağın kent tarihine oranla oldukça yeni sayılabileceği ortaya çıkmıştır. Klaros kutsal alanı en azından İÖ XIII. Yüzyıla değin uzanan bir geçmişi olduğu belirlenmiştir.

Klaros Antik Kenti Nerede | antikkentleri.comKlaros Antik Kenti Nerede

İÖ II. Yüzyıl Klaros’un en parlak dönemi olmuştur. Bu Çağ’da Roma İmparatoru Hadrianus, tapınağın onarılması buyruğunu (emrini) vermiştir. Fakat Hristiyanlığın Anadolu’da yayılma yıllarında kehanet merkezi (bilicilik ocağı) giderek önemini yitirmiştir.

Klaros buluntularından Hieron dikdörtgen bir alanı kaplar. Klaros Antik Kentinin Batısında bulunan ovanın hemen yanına inşa edilmiştir. Güzellik Tanrıçası Artemis ve Kız Kardeşi Letonun yaşadığı bu kutsal yer temenos adı verilen Yunancada önemli yerleri ve din alanlarını birbirini ayırmak için kullanılan Temenos duvarları ile korunma altına alınmıştır.

Klaros Antik Kenti Apollon Tapınağı kutsal alanına, deniz yoluyla gidildiğinde İÖ II. Yüyılda yapılmış bir kapıdan (propylaion) girilmekteydi. Bu anıtsal geçitten sonra kutsal bir yol izlenerek tapınağa ulaşılıyordu. 24X46 m boyutlarındaki peripteros planlı tapınağı, uzun kenarlarında onbirer, kısa kenarlarında daa altışar sütun çevrelemekteydi.

Tapınağın en ilginç yanı, en içteki kutsal odaydı. Buraya yabancılar giremez, rahip geceleri gizli bir kaynaktan su içtikten sonra kehanette bulunurdu. Tapınağın 27 m doğusunda 9×18.45 m boyutlarında bir sunak yer almaktaydı. Güneyinde de, olasılıkla Artemis’e adanmış, önünde küçük bir sunak bulunan, İon düzeninde küçük bir tapınak bulunmakta.

Kehanet nasıl yapılırdı?
Klaros’ta ilk büyücü, bilicinin cinsiyetinin kadın olduğu bilinmekteydi fakat nedense sonraki dönemlerde biliciler özellikle erkeklerden oluşmuş, oluşturulmuştur.

Klaros’ta bulunmuş olan yazıtlar kehanet üstüne hiç bir bilgi vermemekle beraber, pekçok şehirde Klaros Apollonu’nun kehanetlerini içeren yazıtlar bulunmuştur. Bunun beraberinde, Pisidia kentlerinden Sagalassos’ta Klaros Apollon’u amacıyla bir mabet yapıldığı bilinmektedir.

Yeraltındaki kemerli iki salondan meydana gelen, biliciliğin yapıldığı art adyton (mübarek oda), kült heykelinin bulunduğu cellanın altında bulunuyor. Doğudaki kemerli salonda taş oturma banklarının beraberinde, Apollon’un mübarek taşı olan mavi mermerden yapılmış omphalos bulunmaktaydı.

Bunun bir gibi dahi Delphoi’da ele geçmiştir. Rahip ve graphikos (yazman), bekleme odası derecesindeki ön adyton’da durmaktaydı. Batıdaki art adyton ile doğudaki arasında tespit edilen kapıdan diğer bir giriş bulunmamakta, sadece kâhinin karanlıkta, kimsenin göremediği anlarda girebildiği bu salonda, içerisinde kutsal suyun korunduğu, dikdörtgen bir kuyu yer almaktaydı.

Kâhin bu suyu içtikten sonra tanrıya soruları yöneltiyor ve vahiy aracılığıyla yanıtları alıp, ön adyton’da bekleyen rahibin kulağına diyordu. Rahip dahi, bunu altılı vezinler durumunda yazmana yazdırıyor ve kehanet başvurusunda tespit edilen şahsa veriliyordu. Kazılarda mühim yapılar ve heykeller bulundu M.S. yüzyılda Hıristiyanlığın yayılması ile birlikte terk edilen Klaros’un tekrar gün ışığına çıkarılması uzun seneler aldı.

Klaros Antik Kenti hakkında farklı bilgilere ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.